Orbán napriek škandálom smeruje k tretiemu volebnému víťazstvu

Plagát Fideszu zobrazujúci Georgea Sorosa a opozičných politikov, ako chcú prestrihnúť hraničný plat a vpustiť do krajiny migrantov. [Twitter]

Jeden z najkontroverznejších lídrov v Európe má veľkú šancu, že bude v nedeľňajších voľbách zvolený na svoje tretie funkčné obdobie.

Bývalý hlavný stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon ho nazýva „hrdinom“. Maďarský premiér Viktor Orbán sa v posledných rokoch teší z rastúcej medzinárodnej základne fanúšikov. Zároveň čelí mnohým domácim aj zahraničným kritikom.

„Viktátor“

V roku 2010 získala jeho strana Fidesz od voličov dvojtretinovú väčšinu v parlamente. To odštartovalo intenzívnu legislatívnu aktivitu, vrátane prijatia novej ústavy. Základný zákon postavila Orbánova vláda na vlasteneckých a konzervatívnych hodnotách a obmedzila právomoci ústavného súdu.

Kritici tvrdia, že súdnictvo aj médiá ako piliere demokracie sú v Maďarsku cielene oslabené.  Nové volebné zákony sa upravili tak, aby z nich profitovala strana Fidesz. Väčšinový volebný systém zvýhodňuje túto stranu pred roztrieštenou opozíciou.

Silne nacionalistická strana Fidesz má podľa prieskumov verejnej mienky o 20 až 30 percentuálnych bodov viac ako jej najbližší rival Jobbik, pravicová strana vedená Gáborom Vonom, ktorý je politikom stredu, a ľavicovými socialistami so svojím kandidátom Gergely Karácsonym.

Hnev a vlna odporu

Opozícia dúfa, že sa zdvihne silná vlna odporu, čo závisí aj od potencionálneho nárastu volebnej účasti.

Mierna väčšina Maďarov uprednostňuje zmenu vlády a občianske skupiny sa snažia, aby voliči nehlasovali za kandidátov strany Fidesz.

„Vo vzduchu cítiť hnev a aj riziko pre Orbána, že ľudia, ktorí sa v posledných rokoch o politiku nezaujímali, pôjdu hromadne voliť,“ povedal pre agentúru AFP analytik z Policy Solutions Andras Biro-Nagy.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že asi 40 percent z ôsmich miliónov voličov je nerozhodnutých.

Obranca kresťanskej Európy

Víťazstvo Fideszu je napriek tomu veľmi pravdepodobné. Pomohlo by Orbánovi dosiahnuť plán, ktorý predstavil v roku 2014 kedy ho nazval „neliberálny“ štát.

Orbán by sa takisto udržal na čele pretrvávajúceho sporu medzi západnými a východnými členmi Európskej únie.

Maďarský premiér sa už od migračnej krízy v roku 2015 stavia do úlohy obrancu národnej zvrchovanosti a „kresťanskej Európy“ proti „globálnej elite“.

Orbán: Nebezpečenstvo pochádza zo západu, z Bruselu, Paríža a Berlína

Slovensko považuje Viktor Obrán za spojenca proti snahám OSN pri manažovaní migrácie.

Svojim tvrdým protimigračným postojom a verbálnymi útokmi voči „bruselským byrokratom“ si získal priaznivcov v strednej Európe, najmä v Poľsku, ale aj medzi krajnými pravičiarmi v západnej Európe.

Soros s nožnicami

Európska komisia zažalovala Maďarsko za neplnenie rozhodnutia o prerozdeľovaní žiadateľov o azyl. Komisia Maďarsku tiež vyčíta zákony obmedzujúce financovanie občianskej spoločnosti zo zahraničia a ktoré ohrozovali Stredoeurópsku univerzitu spojenú s liberálnym americkým miliardárom Georgeom Sorosom.

Žaloby na Česko, Maďarsko a Poľsko pre relokácie sú na súde, krajiny totiž neprejavili vôľu stav napraviť

Podľa Róberta Kaliňáka je Slovensko so svojimi susedmi solidárne. My sme sa „zachránili“ najmä „gabčíkovským prípadom“, hovorí.

Viktor Orbán to svojim voličom vysvetľuje jednoznačne: Ak Fidesz v nedeľu prehrá s „medzinárodnou vládou“ podporovanou Sorosom, ktorého Orbán obvinil z riadenia masovej migrácie, Maďarsko sa stane „krajinou prisťahovalcov.“ Predseda vlády to povedal minulý týždeň.

Podľa analytičky Edit Zgut z Political Capital bude víťazstvo Orbána znamenať, že jeho rétorika bude „čoraz konfrontačnejšia“.

„Orbán sa pravdepodobne stane ešte silnejším referenčným bodom pre európske radikálne pravicové sily,“ povedala.

Počas volebnej kampane zintenzívnil svoje dlhotrvajúce útoky na Sorosa. Tie mnohí vyhodnocujú ako xenofóbne a dokonca antisemitské.

