Orbán u euroľudovcov je problém podľa Macrona aj Junckera

Zľava Viktor Orbán, Angela Merkelová a Emmanuel Macron vo februári 2018. [Poll/EPA/EFE]

Spojenectvo s Orbánom vyčítajú Európskej ľudovej strane (EPP) najnovšie aj francúzsky prezident a predseda Európskej komisie.

Európska ľudová strana by si mala vyjasniť postoje, povedal francúzsky prezident Emanuel Macron.

Odpovedal tak na otázku, či lojalita Angely Merkelovej k európskej politickej rodine, ktorá zahŕňa aj maďarského premiéra Viktora Orbána, predstavuje problém pre Macronovu snahu o zjednotenie proeurópskych síl zoči-voči silnejúcim nacionalistickým náladám.

Ideové rozpory medzi Macronom a Orbánom sú v európskej politike čoraz zreteľnejšie.

Je čas pridať sa do debaty, ktorú vedie Macron s Orbánom

Spor medzi federalizmom a nacionalizmom musí byť nosnou témou pred európskymi voľbami. Je načase, aby sa politici prestali strániť ústavných tém EÚ, píše Andrew Duff.

Francúzsky prezident sa tak vyjadril po stretnutí s premiérmi krajín Beneluxu v Luxemburgu, ktorí podľa neho zdieľajú jeho „progresívnu“ stredovú agendu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová len nedávno podporila kandidatúru Nemca Manfreda Webera na post volebného lídra Európskej ľudovej strany v eurovoľbách.

Nezaručila mu však aj podporu na post predsedu Európskej komisie v prípade, že EPP voľby vyhrá. Takýto postup predpokladá systém tzv. Spitzenkandidátov.

Príliš veľa kompromisu škodí

Macron obviňuje Orbána z útoku na demokraciu a princípy právneho štátu. Európska ľudová strana a Manfred Weber, jej šéf, podľa neho nemôže zároveň podporovať Merkelovú, ktorú vníma ako konštruktívnu politickú partnerku a Viktora Orbána, ktorý sa nezdráha nemeckú kancelárku ostro kritizovať, najmä v oblasti riešenia migrácie.

Európska ľudová strana zatiaľ odoláva tlakom ostatných politických skupín a aj z vnútra strany, aby vylúčila Orbánov Fidesz zo svojich radov.

Tvrdia pri tom, že v súčasnej situácii je dôležité udržiavať s Maďarmi dialóg.

Macron ľudovcov vyzval, aby v Európskom parlamente podporili iniciatívu na spustenie potenciálne sankčnej procedúry voči Maďarsku, podobnú, akej stále čelí Poľsko.

„Sme príliš pomalí, príliš ochotní ku kompromisu,“ povedal Macron. Musíme byť v týchto veciach tvrdší.

Juncker: Je to problém

Emmanuel Macron nie je jediný, ktorý stupňuje tlak na EPP kvôli Orbánovi. Na otázku talianskych médií, či členstvo Fideszu v EPP predstavuje problém, predseda Európskej komisie odpovedal:

„Áno, pre mňa je to problém,“ odpovedal Juncker.

Povedal to cestou na stretnutie politického vedenia Európskeho parlamentu, ktoré rozhodlo, že maďarský premiér dostane v stredu, 11. septembra, priestor obhajovať svoju vládu v pléne pri debate o situácii v Maďarsku a potenciálnom aktivizovaní článku 7 Lisabonskej zmluvy.

Ak by hlasovanie o uznesení v Európskom parlamente dopadlo v prospech spustenia sankčnej procedúry, rozhodnutie, či sa tak aj stane, bude na Rade ministrov.

Maďarsko a Poľsko si v takomto scenári vzájomne deklarujú podporu.