Odchod Grécka z eurozóny je opäť zvažovanou možnosťou

Zdroj: EurActiv.gr

Ministri financií v Bruseli začali rokovať včera (12. mája) vo večerných hodinách. Predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker tvrdí, že odchod Grécka nie je predmetom diskusií a že ide o nezmysel a propagandu.

Zároveň však varoval politických lídrov v Aténach, ktorí po minulotýždňových voľbách stále nenašli spoločnú reč v otázke podpory záchranného balíka a nedarí sa im teda vytvoriť vládu. „Grécka verejnosť, grécki občania musia vedieť, že sme sa dohodli na programe a tento program musia implementovať,“ zdôraznil.

Ak by sa strany nakoniec dohodli, budú mať len veľmi málo priestoru na otváranie záchranného programu. „Ak by mali nastať dramatické zmeny okolností, nebudeme brániť diskusii o predĺžení obdobia na dosiahnutie cieľov, ktoré Grécko musí splniť,“ pripustil Juncker.

Odchod z eurozóny

Hoci sa oficiálne hovorí, že Grécko by malo ostať v eurozóne, ozývajú sa aj hlasy, ktoré tvrdia, že by ju malo opustiť, ak sa tak samo rozhodne. „Nemôžeme nútiť krajinu ostať v eurozóne,“ vyhlásil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. „Je však jasné, že nechceme, aby Grécko odišlo. Boli by sme však smiešnou vládou, keby sme sa nepripravili na všetky možné scenáre,“ dodal.

Ešte pred pár týždňami by na novinársku otázku, čo sa stane, ak sa Grécko rozhodne opustiť eurozónu, by z radov Európskej komisie neprišla odpoveď. V pondelok však už reagovala aj na túto možnosť. „Želáme si, aby Grécko v eurozóne zotrvalo a dúfame v to. Musí však rešpektovať svoje záväzky,“ vyhlásila hovorkyňa exekutívy Pia Ahrenhildeová-Hansenová.

„Grécko má svoju budúcnosť vo svojich rukách, a je naozaj na Grécku, aby sa rozhodlo,“ dodala. Nevylúčila ani možné dôsledky. „Ohľadom Grécka vzniká mnoho a mnoho otázok, ale z Atén neprichádzajú žiadne odpovede a my musíme rešpektovať pokračujúci politický proces. Je jasné, že budúcnosť Grécka je v eurozóne. Pracujeme na tom.“

Guvernér írskej centrálnej banky Patrick Honohan vyhlásil, že odchod Grécka z eurozóny by nebol príjemný, ale na druhej strane by nebol ani smrteľný. Technicky sa to dá zvládnuť. Podkopalo by to síce dôveru v eurozónu ako celok. Nie je to však nevyhnutne fatálne, ale ani atraktívne,“ vysvetlil.

Bez precedensu

Hoci sa o odchode Grécka z eurozóny diskutuje, dôsledky takéhoto rozhodnutia sú oveľa komplikovanejšie. V prvom rade, nie je vôbec jasné, či sa krajina vôbec eura môže vzdať, vzhľadom na to, že Lisabonská zmluva s touto možnosťou nepočíta, jedine s celkovým odchodom z EÚ. Teoreticky, štát nemožno z bloku ani vylúčiť. Sám sa musí rozhodnúť pre tento krok.

Odchodu z EÚ sa venuje článok 50 Lisabonskej zmluvy. V zásade hovorí, že ak dôjde k prijatiu takéhoto rozhodnutia, na tvorbe dohody o odstúpení sa musia podieľať aj zvyšné krajiny. Následne ju musí schváliť kvalifikovaná väčšina členských štátov a Európsky parlament.

(EurActiv/Reuters)