Plagáty Fideszu ukazujú, ako 87-ročný finančník spolu s opozičnými lídrami držia nožnice na prestrihnutie drôtov hraničného oplotenia proti migrantom, ktoré dal postaviť Orbán v roku 2015.

„Smerom k ruskej sfére vplyvu“

Daňová politika Orbánovej vlády v posledných rokoch profitovala z rastúcej vyššej strednej triedy. Ekonomiku poháňali nemeckí výrobcovia automobilov a rozpočtové transfery z Únie.

„Potrebujeme štyri roky na to, aby boli naše úspechy nezvratné,“ povedal Orbán v novembri.

Kritici doma aj v zahraničí, vrátane tých v Bruseli a Washingtone, tvrdia, že Orbánove reformy narušili chod demokratických inštitúcií, najmä súdnictvo a médiá. Podľa nich Orbánové útoky na mimovládne občianske organizácie kopírujú podobné taktiky používané ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý je v Budapešti pravidelným návštevníkom.

Orbán a Putin utužujú spoluprácu

Ruský prezident Vladimír Putin sa včera v Budapešti stretol s Viktorom Orbánom. Maďarský premiér odsúdil „silnú protiruskú atmosféru“ na Západe.

„Maďarsko sa odvracia od Európy smerom k ruskej sfére vplyvu,“ povedal socialista Karácsony pre agentúru AFP.

Minulý mesiac Orbán prisľúbil, že po voľbách začne s „morálnou, politickou a právnou odplatou“ voči svojim oponentom. Ide o očividnú hrozbu, ktorá znepokojila opozičné strany.

Neistý výsledok volieb

Volebná kampaň Fideszu, založená na slogane „Pre nás je Maďarsko prvoradé!“, sa zameriava výlučne na strašenie moslimskými a africkými migrantami. Samotný Orbán sa počas nej  vyhýbal diskusiám so súpermi a verejne sa objavil iba na starostlivo vybraných a naplánovaných podujatiach.

Jeho auru neporaziteľnosti narušila vlna nedávnych korupčných škandálov, ktoré sa dotkli jeho blízkych spojencov aj členov rodiny.

Podľa analytikov Fidesz pravdepodobne nedosiahne dvojtretinovú väčšinu v parlamente so 199 kreslami. O absolútnu väčšinu by mohol prísť len ak volebná účasť dosiahne 70 percent.

„Ktokoľvek nepôjde v nedeľu hlasovať, hlasuje vlastne za Orbána,“ povedal Vona zo strany Jobbik.

Orbánovi „nefandí“ ani EĽS

V nadchádzajúcich maďarských parlamentných voľbách nemôže s pokojným svedomím „fandiť“ Viktorovi Orbánovi ani Európska ľudová strana (EĽS), do ktorej patrí jeho strana Fidesz.

Vyhlásil to predseda politickej skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente Udo Bullmann, ktorý vo štvrtok 5. apríla začne dvojdňovú návštevu Maďarska.

Sociálnych demokratov bude v europarlamente viesť Udo Bullmann

Novým šéfom frakcie Socialistov a demokratov (S&D) v europarlamente sa stal nemecký europoslanec Udo Bullmann. Strana európskych socialistov (PES) jeho zvolenie uvítala.

„Nie som si istý, že pán Orbán vie dobre počítať,“ uviedol Bullmann v rozhovore pre ľavicový denník Népszava. Reagoval tak na otázku ohľadne pravdivosti tvrdení Fideszu, podľa ktorého – v prípade volebného víťazstva maďarskej opozície – Európska únia ešte tento rok presunie do Maďarska 10 000 migrantov.

„Som zvedavý, či sa v kampani Fideszu hovorí aj o tisíckach mimoriadne bohatých „migrantov“, ktorí sa do Maďarska dostali prostredníctvom udeľovania trvalého pobytu za nákup štátnych dlhopisov Ak mám dobré informácie, niektorí z nich vzbudili záujem aj americkej vlády, napríklad preto, že sú podozriví, že v sýrskej vojne páchali zločiny,“ konštatoval nemecký ľavicový politik.

Zneužívanie eurofondov?

Poznamenal tiež, že výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu Únie nedávno vyslal do Maďarska delegáciu, ktorá preverovala sťažnosti týkajúce sa využívania európskych fondov.

„Ak sa v krajine objavuje v 36 percentách verejného obstarávania iba jediný uchádzač, tak to je viac než podozrivé. Neverím, že sťažnosti na korupciu rodinných príslušníkov a kamarátov politikov vládneho Fideszu sú úplne nepodložené,“ zdôraznil Bullmann.

Za mimoriadne znepokojujúcu označil skutočnosť, že v Maďarsku boli zrušené noviny kritické voči vláde a že sú tam mimovládne organizácie vystavené obťažovaniu.