Paríž a Berlín žiadajú revíziu obchodnej dohody CETA

Zdroj: Maple Leaf/Flickr

Nepozdáva sa im nastavenie mechanizmu na riešenie sporov medzi investorom a štátom (ISDS). Francúzsky štátny tajomník pre zahraničný obchod Matthias Fekl sa preto stretol minulý týždeň v Berlíne s nemeckým ministrom hospodárstva Sigmarom Gabrielom a štátnym tajomníkom nemeckého spolkového ministerstva pre hospodárske záležitosti Matthiasom Machnigom.

Ministri chcú preskúmať obsah dohody s Kanadou a odstrániť z nej prípadné problémové pasáže spojené s ISDS. Takzvaný mechanizmus ISDS je určený na ochranu zahraničných investorov pred rozhodnutiami národných štátov, napríklad pred vyvlastnením alebo diskriminačným zaobchádzaním. Investor sa v prípade sporu so štátom obracia na súkromné rozhodcovské arbitrážne panely, namiesto súdov v členských štátoch.

Spoločné vyhlásenie

Ministri dvoch najväčších ekonomík EÚ vo svojom spoločnom vyhlásení požiadali Európsku komisiu, aby preskúmala všetky možnosti, pomocou ktorých by bolo možné upraviť klauzulu ISDS v dohode s Kanadou.

Vyhlásenie ministrov sa však stretlo s kritikou. Podľa hovorcu frakcie Zelených v EP Yannicka Jadota v ňom ministri nezašli dostatočne ďaleko. „Členské štáty by mali pochopiť, že európski občania si neželajú iba zmeny v arbitrážnom mechanizme, oni ho tam vôbec nechcú,“ povedal Jadot.

Požiadavka Berlína a Paríža prišla po tom, čo Komisia zverejnila výsledky verejnej konzultácie o otázke zahrnutia mechanizmu ISDS do pripravovanej dohody medzi USA a EÚ (TTIP). Voči mechanizmu ISDS v TTIP sa v únii zdvihla vlna odporu.

Zdroj portálu EurActiv.fr na francúzskom ministerstve zahraničných vecí takýto vývoj privítal. „Dôležité je, že Nemci prvýkrát akceptujú spojitosť medzi arbitrážnym mechanizmom v dohode CETA a TTIP,“ povedal.

„Veľké americké spoločnosti majú kanadské pobočky. Ak zavedieme arbitrážny mechanizmus v jednej veľkej krajine, stane sa to štandardom,“ varoval Jadot.

Rokovania o dohode CETA medzi EÚ a Kanadou začali v máji 2009. Vyjednávania sa podarilo ukončiť v októbri 2013, pričom proces ratifikácie zmluvy by mal začať v prvej polovici tohto roka.

Hovorca frakcie Zelených Jadot sa ale domnieva, že CETA ešte môže naraziť na prekážky. „Komisia považuje rokovania za uzavreté, no členské štáty môžu povedať, že nie sú spokojné s vyrokovanou zmluvou,“ povedal. Francúzsky štátny tajomník Fekl ešte skôr v januári povedal, že väčšina Francúzov a Nemcov je proti ratifikácii dohody CETA, ktorá obsahuje arbitrážny mechanizmus v súčasnej podobe.

Problémom môže byť aj Európsky parlament. Opozícia voči CETA je silná a väčšina, ktorá je potrebná na ratifikáciu zmluvy, nie je v žiadnom prípade istá.

Kanadská strana nateraz nemá záujem niečo na vyrokovanej zmluve meniť. „Európska únia a Kanada vyrokovali ambicióznu, vyváženú, pre obe strany prospešnú dohodu, ktorá obsahuje aj mechanizmus ISDS. Budeme pokračovať v snahe implementovať dohodu CETA čo najskôr,“ povedal pre EurActiv hovorca kanadskej vlády.

EurActiv.com