Opýtať sa nič nestojí, tvrdí David Cameron

David Cameron (zdroj: Medill DC/Flickr)

„Chcem zabezpečiť, aby sme patrili do Európy, ktorá je o spoločnom trhu a spolupráci a nie o stále tesnejšom spájaní,“ povedal dnes ministerský predseda David Cameron na konferencii, ktorú organizovala Konfederácia britského priemyslu (CBI).

Na reformu Európskej únie má plán, pretože samotné zotrvanie v nej nebude podľa neho fungovať. Cameron vníma svoju snahu vyvolať hlasovanie ako stratégiu, vďaka ktorej bude Európa lepšie odpovedať na obavy svojich občanov.

Britské členstvo v únii by nemalo byť bezpodmienečné. Úpravy vzájomného vzťahu sa dajú uskutočniť, zdôraznil premiér. Ak k nim európska dvadsaťosmička nepristúpi, tak by mali mať občania v roku 2017 jasnú možnosť zvoliť si medzi zotrvaním a vystúpením.

Diskusné fórum s britskými podnikateľmi využil Cameron na rekapitulovanie svojich úspechov. Šesť mesiacov pred parlamentnými voľbami pripomenul, že krajina má spomedzi veľkých európskych ekonomík najvyšší hospodársky rast.

Podnikatelia, opozícia ani koaličný partner nesúhlasia

Predseda priemyselnej komory Sir Michael Rake dnes viackrát zopakoval, že je členstvo v EÚ ekonomicky výhodné. Upozornil, že voľný pohyb benefitov nemôže existovať bez voľného pohybu osôb a samotná Veľká Británia nemusí mať dostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Podľa prieskumu, ktorý medzi svojimi členmi organizácia vykonala, by 8 z 10 z nich volilo radšej pokračovanie v únii. Viacero firiem na ostrovoch varuje, že prípadné spory zneisťujú podnikateľské prostredie.

Opozičný líder Ed Miliband doplnil, že „každé mrknutie na tých, ktorí chcú odísť, vysiela potenciálnym investorom signál, že krajina nie je otvorená biznisu“.

Úspech jeho Labour Party v budúcoročných voľbách bude znamenať aj koniec snáh o referendum. Koniec si želajú aj liberáli, ktorí s Cameronom už 4 roky tvoria vládnu koalíciu. Predseda liberálnych demokratov Nick Clegg varoval, že populistický tón môže viesť až k strate miliónov pracovných miest.

„V roku 2015 by sme sa mali uistiť, že je rodiace sa hospodárske oživenie hlboko zakorenené a nemôže byť ľahko vyvrátené,“ vyhlásil podpredseda vlády.