OSN chce definitívne rozhodnutie o Cypre

Cyprus sa snaží zjednotiť OSN. Zľava Nicos Anastasiades, António Guterres a Mustafa Akıncı. FOTO: Twitter/The Cyprus Puzzle

Prezident Nicos Anastasiades, líder gréckej časti Cypru, a jeho náprotivok zo severnej, tureckej časti, Mustafa Akıncı sa pripravujú na údajne prelomovú konferenciu, ktorá vo švajčiarskom stredisku Crans-Montana pod vedením OSN začne už v stredu.

Zainteresované strany, vrátane takzvaných ručiteľov: Grécka, Turecka a Spojeného kráľovstva, majú napomôcť finálnemu zjednoteniu tejto bývalej britskej kolónie, ktorá je rozdelená od roku 1974.

Konečné riešenie

„Očakávame, že obe strany prídu s odhodlaním a vôľou na konečné riešenie,” povedal hovorca OSN pre agentúru AFP.

Konferencia má trvať minimálne desať dní. Hlavnou témou má byť nové bezpečnostné usporiadanie federálneho Cypru po vysporiadaní. Téma sa významne dotýka aj ručiteľských krajín, ktoré si doteraz ponechávali právo na vojenskú intervenciu.

Grécky prezident Alexis Tsipras a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. FOTO: Twitter/The Cyprus Puzzle

Kým Anastasiadova vláda, podporovaná Aténami, nalieha na zrušenie intervenčných práv a očakáva, že turecké vojská z ostrova v istom časovom horizonte odídu, tureckí Cyperčania a Ankara očakávajú zachovanie určitej formy intervenčných práv a zníženie počtu zostávajúcich tureckých jednotiek na severe.

Zástupcovia Európskej únie sa jej majú konferencie zúčastniť ako pozorovatelia.

Mierové rozhovory vo Švajčiarsku prebiehali už v januári tohto roka. K výraznému posunu napriek očakávaniam nedošlo.

Nekonečné rozhovory

Ostrov vo východnej časti Stredozemného mora je rozdelený od sedemdesiatych rokov. Turecké jednotky v júli 1974 reagovali na Aténami inšpirovaný vojenský prevrat, ktorý mal ostrov pripojiť ku Grécku a obsadili severnú tretinu Cypru. Turci dnes na ostrove udržujú 35 tisíc vojenských jednotiek.

Posledný návrh OSN o zjednotenie v roku 2004 odmietlo v referende vyše 75 percent gréckych Cyperčanov, len niekoľko dní predtým, ako Cyprus vstúpil do EÚ.

Vláda Cyperskej republiky je uznávaná ako jediná legitímna vláda väčšinou krajín, vrátane celej Európskej únie. Severná oblasť je uznávaná len Tureckom.

OSN má na Cypre 950 mierových jednotiek. FOTO: Twitter/The Cyprus Puzzle

Opätovné rozhovory o zjednotení pod taktovkou OSN začali v roku 2014, no Cyprus na jasné riešenie stále čaká.

Rokovania sa sústredili najmä na vytvorenie novej federácie na Cypre. Rozdiely sú najmä v názoroch na návrat majetku, územné úpravy a prerozdelenie moci.

Organizácia spojených národov má na Cypre 950 mierových jednotiek. Neúspech vo Švajčiarsku by podľa niektorých analytikov mohol podnietiť zásadné prehodnotenie mierovej misie OSN na Cypre (UNFICYP), v ktorej slúžia od roku 2001 aj slovenskí vojaci.