Premiér: Ohrozenie suverenity? Čert to zobral

Zdroj: Európska únia

Slovensko je pripravené podporiť vytvorenie európskej pohraničnej stráže, vrátane jej možnosti zasahovať namiesto členského štátu. Slovenský premiér Robert Fico to povedal na tlačovej konferencii na záver minulotýždňovej Európskej rady v Bruseli.

Slovensko je pripravené pre transformujúcu sa inštitúciu poskytnúť personál aj financie.

„V tomto prípade chránime sami seba. Môže sa stať, ak nám zlyhá Ukrajina a obrovské množstvá Ukrajincov nám budú chcieť prejsť cez Schengen, že budeme potrebovať pomoc aj my.“ Podľa premiéra sa tomu netreba brániť.  

„Preto ja celkom neberiem ideologické a teoretické diskusie na tému, či prítomnosť európskej pohraničnej jednotky nie je narušením suverenity. No, čert to zobral. V tomto prípade ide o ochranu schengenskej hranice, o našu ochranu.“

Ak to nie je schopná zabezpečiť konkrétna krajina, musíme to podľa Fica zabezpečiť spoločne. Požiadavky na národné príspevky sú podľa neho realistické a Slovensko „prispejeme, čím sa dá“.

Vážne úlohy

Fico hovorí, že nič nenaznačuje tomu, že by rok 2016 mal byť pre úniu o niečo ľahší.

„Čo bude na jar sa nedá odhadnúť. Musíme byť pripravení na všetky alternatívy.“

V súvislosti s blížiacim sa slovenským predsedníctvom v Rade EÚ sa podľa premiéra na nás „valia vážne úlohy,“ preto by podľa neho mali výsledky marcových volieb „zagarantovať stabilnú vládu.“

"Ak sem prídu zo Slovenska nejakí poloblázni, takú hanbu ste ešte nevideli. To je príliš vážna vec, aby sme nejakým zlepencom organizovali riadenie Európskej únie,“ vyhlásil Fico na tlačovej konferencii. 

Kvóty

Premiér kritizoval aj tlak na realizovanie schválenej realokačnej schémy, tzv. kvót pre utečencov. V záveroch Európskej rady sa hovorí o potrebe „urýchlene riešiť nedostatky, konkrétne v súvislosti so vstupnými centrami (hotspots), premiestnením (kvóty, pozn. red.) a návratom.

Fico považuje fungovanie 2 z 11 plánovaných hotspotov za „veľké fiasko vlastnej stratégie“. Fakt, že bolo podľa relokačnej schémy premiestnených len 184 utečencov podľa neho dokazuje technickú nevykonateľnosť tohto opatrenia.

Diskusia na Európskej rade podľa neho spojila otázku migrácie s bezpečnou otázkou. Kritizoval prezidenta SR Andreja Kisku za to, že vrátil do parlamentu slovenský antiteroristický balíček. Ficovi sa nepáči ani to, ak „ľudskoprávni svätuškári určujú tempo legislatívneho procesu“.

Nord Stream 2 je politický, nie komerčný

Slovensko na summite spolu s ďalšími krajinami otvorilo otázku plánu výstavby plynovodu Nord Stream 2, ktorý by obišiel Ukrajinu a Slovensko ako tranzitné krajiny.

Premiér odmieta jeho označenie za „komerčný projekt“, ktoré komunikuje aj Nemecko.

Upozornil, že Nord Stream 1 sa využíva len na 50 % svojej kapacity, preto nie je dôvod na výstavbu jeho ďalšej vetvy.

Projekt by podľa Fica významne „posilnil postavenie Ruska a Nemecka“. Vždy, keď sa dohodnú dve veľké krajiny, trpia podľa premiéra krajiny malé.

„Nie je možné odrezať Ukrajinu, ktorej to spôsobí dvojmiliardovú stratu na tranzitných poplatkoch," povedal. Slovensko by rovnako prišlo o tranzitné poplatky.

Proti projektu sa okrem Vyšehradskej štvorky stavia aj Taliansko.