Päť rokov po referende europoslanci ratifikovali dohodu o brexite

Oznámenie výsledkov hlasovania v europarlamente. [EP/Jan van de Vel]

Europoslanci kritizujú, že Londýn pred finálnym prijatím dohody o obchode a spolupráci stále porušuje pravidlá o hraniciach so Severným Írskom. Dokument ešte musí schváliť Rada EÚ.

Dohoda o obchode a spolupráci so Spojeným kráľovstvom v praxi platí už od januára. Na jej dlhodobé uplatňovanie ale bol potrebný súhlas europarlamentu, a to do konca apríla. Europoslanci dohodu ratifikovali vyslovením súhlasu v utorok večer (27. apríla). Do platnosti finálne vstúpi až po schválení Radou EÚ.

Za dohodu hlasovalo 660 europoslancov, päť bolo proti a 32 sa zdržalo.

Dohoda hovorí o nulových clách a nulových kvótach. Po novom ale musí väčšina tovarov prichádzajúcich na Slovensko prejsť colným konaním, ktoré so sebou prináša poplatky aj platenie DPH.

Všetok tovar z Británie bude od nového roka podliehať colným kontrolám

Finančná správa vysvetľuje, ako bude vyzerať colný režim medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom po novom roku.

Podobné komplikácie spôsobili, že za prvé dva mesiace nového režimu padli exporty Veľkej Británie do EÚ takmer o polovicu. Európske firmy do bývalej členskej krajiny dovážali o pätinu menej.

„Mali by sme sa čo najefektívnejšie vysporiadať s novou byrokraciou, aby obchod fungoval bez zbytočných bariér,“ myslí si europoslanec Eugen Jurzyca (SaS, ECR).

Tiež by uvítal, keby EÚ viac otvorila pravidlá pre finančné služby, na exporte ktorých Veľká Británia v roku 2019 mala čistý príjem 41 miliárd libier. EÚ jednostranne rozhodla, že dohoda finančné služby obchodných partnerov nezrovnoprávni, čo firmám z Veľkej Británie sťaží prístup na únijný trh.

Jednostranne predĺžil ochrannú lehotu

Europoslanci počas schválenia kritizovali aj situáciu na hraniciach Severného Írska. To totiž zostalo po brexite súčasťou jednotného trhu Európskej únie, aby sa predišlo vzniku tvrdej hranice s Írskom. Obnovili sa však kontroly medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.

Premiér Boris Johnson povedal, že sa chce „absurdných bariér“ zbaviť. Jednostranne predĺžil ochrannú lehotu, ktorá dáva výnimku z kontrol niektorým potravinám a poľnohospodárskym produktom, až do októbra. EÚ už podnikla právne kroky, situácia ale zhoršuje napätie v Severnom Írsku.

Únia podnikla právne kroky voči Británii za porušenie brexitovej dohody

Londýn podľa Európskej komisie porušil dohodu, ktorá sa týka zákona o vnútornom trhu, ktorú schválili britskí poslanci. 

„Dohoda o obchode a spolupráci má ten problém, že Spojené kráľovstvo v nej obsiahnuté pravidlá hneď od začiatku vedome porušuje. Boris Johnson a jeho vláda bohužiaľ preukázateľne nie sú ochotní držať sa dohodnutých kompromisov,“ povedala europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD, S&D).

V uznesení europoslanci tiež zdôraznili, že chcú zohrávať plnohodnotnú úlohu pri monitorovaní dohody, a byť zapojení aj do rozhodovania o prípadných jednostranných krokoch Únie.

„Ratifikácia dohody nie je hlasovaním o slepej dôvere v to, že vláda Spojeného kráľovstva zamýšľa uplatňovať našu dohodu v dobrej viere. Parlament zostáva ostražitý,“ povedal luxemburský europoslanec a spravodajca dohody Christophe Hansen (EPP).

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner