Orbán spísal vlastnú predstavu o politike európskych ľudovcov

Maďarský premiér Viktor Orbán na konferencii Národný konzervativizmus v Ríme 4. februára. [EPA-EFE/Maurizio Brambatti]

Maďarský premiér, ktorého strana má u euroľudovcov pozastavené členstvo, žiada, aby sa ľudovci posunuli politicky od stredu doprava.

Situácia s dištancom v Európskej ľudovej strane (EPP) sa nezmenila ani po poslednom februárovom stretnutí vedenia strany. Jej predseda Donald Tusk predĺžil pozastavenie aktívneho členstva strany Fidesz Viktora Orbána, čo vyvolalo ešte viac napätia medzi jej členmi.

Tusk o predĺžení pozastavenia aktívneho členstva Fideszu rozhodol na poslednom zhromaždení ľudovcov. Orbánovu stranu odmietajú kvôli obavám o stav právneho štátu. Maďarský premiér na Tuskovo rozhodnutie zareagoval ostrým listom, ktorý nesie titulok „Memorandum o stave Európskej ľudovej strany“. Orbán v liste volá po dialógu o budúcej úlohe ľudovcov v Európskom parlamente, ktorých dominancia sa po májových eurovoľbách oslabila.

Dzurinda odkázal Orbánovi: Viktor, podceňuješ diskusiu, ktorá v EPP prebieha

Cieľom Európskej ľudovej strany (EPP) je vytvoriť silnú, globálnu Európu, ktorá nie je založená na neustálom zdôrazňovaní hlbšej integrácie. V liste adresovanom maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi to uviedol slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda.

Orbánovi vadí, že vnútorný konflikt v EPP sa premenil na verejný a Tusk ho prenáša na európsku pôdu. Orbán vyzýva EPP, aby sa vrátila ku kresťanským hodnotám a nepribližovala sa k európskemu mainstreamu, ktorý stiera rozdiely medzi EPP na jednej strane a liberálmi, socialistami či zelenými na strane druhej. Chce, aby EPP vystupovala proti socialistom, ktorí „pomáhajú radikálnej anarchistickej komunistickej ľavici do vlády“.

„Namiesto vymedzeniu sa voči komunizmu a marxizmu tlieskame Fidelovi Castrovi a Karlovi Marxovi,“ sťažuje sa maďarský premiér v liste. Ľudovcov kritizuje aj za zvolenie Donalda Tuska za predsedu strany, ktorý podľa neho do frakcie doniesol poľské domáce konflikty. Delegáti EPP Tuska zvolili za predsedu na summite strany v Záhrebe v novembri 2019.

Bývalý poľský premiér a zároveň bývalý predseda Európskej rady bol vo februári v Záhrebe vo svojom prejave voči Fideszu rázny a zdôraznil, že od rozhodnutia o pozastavení členstva sa situácia v Maďarsku zhoršila. Povedal, že konkrétne návrhy riešenia Fideszu v EPP predstaví na budúcom zhromaždení strany v apríli. O konečnom rozhodnutí ohľadom budúcnosti Orbána v EPP chce rozhodnúť na mimoriadnom kongrese strany začiatkom budúceho roka.

Orbán chce ísť viac doprava

Orbán apeluje na vedenie ľudovcov, aby podporili jeho členstvo. Členským stranám EPP odporučil vytvárať národné koalície nie len so stranami viac naľavo, ale aj s pravicovými politickými silami. Prihovára sa za nahradenie centristických síl vo vedení EPP predstaviteľmi kresťanskej pravice.

Frakcia EPP je v otázke Orbánovho členstva rozdelená. Konzervatívci zastávajú názor, že nie je riešením Orbána od frakcie úplne odrezať. Slovinský premiér Janez Janša v Záhrebe povedal, že nedáva zmysel trestať najúspešnejšiu stranu v EPP. Maďarský premiér sa na začiatku roka nechal počuť, že budúcnosť ľudovcov mu nie je ľahostajná, ak ale nebude schopná prijať adekvátne rozhodnutie, opustí ju. V takom prípade by sa snažil sformovať nové kresťansko-demokratické politické zoskupenie.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner