Orbán získal mandát pokračovať v spochybňovaní EÚ

Viktór Orbán dosiahol svoje ďalšie víťazstvo. [Zsolt Szigetvary/EPA/EFE]

Viktor Orbán si prirátal tretie volebné víťazstvo. Protiimigračná kampaň zabezpečila jeho strane dve tretiny kresiel v parlamente.

Počas kampane sa prezentoval ako záchranca maďarskej kresťanskej kultúry, ktorú ohrozuje migrácia moslimov do Európy. Táto rétorika oslovila milióny voličov, najmä vo vidieckych oblastiach.

„Vyhrali sme. Je to veľké víťazstvo pre Maďarsko,“ povedal Orbán veľkému zástupu tešiacich sa priaznivcov v Budapešti.

„Za nami je veľká bitka, dosiahli sme rozhodujúce víťazstvo. Vytvorili sme možnosť, aby sme ochránili Maďarsko. Naša domovina ešte nie je tam, kde by sme ju chceli mať, ale už sa vydala cestou, ktorú si sama zvolila,“ povedal premiér.

Orbán napriek škandálom smeruje k tretiemu volebnému víťazstvu

Jeden z najkontroverznejších lídrov v Európe má veľkú šancu, že bude v nedeľňajších voľbách zvolený na svoje tretie funkčné obdobie.

Kritika Bruselu

Podľa predbežných výsledkov Národného volebného úradu sa  odhaduje, že Fidesz získal 133 kresiel, čo je tesná dvojtretinová väčšina v 199-miestnom parlamente. Nacionalistická strana Jobbik by mala získať 26 kresiel. Socialisti pravdepodobne skončili tretí s 20 mandátmi.

Dve menšie ľavicové strany, DK a LMP, získali deväť a osem kresiel.

Orbán bude mať po tretíkrát dvojtretinovú ústavnú väčšinu. Podľa Európskej únie a viacerých kritikov, využila jeho vláda svoje dve predchádzajúce víťazstvá v rokoch 2010 a 2014, aby oslabila princípy demokracie v krajine.

Najnovšie víťazstvo by mohlo Orbána povzbudiť v budovaní stredoeurópskej aliancie proti migračnej politike Európskej únie. Tento najdlhšie slúžiaci postkomunistický premiér Maďarska je proti hlbšej integrácii EÚ a – spolu s Poľskom – tvrdo kritizuje politiku Bruselu.

Právne konanie proti Poľsku považuje Orbán za útok na strednú Európu

Slovensko venuje aktivácii článku 7 proti Varšave “náležitú pozornosť”.

Francúzska líderka pravice a predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová zablahoželala Orbánovi ako prvá.

„Veľké a jasné víťazstvo pre Viktora Orbána v Maďarsku: rozklad hodnôt a masové prisťahovalectvo, ktoré podporuje EÚ, sa znova odmietajú. Pri nasledujúcich európskych voľbách v roku 2019 by nacionalisti mohli získať väčšinu,“ tweetovala Le Penová.

Podpora vidieka

Volebná účasť dosiahla približne 70 percent, čo je viac ako pri predchádzajúcich dvoch hlasovaniach.

Niektorí analytici tvrdia, že strana Fidesz mala najsilnejšiu podporu v malých mestách a dedinách.

Vďaka tlaku na štátne médiá a s pomocou Orbánových obchodných spojencov, ktorí kontrolujú regionálne noviny, bola jeho kampaň úspešná hlavne na vidieku. Ľudia na dedinách sledujú predovšetkým spravodajstvo štátnej televízie, ktoré neustále ukazovalo, že prisťahovalci spôsobujú v západných európskych mestách problémy.

Najsilnejšou opozičnou stranou v novom parlamente bude pravicový Jobbik, ktorý sa začal prezentovať ako umiernená nacionalistická strana.

Opoziční lídri rezignujú

Kampaň Jobbiku sa týkala korupcie a zvýšovania platov. Strana chcela osloviť stovky tisíc Maďarov, ktorí odišli do západnej Európy.

Líder Jobbiku, Gábor Vona, povedal, že po tejto porážke chce predložiť demisiu.

„Cieľ Jobbiku, vyhrať voľby a dosiahnuť zmenu vo vláde, sa nedosiahol. Vyhral Fidesz. Znova,“ povedal.

Vedenie socialistov chce tiež odstúpiť.

Ostnatý drôt na hranici

Kritici tvrdia, že Orbán nastoľuje v Maďarsku čoraz autoritatívnejší režim a jeho postoj k prisťahovalectvu podnecuje xenofóbiu.

Mnohí Maďari si myslia, že ich národná identita je ohrozená a majú pocit, že Únia s nimi zaobchádza ako s občanmi druhej kategórie. Orbán využil tieto pocity a prezentoval sa ako obranca Maďarov proti zahraničným hrozbám.

„Nemali by sme vnímať ekonomické prisťahovalectvo ako niečo užitočné. Prináša európskym národom len problémy a hrozby,“ povedal Orbán v štátnej televízii. „Imigrácia musí byť zastavená. To je postoj Maďarska.“

V septembri 2015 natiahol na srbskej hranici plot s ostnatým drôtom. Chcel tak zabrániť desiatkam tisícom migrantov, ktorí utiekli pred vojnou a chudobou na Blízkom východe a v Afrike, vstúpiť do Maďarska. Jeho vláda odvtedy prijala množstvo zákonov na kontrolu migrácie. Organizácia Spojených národov a tieto opatrenia kritizovala.

