Pátranie po írskom vinníkovi

Charlie McCreevy, zdroj: Portugalské predsedníctvo

V Bruseli sa hľadá vinník, ktorý môže za to, že Íri v referende odmietli Lisabonskú zmluvu. Nemecký socialista Martin Schulz, šéf frakcie PES, otvorene obvinil írskeho komisára Charlieho McCreevyho z  „arogancie“ a nevhodných vyjadrení v čase pred konaním referenda, informuje portál EUobserver.

„Musíme sa pána Barrosa spýtať, čo za ľudí má vo svojej Komisii, najmä ak niekto koná ako deregulačný pápež v Európe, ktorý potom pocestuje domov a vyhlási, že zmluvu nečítal a nerozumie jej,“ povedal Schulz 17. júna pre novinárov (zdroj: EUobserver). Podľa neho by mala byť voči McCreevymu vyvodená politická zodpovednosť a mal by byť zbavený bruselského úradu.

Komisár sa v nedávnej minulosti nechal viackrát počuť, že bežný človek môže mať problémy s pochopením všetkých ustanovení reformného aktu. Koncom mája 2008 v rozhovore pre EUobserver povedal, že podľa neho text Lisabonskej zmluvy prečítala len zanedbateľná hŕstka Írov a z toho „ani nie 10% porozumelo každej sekcii a podsekcii.“

Na Schulzove slová reagoval predseda EK, José Manuel Barroso: “Útok na írskeho komisára nie je najlepšou cestou k dialógu.“ Denník SME uvádza, že šéf Komisie považuje slová lídra socialistov za prehnané.

Írsky komisár, ktorý zodpovedá za vnútorný trh a služby, krátko po oznámení výsledkov írskeho referenda povedal, že „Nie“ nie je odmietnutím Európy, ale nesúhlasom s „myriadou iných otázok.“ Upozornil tiež, že na Írsko sa nemôže hľadieť ako na čiernu ovcu Európy, pretože „nie je jedinou krajinou, ktorá nebola schopná zabezpečiť verejnú podporu pre európsku zmluvu“ (EurActiv 16/06/08).