Oettinger vracia úder: Reči o tom, že Nemecko bude platiť dvakrát viac, sú lži

Eurokomisár Gunther Oettinger počas tlačovej konferencie. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Nemecký eurokomisár pre rozpočet ostro spochybnil medializované čísla, podľa ktorých by sa do roku 2027 mal nemecký ročný príspevok do eurorozpočtu zvýšiť o 100 percent.

O tom, že podľa odhadov nemeckej vlády príspevok Berlína do rozpočtu EÚ stúpne z 15 miliárd v roku 2020 na 30, resp. 33 miliárd eur v roku 2027, informovali nemecké Franfurter Allgemeine Zeitung aj Financial Times.

Proti týmto číslam sa ostro ohradil eurokomisár Günther Oettinger zodpovedný za rozpočet EÚ, pôvodom tiež z Nemecka, na včerajšej tlačovej konferencii.

„Neviem identifikovať vaše zdroje, ale povedzte im, že pracujú s úplne nesprávnymi, klamlivými číslami,“ povedal rozladene.

Prečítal čísla, ktoré si podľa vlastných slov v utorok potvrdil s nemeckým spolkovým ministerstvom financií. Podľa nich je čistý príspevok Nemecka za rok 2018 13,5 miliardy eur, v roku 2020 bude 14,4 miliardy eur, v roku 2021 18,1 miliardy eur a na konci budúceho rozpočtového obdobia, v roku 2027, 23,5 miliardy eur.

To je menej ako číslo Franfurter Allgemeine Zeitung – 30 miliárd – alebo 33 miliárd, o ktorých pre rok 2027 písali Finnancial Times.

Oettinger tiež hovoril o tom, že nominálny nárast ešte nemusí v reálnych cenách nič znamenať, ak sa nezohľadňuje inflácia za sedem rokov alebo nárast hrubého národného príjmu (HNI), od ktorého sa príspevky do rozpočtu EÚ počítajú.

Rovnako definovať čistý príspevok do európskeho rozpočtu už podľa eurokomisára zďaleka nie je také jednoduché ako v minulosti. Kým poľnohospodárska politika s jasnými platbami na hektár tvorila 70 percent európskeho rozpočtu, bolo to relatívne jasné. V súčasnosti sa ale európsky rozpočet skladá z programov, kde nie je jednoduché vyčísliť národné obálky.

Oettinger použil ako príklad ťažko definovateľnú návratnosť zo spoločnej ochrany hraníc, alebo zo spoločného vesmírneho programu Galileo, z ktorých pochádzajú dáta pre navigáciu.

Dohoda o rozpočte sa nečrtá

V každom prípade je tlak tzv. čistých prispievateľov, kam Nemecko nepochybne patrí, na skromnejší rozpočet EÚ, je značný.

Návrh rozpočtu Európskej komisie podľa Oettingera zohľadnil tvrdenie, že menšia EÚ, po odchode Veľkej Británie, by nemala mať väčší rozpočet.

Napriek tomu je potrebné rozpočtovú dieru po odchode Veľkej Británie z EÚ vyplniť. Ak sa rozpočet nemá výrazne znížiť, musia členské štáty platiť viac. Nehovoriac o tom, že Európsky parlament a by si vedel predstaviť rozpočet ešte vyšší ako navrhuje Európska komisia.

V hre sú aj existujúce rabaty, teda zľavy, ktoré si neuplatňovala len Veľká Británia ale aj iné krajiny.

Oettinger aj preto neočakáva, že sa lídri na decembrovom summite finálne na ďalšom sedemročnom rámci finálne dohodnú.