Od vojenského letectva k dieselgate. Antionio Tajani mal pestrú kariéru

Antonio Tajani

Antonio Tajani (vľavo). FOTO-TASR/AP

Nový predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani má za sebou pestrú kariéru.

Od roku 2014 zastával v EP funkciu podpredsedu. V minulosti bol eurokomisárom a tiež hovorcom a spolupracovníkom bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho.

Stál pri zrode Berlusconiho strany

Talian Antonio Tajani sa narodil v roku 1953 v Ríme. Vyštudoval právo a pôsobil v talianskom vojenskom letectve. V 80-tych rokoch bol špeciálnym vyslancom v Libanone, Sovietskom zväze a Somálsku. Šesť rokov pôsobil v talianskych médiách.

V roku 1994 stál pri zrode strany Forza Italia a bol blízkym spolupracovníkom premiéra Berlusconiho, ktorému robil hovorcu. V tom istom roku sa odštartovala tiež Tajaniho kariéra v európskych inštitúciách a stal prvýkrát poslancom europarlamentu.

Poslancom EP bol doteraz s výnimkou rokov 2008-2014, keď zastával post v Európskej komisii (EK). V rokoch 2008-2009 bol komisárom zodpovedným za dopravu, v rokoch 2009-2014 mal na starosti ako podpredseda EK oblasť priemyslu a podnikania.

Musel vypovedať v afére Dieselgate

S Tajaniho menom sa spája aféra dieselgate, v rámci ktorej boli zistené nezrovnalosti pri laboratórnych meraniach emisií a emisiách automobilov pri bežnej prevádzke. Práve v tom čase bol eurokomisárom pre dopravu.

Vo veci vypovedal pred vyšetrovacím výborom europarlamentu. Exkomisár sa bránil tým, že síce mal informácie o meraniach, ale nevedel o tom, že automobilky pri emisných testoch zámerne podvádzajú. Kritici Tajanimu vyčítajú, že sa odhaleným nezrovnalostiam dostatočne nevenoval a mohol dosiahnuť odhalenie inštalovania podvodného softvéru do vozidiel skôr.

Od roku 2014 zastával Tajani funkciu podpredsedu EP. Dnes sa stal na dva a pol roka jeho predsedom.