Pellegrini a Kurz: Zbližovanie predsedníctiev V4 a EÚ

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas stretnutia 7. mája 2018 vo Viedni. [TASR / Pavel Neubauer]

Rakúsky kancelár hovorí, že chce pomôcť prekonať napätie medzi Vyšehradskou štvorkou a Nemeckom. Slovensko, ako budúca predsednícka krajina V4, sľubuje asistenciu.

V júli preberie Rakúsko polročné predsedníctvo v Rade EÚ. V rovnakom termíne sa Slovensko na jeden rok ujme predsedníctva vo vyšehradskom formáte.

Chceme spolupracovať, aby sme odstránili napätie v Európskej únii, najmä vysoké napätie medzi vyšehradskou skupinou a Nemeckom, povedal na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim (7.5.) rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Rakúsko hľadá cestu k V4. Opozícia to vníma citlivo

Diplomacia novej rakúskej vlády akcentuje východné smerovanie. Naznačuje to prvá návšteva na Slovensku i neobyčajne priateľské prijatie maďarského premiéra vo Viedni.

Slovensko chce byť podľa slov premiéra Pellegriniho dobrým partnerom rakúskemu predsedníctvu pretože „úspech rakúskeho predsedníctva bude aj našim úspechom“.

„Slovensko bude hrať úlohu zjednocovateľa názorov Vyšehradskej štvorky, prichádzať s pozitívnymi proeurópskymi myšlienkami a pomáhať tak aj rakúskemu predsedníctvu dosahovať konsenzus v oblastiach, ktoré sú veľmi komplikované.“

Kurza informoval o slovenskom postoji k migračnej otázke a privítal, že sa zhodnú v názore na to, aby sa únia zamerala na ochranu vonkajších hraníc.

Pellegrini hovorí, že Slovensko hovorí nie kvótam a pripomína iné prejavy solidarity. „Mali by sme sa prestať deliť na dobrých a zlých, ale hovoriť o systéme, v ktorom každá krajina urobí niečo a ako celok to dá dobrý výsledok,“ povedal.

Rôzne názory na jadro a príspevky na deti

Kurz sa s Pellegrinim nezhodol v téme podpory atómovej energie a chystanej indexácie prídavkov na deti v Rakúsku.

„Chcem uistiť všetkých občanov Rakúskej republiky, že urobíme všetko preto, aby naše atómové elektrárne boli na najvyššom stupni bezpečnosti,“ povedal.

Rakúsko sa súdi pre maďarskú atómku. Rozsudok môže ovplyvniť Bohunice

Maďarskí europoslanci sú v otázke Paks II rozdelení. Benedek Jávor chce zabrániť, aby dotácie získali aj ďalšie jadrové projekty v strednej a východnej Európe.

Druhým bodom sporu je rakúsky zákon, ktorý indexuje prídavky na deti na základe životných nákladov krajiny, kde tieto deti žijú.

Slovensko s týmto krokom Rakúska nesúhlasí. „Myslíme si, že nemusí byť v súlade s legislatívou EÚ.“

„Myslíme si, že ak niekto platí rovnakú úroveň daní a odvodov v danej krajine, tak by mal v krajine poberať aj rovnaké sociálne výhody,“ dodal premiér.

Rakúska strana by mala zámery zákona Slovensku ešte detailne vysvetliť. Od tohto vysvetlenia sa podľa Pellgriniho bude odvíjať definitívne stanovisko Slovenska.

Kurz doplnil, že z jeho pohľadu zákon nie je diskriminačný, ako sa mu niekedy vyčíta. Naopak je podľa neho spravodlivejší, lebo napríklad pracovnící zo Švédska dostanú prídavky vyššie ako sú v Rakúsku.

Rakúsko chce znížiť rodinné dávky na deti, ktoré žijú v zahraničí

Slovákom pracujúcim v Rakúsku by sa dávka mohla znížiť o viac než 50 eur. Európska únia bude musieť rozhodnúť, či by bola zmena v súlade s jej pravidlami.

Pellegrini: Moja vláda je stabilná

Kurz sa poďakoval za informácie o vnútornej politickej situácii na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka. Kancelár tiež ocenil, že sa jeho vražda vyšetruje aj v spolupráci s medzinárodnými orgánmi.

Rakúskych novinárov zaujímala situácia na Slovensku v kontexte prostestov, ktoré žiadali aj predčasné voľby.

Pellegrini reagoval, že jeho vláda získala v parlamente o dva hlasy silnejšiu podporu ako predchádzajúca a dodal, že Slovensku sa darí s historicky najnižšou mierou nezamestnanosti.

„Napriek protestom, ktoré ako predseda vlády rešpektujem, lebo každý ma na ne neprávo, je situácia stabilná a urobím všetko preto, aby som krajinu doviedol do riadnych volieb.“

Rozpočet EÚ

Otvorila sa aj téma návrhu viacročného európskeho rozpočtu 2021-2027. Rakúsko má k nemu veľké výhrady.

Pellegrini hovorí, že ak majú krajiny ako Slovensko dostať z neho menej zdrojov, mali by mať viac flexibility v tom, na čo tieto prostriedky použiť.

Bol by rád, keby sa Rakúsku podarilo uzavrieť diskusiu o rozpočte do konca roka, hoci si myslí, že to bude ťažké.

Ambície vs. zdroje: Viacročný rozpočet EÚ 2021-2027

ŠPECIÁL / Slovensko sa pripravuje na škrty vo finančných tokoch z EÚ a na nové podmienky. Debata o európskom rozpočte na ďalších 7 rokov oficiálne začala.