Od Libertas odskakujú „zakladajúci“ členovia

Poprieť svoju spojitosť s Libertas sa rozhodol estónsky poslanec národného parlamentu Igor Grazin. Podľa írskej tlače Grazin, ktorého Libertas uviedla ako jedného zo siedmich signatárov žiadosti o získanie statusu paneurópskej politickej strany, poprel, že by ju podporoval.

Grazin je členom Estónskej reformnej strany, ktorá je členom ALDE (liberáli) v Európskom parlamente. Podľa špekulácii sa Grazin dostal pod silný tlak zo strany vedenia ALDE, aby svoje meno stiahol zo zoznamu signatárov.

„Nikdy som nepodpísal žiadne papiere žiadajúce uznanie Libertas ako politickej strany v EÚ a všetky takéto tvrdenia sú úplne nepravdivé,“ uviedol Grazin v miestoprísažnom vyhlásení, ktoré poslal predsedovi Európskeho parlamentu. 

Libertas však tvrdí, že má originál jeho podpisu k dispozícii. Hovorca Liberats pre EurActiv uviedol, že Grazin „podpísal dokument v októbri minulého roka, a celkom rád“.

Podľa niektorých si Grazin neuvedomil pod čo sa podpisuje. Hoci je známy svojim odporom k Lisabonskej zmluve, neuvedomil si, že svojim podpisom pomôže Libertas k získaniu štatútu európskej politickej strany a s tým súvisiacich výhod.  

Andrew Duff, britský liberálny europoslanec, odmietol, že by na Grazina vyvíjali nátlak, pripustil však, že s ním o tom hovorili a "on argumenty pochopil". Podľa Duffa, si "plne neuvedomil význam svojich činov", povedal pre EurActiv.

Podľa zdrojov z EP, bude Parlament teraz skúmať autenticitu podpisov a to, či každý zo signatárov vedel, pod čo sa podpisuje. Liberatas tvrdí, že nemajú problém nájsť siedmeho člena. Ich hovorca pre EurActiv povedal, že "zo strany liberálov je to múdra startégia, snažiť sa nás strápniť".

Najnovšie ale poprel afiliáciu s Libertas aj ďalší z údajných zakladajúcich členov, bulharský poslanec Mincho Hristov Kuminev, ktorý v telefonickom rozhovore s editorom portálu EurActiv kategoricky poprel, že by s nimi mal čokoľvek do činenia. „Budem veľmi priamy. Čítal som včera v tlači tie výmysly a neveril som vlastným očiam. Nikdy, v žiadnej forme, akú si viete predstaviť, som sa neuchádzal o členstvo v tejto strane,“ povedal Hristov.

Dodal, že jediná osoba, ktorú pozná a ktorá má zároveň niečo spoločné s Libertas, je dánsky europoslanec Jens-Peter Bonde. Stretnutie s ním sa ale podľa jeho slov udialo v úplne inom kontexte, na tlačovej besede v bulharskej Sofii venovanej korupcii.