Odsúdený macedónsky expremiér žiada azyl v Maďarsku, vývoj kauzy sleduje aj Brusel

Nikola Gruevski prichádza na zasadnutie parlamentu v Skopje v roku 2016. [TASR/AP Photo/Boris Grdanoski]

Nikola Gruevski ušiel bez pasu pred väzenským trestom za korupciu cez hranice do Maďarska, kde požiadal o politický azyl. Únia právny proces pozorne sleduje.

Kauzu bývalého macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského, ktorý požiadal v Maďarsku o azyl, sleduje už aj Európska únia. Konštatoval to vo štvrtok (15. novembra) ľavicový denník Népszava. Hovorkyňa exekutívy EÚ Maja Kocijančičová pre noviny uviedla, že Únia očakáva od každej členskej krajiny – ale aj od kandidátov na členstvo – naplnenie princípov právneho štátu.

„Všetky strany musia prísne dodržiavať príslušné pravidlá. Súdny proces nesmie byť ovplyvnený žiadnym politickým zámerom,“ zdôraznila hovorkyňa.

Pripomenula, že EÚ síce sleduje vývoj celej kauzy, avšak priebeh azylového konania nebude komentovať. Udelenie štatútu utečenca je podľa jej slov aj tak v kompetencii každej členskej krajiny.

Európsky súd: Maďarsko nemôže automaticky odoprieť ochranu trestaným utečencom

Štát môže odmietnuť štatút utečenca pre človeka, ktorý spáchal zločin. Jeho žiadosť však musí byť posúdená individuálne a komplexne, rozhodol Súdny dvor EÚ.

Snahy vyjasniť situáciu

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó podľa denníka o kauze telefonicky hovoril so šéfom macedónskej diplomacie Nikolom Dimitrovom, ktorému zdôraznil, že Gruevského žiadosť o azyl vníma Maďarsko ako právnu a nie politickú záležitosť.

„K posúdeniu tejto žiadosti pristupujú príslušné maďarské orgány tak, že dodržujú všetky medzinárodné právne normy,“ dodal.

Szijjártó svojho rezortného partnera ubezpečil, že Maďarsko naďalej rozhodne podporuje Macedónsko v jeho euroatlantických integračných snahách.

Népszava poznamenala, že napriek diplomatickému úsiliu o urovnanie kauzy sa maďarská vláda vôbec nesnaží vyjasniť situáciu okolo macedónskeho expremiéra, ktorý bol právoplatne odsúdený na dva roky väzenia.

Kopala do utečencov na maďarskej hranici, súd ju zbavil obvinení

Podľa Najvyššieho súdu v Maďarsku išlo len o priestupok, ktorý je už premlčaný. Súd jej uznal, že konala v kontexte „útoku stoviek migrantov“.

Spravodajský server 24.hu napísal, že štáb macedónskej televízie 1TV v stredu večer nakrúcal pri budínskom dome premiéra Viktora Orbána na ulici Cinege. Svoj živý vstup však macedónsky tím nemohol dokončiť, pretože ho ochranka odtiaľ poslala preč.

Orbánov hovorca Bertalan Havasi v stredu dementoval správy televízie 1TV, podľa ktorej Gruevski sa prvú noc ubytoval v päťhviezdičkovom hoteli, odvtedy sa mal údajne zdržiavať v Orbánovom dome.

Hovorca uviedol, že maďarský ministerský predseda sa s človekom s menom Gruevski nestretol.

Hlasovanie o Maďarsku rozdelilo európskych aj slovenských ľudovcov

Európsky parlament hlasovaním oficiálne posunul problém Maďarska na členské štáty. Zo slovenských 13 europoslancov správu podporili traja.

Úrad vlády v stredu vydal vyhlásenie, podľa ktorého Gruevskému, ktorý bol desať rokov premiérom Macedónska, z bezpečnostných dôvodov umožnili, aby svoju žiadosť o azyl predložil priamo v centrále Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo, kde ho aj vypočujú.

Macedónsky expremiér ušiel pred väzenským trestom za korupciu do Maďarska, kde požiadal o politický azyl. Maďarské orgány zatiaľ neprezradili, ako sa dostal do krajiny, keďže nemal cestovný pas.