Osobnosti východnej Európy vyzývajú k solidarite s utečencami

zdroj: Wikipedia

„V mene našej ľudskosti, v mene našich zásad a hodnôt, vyzývame úrady a občanov našich krajín, aby jasným spôsobom demonštrovali našu solidaritu s utečencami,“ začína list politikov a intelektuálov.

Informovali o ňom belgické médiá.

Signatármi sú napríklad bývalí poľskí prezidenti Bronislaw Komorowski a Aleksander Kwasniewski, maďarský expremiér Gordon Bajnai, bývalý predseda litovskej vlády Andrius Kubilius, ale aj známy sociológ Zygmunt Bauman, český režisér Jiří Menzel či bývalý minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg.

K ich podpisom sa pripojili mnohí ďalší predstavitelia z pobaltských krajín, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Chorvátska a Slovinska.

Signatári "Listu strednej Európy" zdôraznili, že nemôžeme reagovať s odmietnutím na prosby utečencov, aj keď štáty tohto regiónu "nenesú zodpovednosť" za destabilizáciu a úpadok krajín, odkiaľ utečenci pochádzajú.

V liste pripúšťajú, že situácia v regióne strednej Európy je špecifická tým, že na rozdiel od bývalých koloniálnych mocností, nemáme skúsenosti so životom s ľuďmi z iných kultúr a vzdialených krajín.

Napriek tomu pripomínajú, že "naša spoločná Európa bola postavená na základoch solidarity“.

„Nemôžeme sa dnes vzdať našej spoločnej zodpovednosti za EÚ tým, že odvrátime našu pozornosť od biedy ľudí a situácie v krajinách, ktoré sú najviac postihnuté rastúcou vlnou migrácie," uvádza sa v dokumente politických a kultúrnych činiteľov zo strednej a východnej Európy.

Medzi slovenskými signatármi je bývalý minister kultúry Ladislav Snopko, publicista Martin Šimečka, Zuzana Bargerová z Ligy za ľudské práva, bývalý minister zahraničných vecí Pavol Demeš, sociológ Martin Bútora, novinár Štefan Hríb, či spisovatelia Jana Juráňová a Michal Hvorecký.

EurActiv.sk/TASR