Parlament o Barrosovi hlasovať nechce

Na stretnutí v anglickom Bristole sa európski liberáli (ALDE) rozhodli hlasovať proti tomu, aby EP podporil Barrosa už 15. júla, informoval zdroj z prostredia strany. Zdá sa, že je to maximum, na čom sa skupina dokázala dohodnúť, kdeže ALDE je vnútorne rozdelené v otázke, či by Barroso mal, alebo nemal stáť na čele novej Európskej komisie.

Francúzsky člen ALDE, strana MoDem, ktorú vedie François Bayrou, nemecká FDP s 12 poslancami ako aj niektorí z britských liberálov Barrosa jasne odmietajú a z tohto dôvodu chcú hlasovanie oddialiť.

Už 9. júla Konferencia predsedov politických skupín Európskeho parlamentu rozhodne, či sa bude o Barrosovi hlasovať na ustanovujúcej schôdzi alebo nie, povedal novinárom líder skupiny EPP Jospeh Daul. V Konferencii predsedov politických skupín sa hlasuje jednoduchou väčšinou na základe početnosti skupiny, ktorú jej predseda reprezentuje.

EPP ani s podporu novovzniknutej konzervatívnej skupiny nemá potrebnú väčšinu 368 hlasov. Preto socialistom a zvlášť aj liberálom výmenou za podporu Barrosa ponúkne rozdelenie predsedníctva Európskeho parlamentu na dve dva a pol ročné obdobia s tou skupinou, ktorá na dohodu pristúpi, informoval Daul o taktike ľudovcov.

„Ak sa takáto technická dohoda dosiahne, dostanú predsedníctvo Európskeho parlamentu na dva a pol roka. Počas prvého dva a pol roka si ale bude nárokovať predsedníctvo EPP“, povedal Daul.  

Daul tiež priznal, že jeho skupina je stále nejednotná pokiaľ ide o meno nominanta na post predsedu Európskeho parlamentu. Problém by sa mal vyriešiť 7. júla, kedy sa skupina v tajnom hlasovaní rozhodne medzi Poliakom Jerzym Buzekom a Talianom Mariom Maurom.

V deň kedy chce EPP začať konzultácie (30. júna) sa liberáli (ALDE) schádzajú, aby si zvolil za predsedu bývalého belgického premiéra Guy Verhofstadta, ktorého by niektorí radi videli ako alternatívneho kandidáta na post predsedu Komisie, v prípade, že Barroso neprejde Parlamentom.

Švédske predsedníctvo pozvalo na tento týždeň predsedov politických skupín EP do Štokholmu, cesta sa ale nakoniec nerealizovala, povedali zdroje pre EurActiv. Daul si našiel výhovorku prečo neísť, Schulz to odmietol a liberáli pozvanie prijať nemohli, keďže ešte nemajú zvoleného lídra.

Nie je jasné, prečo sa Švédi rozhodli pozvať politikov do Štokholmu a nechceli viesť rokovania v Bruseli, povedali diplomati pre EurActiv. Je ešte čudnejšie, že Barroso si zatiaľ nedohodol stretnutia s novozvolenými šéfmi frakcií, minimálne, aby si vypočul ich očakávania od budúcej Komisie. Podľa informácií EurActiv-u sa Švédsko rozhodlo zopakovať pozvánku pre predsedov do Štokholmu, tentokrát na 7. júla.