Patrioti všetkých krajín, spojte sa!

Krátka správa

Lídri európskych nacionalistických strán ohlásili plánované vytvorenie novej celoeurópskej platformy. Chcú tak vyplniť priestor, ktorý vznikol po rozpustení frakcie Identita, tradícia a suverenita v Európskom parlamente v novembri minulého roka. Tá sa rozpadla, keď rumunskí europoslanci opustili jej rady v reakcii na urážky Alessandry Mussolini. Skupina tak prestala spĺňať podmienku minimálneho počtu členov.

Na čelo najnovšej iniciatívy ultrapravicových strán sa postavili francúzsky Národný fornt Jean-Marie Le Pena, belgická strana Vlaam Belang a rakúska FPÖ pod vedením Heinz-Christiana Stracheho.

„V Európe dnes nie sú žiadne skutočné pravicové strany. Väčšina sa postupne mení na sociálnych demokratov, ktorí zneužívajú politickú korektnosť a nehovoria o skutočných obavách ako je imigrácia. Možno s výnimkou Ľudovej strany v Španielsku, skutočnej pravicovej strany, ale tí ostatní…“ uviedol pre denník El País Filip Dewinter, jeden z členov predsedníctva strany Vlaams Belang.

Európski nacionalisti však odmietajú rokovať s nemeckou NDP, kotrá je už aj na Stracheho a Le-Pena príliš extrémistická. Národnodemokratická strana Nemecka sa zatiaľ nebola schopná dištancovať od vyčínania pouličných neonacistov a vo vnútri strany na to existujú rôzne názory. Nemecký magazín Spiegel vyniesol na svetlo sveta obsah vnútorných dokumentov strany, ktoré naznačujú zásadný vnútorný rozpor, ktorý by podľa niektorých mohol viesť k jej rozpadu.

Nová strana by mohla niesť názov Európska patriotická strana, zatiaľ však ide o pracovné pomenovanie. Podľa H.C. Stracheho je však jasné jej motto: Patrioti všetkých európskych krajín, spojte sa!. Svoje ambície smerujú hlavne k voľbám do Európskeho parlamentu v roku 2014, účasť v tých budúcoročných je zatiaľ otázna.

Keď sa Jean-Marie Le Pena pýtali, aké sú šance strany na úspech, odpovedal: „Nemusíte dúfať, na to, aby ste to skúsili.“ Na sformovanie skupiny potrebujú nacionalisti aspoň sedem politických strán z Európy.