Orbán: Maďarsko je laboratóriom Európy

Zdroj: TASR/MTI

Európska komisia suspenduje procedúru pre porušenie európskeho práva kvôli nezávislosti maďarskej centrálnej banky. Premiér Viktor Orbán prisľúbil EÚ niekoľko ústupkov, ktoré nateraz Bruselu postačujú. Konanie sa zastaví „za predpokladu, že Maďarsko bude napredovať s opatreniami, ktoré ohlásilo“, uvádza sa v správe Komisie.

Takéto rozhodnutie EÚ by malo Maďarsku otvoriť cestu k rokovania s medzinárodnými donormi o pôžičke z Medzinárodného menového fondu.

Predseda Komisie José Manuel Barroso privítal Orbánov záväzok rýchlo a plne implementovať opatrenia, pokiaľ ide o nezávislosť centrálnej banky“, informoval  hovorca Komisie po včerajšom (24.4.) stretnutí medzi Barrosom a Orbánom. V rovnaký deň mal s predsedom Komisie stretnutie v Bruseli aj slovenský premiér Robert Fico.

V zostávajúcich dvoch sporných témach ale eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová posúva konanie pre nesúlad do ďalšieho štádia.

Dnes (25.4.) sa stretáva kolégium komisárov, ktoré má takýto postup odobriť.  V prvom prípade ide o zníženie veku odchodu do dôchodku pre sudcov, notárov a prokurátorov, ktorý vláda znížila z 70 na 62. Táto zmena prinútila odísť do dôchodku 274 sudcov. Brusel sa domnieva, že tento krok nie je v súlade s európskym právom.

Európska komisia má podľa internej správy aj širšie obavy o nezávislosť súdnictva v Maďarsku. Tieto všeobecnejšie obavy ale nemá právomoc riešiť súdnou cestou.

V druhom prípade, ktorý by Redingová chcela posunúť pred Súdny dvor EÚ, ide o zasahovanie do nezávislosti maďarského úradu na ochranu osobných údajov. Brusel považuje obmedzenie autonómie a nezávislosti úradu, ktoré spôsobilo prijatie novej legislatívy, za príliš zásadné pre občanov a pre médiá.

Maďarské laboratórium

Maďarský premiér sa neobmedzil v Bruseli len na oficiálne stretnutia, ale vystúpil aj na verejnej diskusii organizovanej think-tankom European Policy Centre (EPC).

V rámci svojho príspevku sa označil „promotéra európskeho projektu“.

Kritizoval, že hlavnou motiváciou rozhodnutí lídrov na európskych summitoch je „to, čo povedia trhy“. Európska ekonomika sa podľa neho prepadá v dôsledku národných dlhov, starnúcej populácie a nízkeho výkonu ekonomiky. Zdôveril sa aj, že ho znepokojujú správy z Francúzska, kde v prezidentských voľbách podľa neho antieurópske sily získali 30 % hlasov (Marine Le Pen a Jean-Luc Melenchon).

Znepokojuje ho aj vývoj v Holandsku, kde rezignoval premiér Mark Rutte po tom, čo sa mu nepodarilo dosiahnuť dohodu o znížení deficitu a v Českej republike, kde sa premiérovi Petrovi Nečasovi podarilo len na poslednú chvíľu nájsť v parlamente desať poslancov a vyhnúť sa predčasným voľbám.

Podľa Orbána je Maďarsko v procese zanechávania konceptu „spoločnosti blahobytu“ (welfare society)a transformácie na svojpomocnú spoločnosť (workfare society).

Volá po obnove Európskej únie, pretože vraj Brusel nemôže prežiť bez zmeny. V istom zmysle je podľa neho Maďarsko so zavádzaním veľkých reforiem laboratóriom Európy, v ktorom sa testujú opatrenia na návrat ekonomickej a politickej stability.

Orbán prekvapil viacerými otvorenými komentármi, napríklad, keď povedal, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že legislatíva o fiškálnej disciplíne tzv. six-pack, ktorú pomáhalo dojednať aj maďarské predsedníctvo, je dobrá.

Nechal sa tiež počuť, že vo francúzskych voľbách podporuje Nicolasa Sarkozyho, ktorý má maďarské korene. „Nechcem o ňom povedať nič pekné, pretože to by bolo pre neho hrozné. Imidž Maďarska vo Francúzsku je veľmi zlý.“