Orbán: Nebezpečenstvo pochádza zo západu, z Bruselu, Paríža a Berlína

viktor orbán

Viktor Orbán. FOTO: TASR/AP/Nandor Veres

Slovensko a V4 považuje Viktor Obrán za spojencov proti snahám OSN pri manažovaní migrácie.

Posledná nádej Európy

Viktor Orbán je na domácej scéne populárny. Naopak, často sa nezhodne s ostatnými európskymi politikmi v ekonomických, ani politických otázkach. Viacnásobný maďarský premiér dokáže z týchto stretov s európskymi inštitúciami alebo Organizáciou Spojených národov ťažiť a prezentuje sa ako záchranca európskych kresťanských národov.

Tieto konflikty sa väčšinou týkajú migrácie a ľudí, ktorí utekali pred vojnou a chudobou z Blízkeho východu a z Afriky a vo veľkých počtoch prichádzali do Európy v roku 2015. S blížiacimi sa voľbami Fidesz túto polemiku zintenzívňuje.

„Kresťanstvo je poslednou nádejou Európy,“ vyhlásil Orbán na podujatí v Budapešti. Masová migrácia, najmä z Afriky môže podľa neho zhmotniť „naše najhoršie nočné mory“. „Západ upadá, pretože nevidí, že je Európa okupovaná.“

Ostnatý drôt

Orbánova povesť je založená aj na tom, že ho ľudia vnímajú ako toho, kto zvrátil hospodársky prepad v Maďarsku a ustrážil verejné financie.

Na dosiahnutie svojich cieľov a udržanie si moci používa metódy, ktoré jeho kritici označujú za autoritárske. Vedie spory hlavne s partnermi zo západnej Európy. Politici z krajín východnej Európy, najmä tí poľskí, naopak nasledujú jeho príklad.

Dôležitý moment prišiel v roku 2015, kedy vrcholila migračná kríza. Orbán dal na hraniciach postaviť dvojitý plot z ostnatého drôtu, ktorý sa stal symbolom protimigračných nálad v Európe.

Voličom sa však páči a Orbán vedie vo všetkých prieskumoch verejnej mienky.

Východný a západný svet

Migrácia dominuje jeho agende aj teraz. Opozícii Orbán vyčíta, že nedokázala čeliť historickej výzve, keď sa postavila proti jeho radikálnemu odmietaniu migrantom.

V Európe podľa neho existuje priepasť medzi štátmi východnej a západnej Európy, ktorú nazval „prisťahovaleckou zónou, svetom zmiešaného obyvateľstva, ktorý sa vydal iným smerom ako ten náš.“

To, že Západ chce, aby východná Európa nasledovala jeho vedenie, bude pravdepodobne viesť k strašnému boju, povedal Orbán 18. februára.

Avizoval plán na alternatívnu európsku alianciu, voči tej, ktorú presadzujú presadzujú lídri Francúzska a Nemecka.

„Aj keď to môže znieť absurdne, nebezpečenstvo, ktorému čelíme, pochádza zo Západu, od politikov v Bruseli, Berlíne a Paríži,“ povedal Orbán za hlasného potlesku. „My budeme samozrejme bojovať a využívať stále silnejšie právne nástroje. Prvým je náš zákon „Stop Sorosovi“.

Za všetkým je Soros

Orbán sa už roky zameriava na amerického finančníka Georgea Sorosa, ktorý sa narodil v Maďarsku a svojimi filantropickými činmi podporuje liberálnu a otvorenú spoločnosť- presný opak Orbána, zástancu silných národných štátov, ktoré odmietajú multikulturalizmus.

Obhajuje „etnickú homogénnosť“ a Sorosovi pripisuje zodpovednosť za vlnu prisťahovalectva do Európy, aby podkopal jej kultúrnu a ekonomickú integritu.

Soros zas prirovnal Orbána k nacistom aj komunistom. Hovorí, že jeho vláda pripomína temné 30. roky 20. storočia – keď bolo Maďarsko spojencom nacistického Nemecka.

Maďarsko je podľa neho momentálne vo väčšom autoritárskom zovretí ako za sovietskej okupácia počas studenej vojny.

Orbán obmedzil právomoci mimovládnych organizáciách, najmä tých, ktoré financuje Soros, a pokúsil sa zavrieť aj prominentnú univerzitu, ktorú založil.

Silní spojenci

Podľa Orbána stojí Soros aj za nedávnym plánom OSN vytvoriť globálny program na zvládnutie migračnej krízy. Orbán uviedol, že očakáva, že niekoľko silných spojencov mu pomôže zabrániť tomu, „aby OSN podporovala masívne prisťahovalectvo do Európy“.

Od kláštorov a nórskeho polárnika až po globálnu dohodu o utečencoch

Zuzana Števulová vysvetľuje históriu moderného utečeneckého práva. Popisuje tiež súčasný vývoj, ktorý by mohol viesť k novej globálnej dohode.

„Soros neútočí len na nás, ale aj na Anglicko, prezidenta Trumpa a Izrael,“ povedal. „Chce, aby bola migrácia akceptovaná všade. To nebude fungovať. Nie sme sami a budeme spoločne bojovať… a dosiahneme úspech.“

V Európe vidí spojencov Maďarska medzi krajinami Vyšehradskej štvorky – Slovensko, Česká republika a Poľsko. Poľská vládnuca strana Právo a Spravodlivosť (PiS) má tiež veľmi vážne nezhody s Európskou úniou. Podľa Orbána by aj víťazstvo strany Silvia Berlusconiho v talianskych voľbách 4. marca mohlo posilniť nacionalistické krídlo.

„Nemyslíme si, že boj je beznádejný, naopak, určite zvíťazíme,“ povedal Orbán. „V4 je pevná, Chorvátsko sa spamätáva, Rakúsko sa vydalo vlasteneckým smerom a v Bavorsku vytvorila CSU odpor.“