Parlament odobril novú britskú komisárku

Barónka Catherine Ashton dnes (22.10.) získala podporu 538 hlasov európskych poslancov. Proti jej nominácii na post komisárky pre obchod hlasovalo 63 členov EP, zvyšných 40 prítomných sa zdržalo. Hlasovanie nasledovalo po tom, čo v pondelok tri hodiny odpovedala na otázky poslancov. Viacerí jej kritici poukazovali najmä na údajnú nedostatočnosť skúseností pre riadenie portfólia, ktoré má prebrať po lordovi Petrovi Mandelsonovi.

Spočiatku namietali najmä služobne starší poslanci, neskôr sa k nim pridali aj britskí konzervatívci. Dnes však názor zmenili a povedali, že barónka počas vypočutia preukázala dostatočnú spôsobilosť. „Obavy, že barónka Ashton nemá nevyhnutné skúsenosti pre dôležité obchodné portfólio, vyslovili poslanci EP z viacerých krajín. Akokoľvek v pondelok z vypočutia pred Výborom EP pre medzinárodný obchod, vyšla pozitívne,“ vysvetľujú vo svojom stanovisku britskí konzervatívci.

Ako upresňuje slovenský eurposlanec Peter Šťastný, člen výboru pre zahraničný obchod EP, práve frakcia EPP-ED v rámci INTA nebola po hearingu jednotná a preto sa schválenie muselo konať hlasovaním všetkých členov EPP-ED. “Ja osobne som odporúčal hlasovať za túto nomináciu. Pani barónka sa ukázala ako skúsená politička a skvelá vyjednávačka. Veľmi šikovne obchádzala odborné otázky a milo, prívetivo, s pokojom a s úctou ku každemu poslancovi výboru zoširoka odpovedala. Vzhľadom ku skutočnosti, že má pred sebou jeden rok práce, bežné agendy by mala zvládnuť bez vačších ťažkostí.”

Britská poslankyňa Caroline Lucas v mene zelených vyjadrila spokojnosť s potvrdením prvej britskej ženy na post v Európskej komisii. Súčasne vyjadrila nádej, že bude „vhodnejšou komisárkou, než jej predchodca“ a nebude presadzovať „pro-firemné politiky.“ Ashton, ktorá počas vypočutia vyjadrila vôľu, aby ju poslanci oslovovali familiárnym „Cathy,“ je vôbec prvou ženou, ktorá na európskej úrovni zodpovedá za obchodné veci.

Jens Holm (Zelení/EFA, SE) vydal stanovisko, v ktorom obvinil Mandelsona z lobovania v službách  BusinessEurope, ktorú opísal ako „lobistickú organizáciu veľkých firiem v Európe.“ Holm vyzval novú komisárku, aby „očistila“ od BusinessEurope budovu EK Charlemange.