Pellegrini nevidí problém v Dankovom uznesení k článku 7

Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda SNS a Národnej rady SR Andrej Danko. [TASR / Pavol Zachar]

Predseda Národnej rady Andrej Danko hovorí aj to, že „cestou, akou sa vydalo Poľsko a Maďarsko, je aj cesta pre Slovensko.“

Slovensko preferuje dialóg pred reštrikciami, vyhlásil podľa TASR premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v súvislosti aktivovaním článku 7 Lisabonskej zmluvy voči Poľsku a Maďarsku.

Predseda vlády nevidí problém v tom, že by mala Národná rada SR prijať uznesenie, v ktorom konštatuje, že je skôr za dialóg s Poľskom a Maďarskom, ako za sankcie.

Ide o nápad predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS).

O uznesení hovoril Danko na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóm.

„Národná rada SR nie je posluhovačom vlády, je to najvyšší zákonodarný orgán SR. Chcem, aby sa na to nezabúdalo. Preto sa budem snažiť o to, aby sme s pomocou poslancov presadili toto uznesenie, ktoré pomôže našim susedom. Našim bratom a priateľom, Poliakom a Maďarom nikto ubližovať nebude,“ vyhlásil podľa TASR Danko.

Nesúhlasí s konaním Únie, ktorá podľa jeho slov touto cestou hrubo zasiahla do práv suverénnych členských štátov – Maďarska a Poľska.

Danko zvažuje parlamentnú rezolúciu, ktorá by označila použitie článku 7 za chybu

Predseda Národnej rady SR chce o využívaní úniových mechanizmov na ochranu právneho štátu hovoriť s ministrom zahraničných vecí. Za najväčší problém Európskej únie označil bezpečnosť.

Uznesenie má obsahovať vyhlásenie, že NR SR sa bude aktívne zasadzovať za to, „aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska a inštitúcií EÚ, ktorý odpovie na všetky otvorené otázky a ktorý môže záležitosť vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov“.

Premiér Petter Pellegrini počas návštevy Bruselu novinárom povedal, že nemieni vo všeobecnosti komentovať počiny poslancov Národnej rady SR, pokiaľ sa extrémne nevymykajú zahranično-politickému smerovaniu Slovenska. „Ale vyjadriť názor, že vítame dialóg pred reštrikciami, nie je v rozpore s názorom vlády a ministerstva zahraničných vecí,“ doplnil.

Po Poľsku je Slovensko bez názoru aj smerom k Maďarsku

Slovenská inštrukcia k spusteniu článku 7 voči Maďarsku je presnou kópiou tej k Poľsku. Pozičný dokument zdôrazňuje, že Maďarsko hlasovanie v europarlamente spochybnilo z právneho hľadiska.

Andrej Danko však ide vo vyjadreniach ďalej.

„Musíme využiť každú príležitosť, lebo zajtra sa nám to môže vypomstiť a nakoniec budeme potrebovať pomoc my. Strašením sankciami podľa článku 7 členských štátov je posledné riešenie. Tou cestou akou sa vydalo Poľsko a Maďarsko, je aj cesta pre Slovensko,“ napísal na svojom Facebooku.

Premiér Pellegrini v Bruseli tiež povedal, že sa „ukazuje, že v prípade Poľska sa za posledné mesiace podarilo urobiť ústupky na oboch stranách. Pevne verím, že aj pri Maďarsku treba ísť touto cestou a nie sa hneď vyhrážať použitím toho najkrajnejšieho riešenia, ktoré by neprispelo k udržaniu jednotky v rámci EÚ.“

Nie je jasné, o akých ústupkoch premiér hovorí.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans sa pred mesiacom aj tento týždeň po zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti jasne vyjadril, že situácia v Poľsku sa zhoršuje.

Ministri EÚ mali híring k Poľsku. Bez záveru

Nový štátny tajomník slovenského rezortu zahraničia hovorí, že ústupky z pozícií vidno na strane Komisie aj Poľska. Komisia tvrdí, že sa situácia v Poľsku zhoršuje.

Únia má vážne výhrady voči poľskej justičnej reforme, kroky Poľska považuje za ohrozenie nezávislého súdnictva v krajine. Európska komisia 20. decembra 2017 oznámila, že je pripravená navrhnúť, aby sa voči Poľsku začalo konanie podľa článku 7, dôsledkom ktorého môže byť až odňatie hlasovacích práv.

Akýmkoľvek sankciám by však museli predchádzať tri na sebe nezávislé hlasovania členských štátov, z ktorých dve vyžadujú kvalifikovanú alebo posilnenú kvalifikovanú väčšinu a jeden jednomyseľnosť v Európskej rade.

Použitie článku 7 odhlasoval 12. septembra 2018 aj Európsky parlament v prípade Maďarska.