Ovplyvní britský euroskepticizmus írske referendum?

Krátka správa

Lisabonskú zmluvu podporuje každý štvrtý Ír. Informoval o tom denník Irish Times s odovolaním sa na prieskum TNS mrbi. Znamaná to, že Lisabonská zmluva je medzi írskymi voličmi obľúbená menej ako neúspešná euroústava. Vysvetľuje sa to tým, že sa zmluva vyznačuje vačšou byrokraciou a absenciou veľkého projektu, ako euro či rozšírenie Únie. Približne 62 % Írov stále nie je rozhodnutých, ako bude v plebiscite hlasovať. 13 percent opýtaných v tom má jasno, vyjadria sa proti ratifikácii zmluvy.

Očakáva sa, že zelený ostrov sa stane dejiskom intenzívnej kampane, v ktrorej sa stretne hlavný prúd írskej politiky, podnikateľská sféra a skupiny odporcov novej zmluvy. Vláde uľahčuje situáciu fakt, že tradičný líder kampaní proti všetkým doterajším zmluvám o EÚ – strana Zelených-  zmenila postoj a zaradila sa do tábora priateľov eurozmluvy.  

Analytik Centra pre európsku reformu Hugo Brady píše, že tradičný proeurópsky konsenzus írskych médii v poslednej dobe podlieha stúpajúcemu vplyvu britskej tlače. Predovšetkým britský bulvár tzv.“tabloids“ má na írskom trhu značný podiel. Daily Mail napríklad včera uvádza, že Británia podpísala Bruselu „čistý šek“, pretože sa o mnohých kompetenciách a právomociach, ktoré vyplývajú zo zmluvy bude ešte len rokovať a vyjednávať. Pôjde najmä o úlohy predsedu Európskej rady a právomoci Europolu.

Vždy existuje riziko, že sa referendum o zmluve spojí s otázkami domácej politiky. Bertie Ahern, ktorý zastáva úrad predsedu vlády už 11 rokov, čelí finančnému škandálu. Íri majú strach z diskusie o harmonizácii európskych daní, čo je priamou hrozbou pre írsku nízku mieru korporátnej dane. Odporcovia tiež hovoria, že hrozba dalekosiahlych dôsledkov pre Írsko, v prípade, že by zmluvu v referende odmietlo, už neplatí. Francúzsko a Holandsko sú toho dôkazom.