Orbán v EP: Irituje nás bruselská kazajka

Viktor Orbán a Guy Verhofstadt (Zdroj: europarl.europa.eu)

„V mnohých ohľadoch sme nespokojní s fungovaním EÚ. A keď kritizujme EÚ, tak preto, že ju chceme opraviť,“ uviedol maďarský premiér Viktor Orbán na úvod svojho prejavu v pléne Európskeho parlamentu.

Orbán sa pred europoslancami ocitol len niekoľko hodín po tom, čo Európska komisia podnikla proti Maďarsku právne kroky proti právnym predpisom, zameraným na Stredoeurópsku univerzitu v Budapešti.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/eurokomisia-vs-madarsko-lex-ceu-azyl-zavadzajuca-konzultacia/

Európsky parlament má problém aj s prebiehajúcou proti-bruselskou kampaňou. Od 1. apríla totiž rozposiela maďarská vláda voličom dotazník pod názvom Zastavme Brusel!. Kampaň, ktorá je súčasťou tzv. “národnej konzultácie”, varuje Maďarov pred „nebezpečnými krokmi Bruselu“ a prostredníctvom šiestich otázok sa pýta na ich postoj.

Orbán sa vo svojom vystúpení v EP prihlásil k európskym hodnotám a pripomenul, že podpísal Rímsku deklaráciu počas marcového summitu. „My Maďari máme radi priamu reč a skutočne nás irituje slovná kazajka, ktorá nám nepovoľuje nazývať veci pravými menami. Takýto typ diskurzu sa veľmi rozšíril v európskom politickom živote,” konštatoval maďarský premiér.

Fidesz ostáva partnerom EPP

Najväčší subjekt v europarlamente, Európska ľudová strana (EPP), ktorého súčasťou je aj maďarská vládnuca strana Fidesz, zatiaľ o pozastavení členstva orbánovcom neuvažuje. „Maďarsko výrazne prispieva k rozvoju EÚ a presadzuje konzervatívne hodnoty. Nikto nebude určovať, kto má a kto nemá byť členom EPP,” zastal sa Orbána aj predseda EPP, Manfred Weber.

Na druhej strane Weber kritizoval maďarskú novelu vysokoškolského zákona. Okrem toho chce podľa neho Orbán distribúciou dotazníka Zastavme Brusel! dosiahnuť „hecovanie proti EÚ”. Maďarskému premiérovi pripomenul, že v Bruseli rozhodujú predstavitelia volení európskymi občanmi, nie byrokrati.

Líder Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Gianni Pittella svojmu kolegovi z EPP vyčítal nečinnosť. „Je možné ešte stále uvažovať o zotrvaní Orbána v EPP? Ja si myslím, že ho treba z EPP vylúčiť,” povedal šéf socialistov. Orbána kritizoval aj za vytrvalé odmietanie prijímania migrantov na základe povinných kvót.

Verhofstadt Orbánovi: Porušujete každú jednu zásadu EÚ

Predseda Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt spomínal na prvé stretnutie s Viktorom Orbánom v roku 1989. Maďarskému premiérovi pripomenuli, že v tom čase dostal Orbán od amerického finančníka maďarského pôvodu a zakladateľa CEU Georgea Sorosa grant na štúdium na prestížnej Oxfordskej univerzite. Práve Sorosa v súčasnosti Orbán kritizuje za podporovanie masovej migrácie do Európy.

Verhofstadt vo svojej reči odsúdil odklon od demokratických hodnôt, ktoré podľa neho maďarský premiér zastával. „Maďarsko vstúpilo do EÚ v roku 2004 a podpísali ste zásady. Teraz porušujete každú jednu zásadu a aj tak chcete zostať členom EÚ. Chcete naďalej čerpať európske peniaze, ale európske hodnoty sa vám nepáčia,” povedal Orbánovi Verhofstadt.

Euroskeptik Nigel Farage zo Strany slobody a priamej demokracie (EFDD) sa postavil na stranu Orbána a naopak kritizoval európske inštitúcie, že od maďarského premiéra chcú, aby počúval ich namiesto vlastných voličov.

Orbánovi vyjadril obdiv za to, že vypísal referendum o povinných kvótach na prerozdeľovanie migrantov. „Možno je načase vyhlásiť aj referendum o členstve v EÚ, ktovie, možno sa pripojíte k brexitu,” zaglosoval s úsmevom Farage.

Zostrih vystúpenia Viktora Orbána a europoslancov v Európskom parlamente nájdete tu.