Pellegrini v europarlamente: Reakcia na vraždy bola znakom vyspelosti demokracie a občanov

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini počas rokovania Európskeho parlamentu (EP) za účasti predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v Štrasburgu 12. marca 2019. [TASR – Jakub Kotian]

Slovenský premiér prekvapil mimoriadne proeurópskym a zmierlivým prejavom. Europoslanci mu však v debate pripomenuli Roberta Fica, nedotiahnuté vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka, mafiu, agropodvody aj zmeny v mediálnom zákone.

Peter Pellegrini vo svojom, vo všeobecnosti dobre prijatom, prejave citoval Milana Rastislava Štefánika, Milana Hodžu aj Jeana Monneta.

Europoslancom povedal, že zjednotená Európa je pre Slovensko prirodzeným priestorom a iná alternatíva podľa neho neexistuje.

Hovoril o tom, že Slovensko je krajina s jedným z najvyšších hospodárskych rastov v EÚ, člen eurozóny s relatívne nízkou nezamestnanosťou a z krajiny vysťahovalectva sa stala krajina, do ktorej viac ľudí prichádza ako odchádza.

„Zmenila sa aj atmosféra v krajine. Ľudia sú bohatší, ale aj náročnejší na úroveň politického života,“ povedal. Slovensko má podľa neho silnú občiansku spoločnosť a silné médiá.

Priznal, že Slovensko nie je imúnne voči útokom na hodnoty ako je sloboda slova. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej podľa neho „otriasla slovenskom spoločensky aj politicky“ a vyvolala „oprávnené reakcie verejnosti“. Išlo podľa jeho slov „o znak vyspelosti našej demokracie a našich občanov“.

Premiér sa dokonca poďakoval europoslancom z monitorovacej skupiny, ktorá opakovane navštívila Slovensko v súvislosti s vyšetrovaním vrážd a podvodmi s agrodotáciami, aj Europolu za pomoc pri vyšetrovaní.

Poslancom neskôr povedal, že ako vykonávatelia tak aj objednávatelia sú pravdepodobne už vo väzení.

Fanušík Macrona

Vystúpenie Petra Pellegriniho v pléne Európskeho parlamentu je súčasťou debát s lídrami členských štátov o budúcnosti EÚ. Doteraz ich takto vystúpilo v pléne 18.

Premiér ubezpečoval, že Slovensko chce patriť do skupiny najviac integrovaných krajín a „sme pripravení znášať bremeno zodpovednosti za svoj podiel“. Prihlásil sa napríklad k spolupráci v obrane pod hlavičkou PESCO. Za znak proeurópskosti svojej vlády označil aj to, že SMER-SD nominoval do prezidentských volieb eurokomisára Maroša Šefčoviča.

K V4 povedal, že slovenskému predsedníctvu ide o to, aby zoskupenie prinášalo pozitívnu zmenu v EÚ, hoci si uvedomuje kritiku a nedorozumenia. Zdôrazňoval, že v prvom rade potrebujeme udržať všetkých za stolom. Apeloval na EÚ, aby prekonala delenia na východ a západ, bola jednotná, inak bude EÚ predmetom rozhodovania iných.

Každý musí podľa neho v záujme jednoty urobiť niečo navyše, ako sa to udialo pri kompromise o vyslaných pracovníkoch a o dvojitej kvalite potravín. Pri migrácii podľa neho potrebuje EÚ riešenie „ktoré bude fungovať pre všetkých“.

Hovoril tiež o tom, že EÚ musí byť aktívna v boji klimatickej zmene, musí si byť vedomá vzostupu globálnych aktérov napredovať na poli technologického rozvoja. „Aj vlády sa musia stať vládami 4.0.“

Venoval sa aj sociálnej politike, potrebe európskej minimálnej mzdy a férovej pracovnej mobility. V tejto súvislosti pripomenul kandidatúru Slovenska na sídlo Európskej agentúry práce.

