Pellegrini v Bruseli vysvetľoval, čo sa udialo na Slovensku

Premiér Peter Pellegrini na summite EÚ v Bruseli, 22. marca 2018 [Stále zastúpenie SR pri EÚ]

Peter Pellegrini absolvoval svoj prvý summit EÚ. Na jeho dnešnej časti už chýba, zastupuje ho český premiér v demisii Andrej Babiš.

„Chcem uistiť svojich kolegov, že Slovensko a vláda pod mojím vedením bude držať jasný proeurópsky kurz,“ uviedol ešte pred začiatkom rokovaní Pellegrini.

Peter Pellegrini sa chce v priebehu apríla oficiálne stretnúť s lídrami hlavných inštitúcií EÚ. Záujem má aj o vystúpenie v pléne pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. S jeho predsedom Antoniom Tajanim sa mu však stretnúť vo štvrtok nepodarilo.

Pellegrini vo štvrtok krátko na túto tému hovoril s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.  Absolvovať by v apríli chcel aj bilaterálne stretnutie s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Býva zvykom, že noví šéfovia vláda na takéto predstavenie do Bruselu chodia krátko po uvedení do funkcie.

Vystúpenie v europarlamente

Premiér by pred europoslancami chcel porozprávať o súčasnej situácii na Slovensku. Aj preto, že mnohí europoslanci – v súvislosti s dianím v SR po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – hovorili podľa neho o Slovensku „tak, ako im neprináleží hovoriť“ – a hovorili tak, lebo podľa premiéra netušia, ako sa na Slovensku žije.

Na vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy sa premiéra pýtali aj zahraniční novinári. Pellegrini priznal, že podrobnosti z vyšetrovania zatiaľ nevie povedať.

Informoval o situácii na Slovensku

„Je to najmasovejšie vyšetrovanie v histórii Slovenska. Na tomto prípade robí najviac policajtov od vzniku SR, sú nasadené všetky zložky,“ opísal situáciu premiér.

Dodal, že slovenskí vyšetrovatelia na prípade spolupracujú s medzinárodnými organizáciami, talianskou políciou a s ďalšími partnermi.

Predseda vlády informoval o aktuálnej politickej situácii na Slovensku aj svojich kolegov v Európskej rade, ktorým vysvetľoval, prečo prišlo k zmenám na úrovni vlády.

Zdanenie digitálnych spoločností

Lídri EÚ na štvrtkovej časti summitu viedli zásadnú diskusiu o tom, ako zdaňovať veľké digitálne spoločnosti.

„Mňa osobne potešilo, že netypicky, ale dnes sa gro diskusie odvíjalo okolo témy digitálnej agendy, ktorá mne je blízka,“ podotkol Pellegrini.

Lídri EÚ sa zhodli na tom, že je potrebné prijať v dlhodobom horizonte globálnu dohodu, treba však rozhodnúť aj o krátkodobom riešení, pripomenul premiér. „V opačnom prípade nám hrozí, že členské krajiny EÚ budú prijímať svoje individuálne rozhodnutia,“ skonštatoval s tým, že bude preferovať riešenie, ktoré nebude favorizovať jednu časť Únie voči druhej.

Chceme digitálne spoločnosti na Slovensku

Podľa neho EÚ ešte dlho nebude mať dlhodobé stabilné riešenie, V4 zatiaľ tiež nemá spoločnú dohodu v rámci zdaňovania takýchto príjmov.

Táto téma je podľa premiéra dôležitá aj pre Slovensko, pretože v SR nebudú z dlhodobého hľadiska pôsobiť len spoločnosti, ktoré sa venujú priemyslu a výrobe. „Chceme, aby aj na Slovensku fungovalo veľké množstvo spoločností, ktoré majú digitálny produkt,“ zdôraznil predseda vlády.

Otvorila sa aj téma ochrany a zneužívania súkromných dát občanov. Diskusia bola širšia najmä preto, lebo v súčasnosti to už podľa Pellegriniho nie sú štáty a vlády, ktoré disponujú enormným množstvom údajov, ale súkromné spoločnosti.

Na piatkovej časti programu Slovensko zastupuje Babiš a Kurz

Pellegrini sa nezúčastní na piatkovom pokračovaní summitu. „Bolo potvrdené, že pán predseda vlády Babiš prijal našu požiadavku, aby nás zastúpil na zvyšku programu zajtrajšieho summitu a zároveň na zasadnutí euroskupiny SR bude reprezentovať pán kancelár Kurz z Rakúska,“ povedal premiér s tým, že témou piatkových rokovaní by mal byť aj brexit.

Slovenská delegácia nechala českému premiérovi v demisii Andrejovi Babišovi mandát na prijatie pozície k útoku v Salisbury aj k piatkovým rokovaniam lídrov o brexite.

Pellegrini priznal, že počas jeho prítomnosti na summite sa o incidente v Salisbury ešte nerokovalo – to bola jedna z tém pracovnej večere lídrov – a nedokázal odhadnúť, o aké reakcie akej „tvrdosti“ počas týchto diskusií pôjde.

Postoj k Rusku po útoku v Salisbury

Český premiér, ktorý dostal mandát od slovenského kolegu, sa pred summitom vôbec netajil, že Praha je zástancom „ostrejších“ reakcií Únie voči Moskve.

Na otázku TASR, aká je pozícia Slovenska k avizovanému prísnejšiemu postoju Únie voči Rusku, ktoré britská strana viní zo zodpovednosti za uvedený útok, premiér uviedol, že naša vláda zastáva názor, že akékoľvek rozhodnutie musí byť prijaté jednotne všetkými členskými štátmi a Slovensko sa k nemu prikloní.

Pokus o dialóg

„Ináč hrozí, že dôjde k rozdeleniu členských krajín, ak sa budú líšiť v názore, čo nepomôže samotnej EÚ,” upozornil.

Pellegrini neodpovedal priamo na otázku novinárov, či sa SR pripojí k ostatným členským krajinám, ak sa tie v prejave solidarity s Britániou rozhodnú pre vyhostenie časti ruských diplomatov. Zopakoval, že konštruktívny dialóg s Ruskom je potrebný a ak doteraz takýto dialóg nefungoval, možno sa oň pokúsiť teraz.

„Ak aj napriek našim pokusom k žiadnemu rozumnému dialógu nedôjde, tak potom máme právo reagovať, ako budeme reagovať, ale vždy sa treba pokúsiť najskôr o dialóg. A ak ten zlyhá, tak sú možné jednostranné akcie,” vysvetlil premiér.