Oettinger volá po férovej dohode medzi čistými platcami a príjemcami

Günther H. Oettinger. FOTO: Twitter.com

Európsky komisár pre rozpočet Günther Oettinger v piatok navštívi Sofiu v rámci svojho turné, ktorým chce otvoriť diskusiu o buducnosti európskych financií.

Viacej muziky za menej peňazí

Budúci viacročný finančný rámec EÚ nemôže od roku 2020 počítať s britským príspevkom, čo v preklade znamená, že bude musieť dosiahnuť viac výsledkov za menej peňazí.

Menej peňazí preto, lebo Veľká Británia patrí medzi krajiny, ktorých príspevky do európskej pokladnice prevyšujú ich príjmy. Odchodom Británie príde európsky rozpočet ročne o 10 miliárd eur.

Viac výsledkov preto, lebo v nasledujúcich rokov bude EÚ čeliť viacerým novým výzvam. Očakáva sa, že Únia bude zohrávať významnejšiu úlohu v oblastiach ako migrácia, bezpečnosť a boj proti terorizmu.

Zároveň sa EÚ bude musieť viac osamostatniť v obrannej politike, keďže v Sojených štátoch amerických už nemá tak spoľahlivého spojenca, ako pred zvolením Donalda Trumpa za amerického prezidenta.

https://euractiv.sk/clanky/investicna-politika/rozpocet-eu-kolko-bude-stat-reformovana-unia/

Európska únia si bezpochyby bude chcieť tiež udržať svoju pozíciu najväčšieho prispievateľa na poli humanitárnej a rozvojovej pomoci ako i lídra v boji proti klimatickým zmenám.

Európska komisia v lete uverejnila diskusný dokument o budúcnosti financií EÚ, v ktorom sú predstavené možnosti, ako tieto ciele dosiahnuť. Uzavrela tým sériu textov, ktoré naviazali na Bielu knihu o budúcnosti Európy.

Nová dohoda

Krajiny ako Bulharsko a Rumunsko tak majú zákonite obavy zo zoštíhlenia kohéznych fondov, z ktorých obidve krajiny čerpajú najviac európskych peňazí. Napriek tomu, že obe krajiny patria medzi najchudobnejšie z celej dvadsaťosmičky, nezaradili sa medzi štáty Vyšehrádskej štvorky, ktoré odmietli byť solidárne pri riešení utečeneckej krízy.

Ešte pred svojou cestou Oettinger zverejnil blog s názvom „Nová dohoda medzi čistými prispievateľmi a príjemcami“, ktorý sa výrazne líši od predstáv Sofie a Bukurešti.

Ide o stručný náčrt jeho predstavy o tom, ako by sa po brexite mala zalepiť diera v rozpočte Európskej únie.

https://euractiv.sk/rozhovory/hospodarske-riadenie-eu/poradca-montiho-skupiny-reforma-europskeho-rozpoctu-usetri-statom-peniaze/

„Navrhujem, aby prispievanie a prijímanie prebiehalo na obidvoch stranách. Čistí platcovia by platili viac do európskej pokladnice výmenou za záruku, že každé euro bude využité efektívne a vytvorí pridanú hodnotu,“ píše v blogu eurokomisár.

Čistí prispievatelia by si podľa Oettingera mohli finančne prilepšiť, ak naplnia odporúčania, ktoré každoročne vydáva Európska komisia.

„Na druhej strane, príjemcovia musia súhlasiť s väčším dohľadom nad ich štrukturálnymi projektmi, čím sa vyhnú drastickým škrtom. Takýto mechanizmus môže fungovať len na základe podmienenosti. To znamená, že štrukturálne fondy musia doplniť štrukturálne reformy, ktoré od členský štátov očakáva Európska únia,“ približuje svoju víziu Oettinger.

Podľa Oettingera by sa tak medzera po odchode Británie mala z jednej polovice vyriešiť dodatočnými peniazmi čistých priespievateľov, pričom druhú časť by pokryli škrty na výdajovej strane.

Viac vlastných finančných zdrojov

V diskusii o európskom rozpočte je práve Bulharsko personálne jednou z najlepšie vybavených krajín. Bulhar Ivailo Kalfin je Oettingerovým odborným poradcom a zároveň jeden z členov takzvanej Montiho skupiny, ktorá sa zameriava na budúce financovanie európskeho rozpočtu.

Sto stranová správa Montiho skupiny kritizuje súčasný rozpočtový systém so všetkými jeho výnimkami, rabatmi, rôznymi zdrojmi financií a závislosťou na národných rozpočtoch. Hlavným cieľom budúcej reformy by podľa expertnej skupiny pod vedením bývalého talianského premiéra malo byť hľadanie nových vlastných zdrojov financovania rozpočtových výdajov.

Sofia však neplánuje žiadne intelektuálne debaty na túto tému. Pri diskusiách o budúcom viacročnom finančnom rámci nebude Bulharsko pravdepodobne robiť žiadne problémy. Ako hovorí bulharský premiér Boyko Borissov „všetko rozhodnú šéfovia tam hore“.