Osud sankcií voči Rusku je spätý s prímerím

Zdroj: The Council of the European Union

Členské štáty sa na podobe ďalšej vlny sankcií dohodli v piatok, 5. septembra. Nový balík sankcií má byť formálne schválený prostredníctvom písomnej procedúry dnes, 8.9..

Agentúra Reuters cez víkend s odvolaním sa diplomatické zdroje uviedla, že k tomu nemusí dôjsť, prípadne môže dôjsť k suspendácii, ak sa bude dodržiavať dohodnuté prímerie na východnej Ukrajine, a ak Rusko stiahne z oblasti svojich vojakov.

Pripravované sankcie EÚ majú obmedziť prístup ruských zbrojárskych a ropných firiem na európske finančné trhy, oklieštiť prístup Moskvy k službám európskych energetických spoločností a sprísniť vývoz tovarov dvojakého použitia z krajín EÚ do Ruska.

Reštrikcie sa podľa agentúry Reuters dotknú aj spoločností patriacich najväčšiemu svetovému plynárenskému koncernu Gazprom.

Rozšírené sankcie zahŕňajú aj pridanie ďalších osôb na "čierny zoznam" so zákazom vycestovania do EÚ a zmrazením účtov. Na zozname sú predstavitelia nového vedenia v oblasti Donbas, vlády na Kryme ako aj niektorí vplyvní ruskí politici a oligarchovia.

Odveta?

Ruské ministerstvo zahraničných vecí pohrozilo v reakcii na nový balík sankcií odvetnými opatreniami. "Ak dôjde k implementácií nových sankcií, bude nasledovať reakcia z našej strany," uviedol vo vyhlásení rezort ruskej diplomacie.

Slovensko naďalej so sankciami nie je stotoženené. Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vyjadril, že by prímerie dohodnuté na Ukrajine podporil odložením tretej vlny sankcií voči Rusku. 

„Podporme prímerie, ktoré dnes na Ukrajine je tým, že odložíme sankcie, pretože sú naozaj sankciami, ktoré nič nevyriešia. To je obrovský omyl, ak sa niekto domnieva, že zmenia niečo na bezpečnostnej situácii na Ukrajine,“ vyhlásil na sobotnom tlačovom brífingu.

Sankcie dnes opätovne označil za kontraproduktívne a neriešiace problém na Ukrajine. „Prvá a druhá vlna sankcií ukázali skôr eskaláciu napätia,“ skonštatoval.

Poukázal na to, že v ich dôsledku majú na Slovensku problém výrobcovia ovocia a zeleniny, niektoré mliekarenské a potravinárske spoločnosti, či firmy dodávajúce produkty pre hutníctvo. Slovensko preto na európskej pôde otvára aj tému kompenzácií. „Táto otázka je čím ďalej tým živšia na pôde EÚ.“

So závermi minulotýždňových rokovaní o ďalšej vlne sankcií je však Fico spokojný do tej miery, že sa podľa jeho slov Slovensku podarilo dosiahnuť svoje ciele na sto percent.

Vyriešiť sa mal problém likvidity jednej z bánk na území SR (Sberbank Slovensko – pozn. TASR), rovnako aj obmedzenia ohľadne výrobkov tzv. dvojakého použitia.

Fico priblížil, že bol problém s vývozom obrábacích strojov či nakladačov. Nemá sa preto schvaľovať zoznam výrobkov, ktoré nemožno do Ruska vyviezť, ale zoznam ruských firiem, ktorým ich nebude možné dodávať.

Predseda vlády verí, že všetky zainteresované strany vynaložia maximálne úsilie, aby sa prímerie, ktoré na východe Ukrajiny začalo platiť v piatok (5.9.), dodržalo čo najdlhšie a bolo predpokladom riešenia konfliktu na Ukrajine.

Ten považuje za geopolitický súboj USA a Ruska o vplyv v krajine. „Jediná cesta, ako nájsť riešenie je taká, aby sa občania ruskej národnosti žijúci na Ukrajine dohodli s Ukrajincami a našli riešenie, ktoré bude umožňovať ich spolužitie, ale pri zachovaní suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny,“ zhrnul s tým, že o tom musia rozhodovať veľkí hráči.

EurActiv/TASR