Po tom, čo odovzdal svoj hlas v bohatej štvrti Budapešti povedal, že sa postaví za záujmy Maďarska.

Na otázku novinárov, či bojuje proti Európskej únii, povedal Orbán: „EÚ nie je v Bruseli. EÚ je v Berlíne, v Budapešti, v Prahe a v Bukurešti. ”

Orbán: Nebezpečenstvo pochádza zo západu, z Bruselu, Paríža a Berlína

Slovensko považuje Viktor Obrán za spojenca proti snahám OSN pri manažovaní migrácie.

Migrácia je „ako korózia“

Orbánovo jasné víťazstvo by mohlo povzbudiť ostatných pravicových nacionalistov v strednej Európe, v Poľsku a v susednom Rakúsku s potenciálnymi dôsledkami pre celú EÚ.

Vláda Fideszu obmedzila právomoci ústavnému súdu, zvýšila kontrolu nad médiami a vymenovala svojich verných spojencov na kľúčové pozície.

V ekonomickej oblasti ale udržiava rozpočtový deficit, znižuje mieru nezamestnanosti a  zadĺženie krajina, ekonomika rastie.

Na poslednom predvolebnom zhromaždení Obrán prisľúbil, že svoj národ ochráni pred moslimskými migrantmi a povedal: „Migrácia je ako korózia, ktorá pomaly, ale určite zožerie Maďarsko.“

Orbán kritizuje "násilné" pretláčanie relokácií

Maďarský premiér odsúdil EÚ za „násilné“ pretláčanie plánu relokácie žiadateľov o azyl. Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ akceptuje, ale migračnú politiku meniť nebude.

Protiimigračná kampaň vyšla úspešne. Fidesz má asi dva milióny stálych voličov.

Očakáva sa, že Orbán bude pokračovať vo svojej hospodárskej politike – znižovanie daní z príjmov a nové stimuly na podporu rastu.

Polepšia si pravdepodobne aj jeho obchodní spojenci. Podnikatelia blízki strane Fidesz získali podiely v dôležitých odvetviach, ako je bankovníctvo, energetika, stavebníctvo a cestovný ruch. Profitujú teda aj z eurofondov.

„Sorosov plán“

Hlavnou témou kampane bol najmä George Soros, známy finančník a filantrop, ktorý sa narodil v Maďarsku.

Práve vďaka nemu mohol maďarský premiér v roku 1989 študovať Oxforde.

Orbán oblepil Maďarsko plagátmi, ktoré vyzývajú k odporu voči údajnému „Sorosovmu plánu“, ktorá má vraj zničiť Európu s pomocou prisťahovalectva a organizácií občianskej spoločnosti, ktoré 87-ročný filantrop financuje.

Niektorí kritici označujú túto rétoriku za jasný prejav antisemitizmu.

V nedávnom prejave Orbán povedal, že nepriatelia Maďarska „nie sú národní, ale medzinárodní. Neveria v prácu, ale špekulujú s peniazmi. Nemajú vlasť, ale myslia si, že im patrí celý svet.“

Oportunista alebo vizionár

Nie je jasné, či je Orbán oportunista alebo vizionár, povedal Andras Schweitzer, ktorý prednáša na univerzite Eotvos Lorand, pre agentúru AFP.

„Je to otázka za milión dolárov,“ povedal Schweitzer, „či si tí mnohí ľudia, ktorí ho stretli, aj keď ho nepodporujú, všimli jeho schopnosť veľmi rýchlo chápať veci.“

Weber sa teší na pokračovanie spolupráce

Nemecký europoslanec a šéf európskych ľudovcov (EĽS), najsilnejšej politickej skupiny v Európskom parlamente (EP), Manfred Weber v pondelok maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi zablahoželal k víťazstvu.

„Blahoželám Viktorovi Orbánovi a jeho strane Fidesz-MPSZ k ich jasnému víťazstvu v parlamentných voľbách v Maďarsku,“ uviedol Weber na svojom účte na Twitteri. Dodal, že sa teší na pokračovanie spolupráce pri hľadaní spoločných riešení výziev, pred ktorými stojí Európa. Jedenásti maďarskí europoslanci zo strany Fidesz sú členmi frakcie EĽS v europarlamente.

Verhofstadt: EĽS legitimizuje Orbánove prejavy nenávisti

V oveľa kritickejšom duchu sa vyjadril belgický europoslanec Guy Verhofstadt, šéf frakcie liberálov a demokratov (ALDE).

Na svojej stránke na Facebooku v nedeľu večer poukázal na skutočnosť, že prejavy nenávisti, ktoré sprevádzali Orbánovu predvolebnú kampaň, sú prijímané a „legitimizované“ Európskou ľudovou stranou.

„Kampaň, v ktorej bohatí Židia boli obvinení zo všetkých problémov na svete, znovu zafungovala. Vedie to k najtemnejšej ére, akú kedy Európa poznala. Je obzvlášť znepokojujúce, že Orbánove prejavy nenávisti sú akceptované a legitimizované politickej rodinou EĽS. Maďarsko a Európa si zaslúžia viac,“ uviedol Verhofstadt.

Podľa jeho slov však existuje alternatíva pre Maďarsko, a tou sú mladí ľudia ako tí z politického hnutia Momentum, na ktorých pochode sa v nedeľu osobne zúčastnil. „Títo ľudia chcú, aby Maďarsko zohrávalo konštruktívnu úlohu v Európe. Maďarsko má ešte nádej!“ odkázal Verhofstadt.