Od budúceho roka Únia zakáže populárne tetovacie farby. Alternatívy zatiaľ neexistujú

Modré a zelené pigmenty, ktoré budú od budúceho roka zakázané, sú potrebné pre širokú škálu farieb. [EPA-EFE/Andrzel Grygiel]

Európska chemická agentúra zhodnotila, že zelené a modré tetovacie pigmenty škodia zdraviu. Od roku 2023 sa teda nebudú môcť používať. Tatéri ale varujú, že pre ne zatiaľ nemajú alternatívy a ľudia budú vyhľadávať umelcov, ktorí pravidlá nebudú dodržiavať.

Európska únia v decembri 2020 schválila nariadenie, ktoré obmedzuje používanie niektorých chemikálií v zmesiach pre farby na tetovanie a permanentný make-up.

Podľa Európskej chemickej agentúry sú totiž nebezpečné a môžu spôsobovať rakovinu, problémy s plodnosťou a podráždenie pokožky.

Tatéri ale tvrdia, že alternatívy k niektorým zakázaným pigmentom neexistujú, alebo je ich nedostatok. Zákon tak podľa nich ubližuje odvetviu, ktoré má po opakovaných lockdownoch už aj tak dosť problémov.

Tatér Tin-Tin, ktorý vedie francúzsku odborovú organizáciu tetovacieho priemyslu SNAT, pre agentúru Reuters povedal, že nové pravidlá by nahnali ľudí do salónov, ktoré nerešpektujú legislatívu.

Europarlament v novej správe navrhuje zvýšiť dane na všetky tabakové výrobky

Návrh nerozlišuje medzi klasickými cigaretami a tými bezdymovými. Europoslanci naklonení fajčiarskym alternatívam ale pripravujú pozmeňujúce návrhy, ktorými chcú zaťaženie odstupňovať podľa škodlivosti.

„Je to absurdné. Je to ako vziať múku pekárom z pekárne, čistá hlúposť. S čím máme pracovať, ak nebudeme mať farby“ povedal Tin-Tin.

Európska komisia uviedla, že výrobcovia a umelci majú ešte rok na prípravu a nájdenie náhrad. Pre modrý pigment Blue 15:3 a zelený Green 7 bude zákaz platiť až od roka 2023. Tieto pigmenty sú už tiež zakázané vo farbách na vlasy.

Gwenaelle Reaume, sekretárka asociácie Tattoo Belgium uviedla, že pandémia výskum a výrobu brzdí. Úniu teda žiada o viac času.

Aspoň 12 percent zo 450 miliónov občanov EÚ, teda najmenej 54 miliónov ľudí, má tetovanie. Obmedzenie zeleného a modrého pigmentu by neohrozilo iba tetovania v týchto farbách. Tatéri totiž upozorňujú, že tieto pigmenty sú potrebné aj na namiešanie veľkej škály iných farieb.

Tetovanie v Únii doteraz nik nereguloval, problematických môže byť až 400 látok pod kožou

Až 12 percent Európanov má tetovanie, aké látky však sa však pod kožu dostanú, doteraz nikto nevedel.

„Predmetné zakázané pigmenty – modrá 15:3 a zelená 7 – v súčasnosti tvoria takmer 70 percent všetkých atramentov na tetovanie a permanentný mejkap. Miešajú sa z nich aj ďalšie farby ako napríklad červená, fialová, hnedá a čierna,” tvrdia signatári petície „Zachráňte pigmenty” (Save the Pigments). Táto internetová petícia smerujúca do Európskeho parlamentu má už viac ako 175.000 podpisov.

Daniel Rust, člen predsedníctva nemeckej organizácie tatérov Bundesverband Tattoo ale nepredpokladá, že zákaz znamená koniec farebných tetovaní v EÚ.

„Po určitom období sucha očakávam, že výrobcovia prinesú na trh rad nových pestrých farieb, ktoré budú v súlade s pravidlami,“ myslí si Rust.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte