Parlament o Barrosovi rozhodne v septembri

„Hlasovanie bude súčasťou septembrovej agendy,“ povedal Joseph Daul, líder Európskej ľudovej strany (EPP), najväčšej politickej skupiny v Parlamente, ktorá podporuje bývalého portugalského premiéra.

Toto rozhodnutie bolo všeobecne očakávané, najmä po tom, čo ďalšie dve veľké parlamentné skupiny liberálov a socialistov trvali na tom, že najprv chcú vidieť Barrosov päťbodový program.

Guy Verhofstadt, líder liberálov, včera poslal Barrosovi list obsahujúci niekoľko kľúčových iniciatív, ktoré skupina od predsedu Komisie požaduje, ak chce, aby ho podporila v snahe o získanie druhého päťročného mandátu na čele európskej exekutívy (EurActiv 15/07/09).

Svojou „listinou želaní“ nasledoval príklad lídra socialistov Martina Schulza, ktorý svojich 11 kľúčových požiadaviek poslal v pondelok. Podľa jeho slov korešpondujú s naliehavými očakávaniami občanov od Európskej únie (EurActiv 14/07/09).

Bývalý portugalský premiér je jediným kandidátom na túto pozíciu a  „technická dohoda“ o rozdelení si predsedníctva Parlamentu medzi EPP a socialistami naznačuje, že obe skupiny podporia súčasného predsedu Komisie.

Socialisti sa tiež snažia presadiť svoje kľúčové priority v budúcej Komisii a rovnako na Barrosa vyvíjajú nátlak, aby ich akceptoval, výmenou za ich podporu pri hlasovaní (EurActiv 2/07/09).

Počas svojho prejavu v Parlamente Schulz varoval, že európske hlavy štátov možno rozhodli o Barrosovej nominácii bez dôkladnejšieho uváženia. „Obávam sa, že tento kandidát väčšinu hlasov nezíska, pokiaľ neprestane mrhať časom na prípravu a nezačne sa koncentrovať na konkrétne kroky.“