Odvolávanie Topolánkovej vlády po piate

Zdroj: České predsedníctvo

Rebelujúci poslanec vládnej ODS Vladimír Tlustý v televíznej relácii ČT "Otázky Václava Moravce" vyhlásil, že podľa neho už vláda urobila dosť chýb a nadišiel čas, aby skončila.

Nepovedal priamo, či zahlasuje s opozíciou ale povedal, že bude koordinovať svoj hlas s dvomi prebehlíkmi z ODS, ktorých sa bude snažiť presvedčiť, aby zahlasovali proti vláde.

„V utorok sa dohodneme a myslím, že z toho, čo som tu povedal, je jasné, že im poviem, že pohár už pretiekol, bolo toho na jednu vládu dosť,“ povedal Tlustý.

Nezávislí poslanci zatiaľ nepovedali, ako budú hlasovať, s výnimkou bývalého člena ČSSD Petra Wolfa, podľa ktorého nie je dobrý nápad povaliť vládu v strede predsedníctva EÚ.

Ak Topolánkova vláda v utorok padne, je pravdepodobné, že to ohrozí ratifikáciu Lisabonskej zmluvy.

Vláda Občianskych demokratov, KDÚ-ČSL a Zelených má v 200-člennej poslaneckej snemovni 96 kresiel. ČSSD spolu s komunistami disponuje 97 hlasmi. Zostávajúci siedmi poslanci – odídenci z hlavných strán – pôsobia v parlamente ako nezávislí. Opozícia potrebuje na vyslovenie nedôvery 101 hlasov. Ak Tlustý presvedčí dvoch oddídencov z ODS, stačí im už len jeden hlas.

Podľa analytikov majú teraz sociálni demokrati najlepšiu šancu odvolať vládu.  Stalo by sa tak presne v polovici trvania českého predsedníctva Európskej únie. ČSSD a komunistom sa v predchádzajúcich štyroch pokusoch vládu nepodarilo odvolať.

Vyslovenie nedôvery vláde nebude okamžite viesť k predčasným voľbám. Vláda v demisii, pravdepodobne s nejakými personálnymi zmenami, by zostala v úrade ešte niekoľko mesiacov, kým sa neskončí predsedníctvo a kým sa strany dohodnú na ďalšom postupe. Úniu tak ale bude viesť vláda, ktorá nemá oporu v parlamente.

Pozície

"Veríme, že vláda budúci týždeň padne," vyhlásil šéf opozičnej ČSSD Jiří Paroubek na sneme strany 20. marca. Dodal ale, že Topolánek by mal dotiahnuť predsedníctvo. „Kabinet by mal dokončiť, čo začal.“

Podľa Bohuslava Sobotku, podpredsedu ČSSD, by mala mať vláda v demisii obmedzený mandát a odísť by mali minister vnútra Ivan Langer a minister spravodlivosti Jiří Pospíšil (obaja z ODS).

Podpredseda ODS David Vodrážka povedal, že rebélia Vladimíra Tlustého je spôsobená jeho vlastnými problémami a pocitom nedocenenia.