Prihlásil sa k európskej vízii francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Kritický bol k spôsobu prípravy nového viacročného rozpočtu EÚ. „Ako môžeme hovoriť o budúcom viacročnom finančnom rámci bez toho, aby sme mali jasnú víziu budúcnosti EÚ? Najskôr sa pozrieme na rozpočet, a potom na to, čo z toho vieme zaplatiť? Mali by sme to robiť naopak.“

V súvislosti s eurovoľbami hovoril o potrebe boja proti dezinformáciám a kybernetickým hrozbám „Musíme primäť ľuďom pochopiť, že voľby sú dôležité, aby nenechali iných rozhodnúť za seba.“

Macron: Nikdy nebola EÚ tak potrebná a zároveň ohrozená

Francúzsky prezident Emmanuel Macron spísal svoju víziu pre budúcnosť EÚ. Vyzval na reformu Schengenského priestoru alebo na zriadenie novej agentúry, ktorá by mala na starosti ochranu demokracií pred kybernetickými útokmi a falošnými správami.

Chvála aj kritika

Unavený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý strávil časť noci rokovaní s Theresou Mayovou, v reakcii na Plelegriniho prejav upozornil na slovenské zásluhy počas predsedníctva v Rade EÚ. Na margo problémov s niektorými krajinami V4, súhlasí s tým, že všetci musíme urobiť niečo, aby sme ukončili konfrontáciu, „ktorá je niekedy smiešna a vždy škodí“.

Za skupinu Európsky ľudovcov (EPP) poslanec Esteban Gonzáles Pons pripomenul Pellegrinimu rétoriku jeho koaličných partnerov, kritizoval ho, že vláda používa nenávistnú rétoriku voči opozícii. Vidí rozpor medzi jeho priateľským príhovorom a tým, čo jeho vláda robí. Kritizoval aj to, že Slovensko neuznalo dočasného venezuelského prezidenta Guaidóa.

Za eurosocialistov (S&D) Josef Weidenholzer Pellegriniho pochválil, no hovoril aj o podozreniach z prepojení na mafiu o zneužívaní poľnohospodárskych dotácií.

Slovenská europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA, ECR) kritizovala „ľahkovážne nadbiehanie Rusku“ vládnych predstaviteľov na Slovensku. „Musíme byť jednoznační k verejnosti a konzistentní k partnerom“.

Odstrihnite sa od Fica 

Holandská liberálna poslankyňa Sophie in´t Veld (ALDE), ktorá opakovane navštívila Slovensko v rámci monitorovacích misií europarlamentu tiež Pellegriniho pochválila za príhovor, v ktorom bolo cítiť „líderstvo aj víziu“.

Skutočné líderstvo je ale podľa nej v konaní. Slovensko je dnes rozdelenou krajinou, no má mnoho pozitív, napríklad silné inštitúcie a extrémne silnú občiansku angažovanosť, čo „obdivuje“. Pellegrinimu odporučila, aby si zvolil, na ktorej strane histórie chce stáť a konkrétne, aby sa dištancoval od Roberta Fica, ktorý predstavuje „staré Slovensko“. „Vy ste nové Slovensko.“

Hovorila aj o potrebe zvoliť kandidátov na ústavných sudcov. Kritizovala zmeny v mediálnom zákone, ktoré sú „vážnym obmedzením slobody médií“. Vyzvala Slovensko, aby predĺžilo spoluprácu s Europolom aj pre tie časti vyšetrovania, ktoré boli presunuté pod Inšpekciu ministerstva vnútra.

Europoslanci: Slovensko sa snaží, nebudeme žiadať sankcie

Delegácia z Európskeho parlamentu po návšteve Bratislavy volá po posilnení Europolu.

Peter Pellegrini v reakcii na europoslancov priznal, že v koalícii sa môžu objaviť rôzne názory na zahraničnú orientáciu, sám bude vždy stáť na strane toho, čo aktuálne prezentoval smerom k EÚ a NATO. Odmietol kritiku, ktorá zaznela, že demisia Roberta Fica bola v reakcii na udalosti z minulého roka málo.

K podvodom v agrosketore povedal, že dnes sa už nemôže diať, čo sa dialo v rokoch 2015 a 2016 lebo „reagujeme“. Europoslancov vyzval, aby pri hodnotení Slovenska nepaušalizovali a z čiastočných problémov hodnotili „krajinu ako celok“.

Ku koncu sa dostal do ostrejšej výmeny s českým poslancom Tomášom Zdechovským (EPP), ktorý pripomenul prípad slovenského poľnohospodára Vladimíra Rybára. Zdechovský naznačil, že bol zavraždený kvôli jeho lukratívnym pozemkom pri Bratislave. Pellegrini sa v reakcii ostro ohradil a odkázal na vyjadrenia Rybárovho syna, ktorý mal povedať, že jeho otec je zneužívaný organizátormi protestov.