Peter Kažimír v skupine favoritov na post predsedu Euroskupiny

Peter Kažimír a súčasný predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. FOTO: Twitter.com

Slovenský minister financií Peter Kažimír je na užšom zozname favoritov, ktorí by v decembri mohli vymeniť Jeroena Dijsselbloema vo funkcii predsedu Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny.

Konštatuje to spravodajský server Politico pri príležitosti dnešného zasadnutia ministrov financií EÚ v Bruseli.

Slovenský minister v skupine favoritov

Ministri financií sa dnes stretnú vo formáte EÚ27, bez zástupcu Británie, aby prediskutovali posilnenie bankového systému a fiškálnych pravidiel v Únii. Popoludní sa stretnú aj 19 ministri krajín eurozóny, ku ktorým sa ako pozorovatelia pridajú ministri financií z Českej republiky a Chorvátska.

Politico pripomína, že už v decembri bude zvolený nový šéf Euroskupiny. Pre voľbu do tejto funkcie neexistujú žiadne formálne pravidlá. Napriek tomu sa črtá istá skupina favoritov na tento post.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/kazimir-predstavil-v-bruseli-svoju-predstavu-o-eurozone/

Náhradníkom Dijsselbloema by mal byť minister menšej členskej krajiny EÚ a nemôže byť z politickej skupiny európskych ľudovcov (EPP), keďže tá už obsadila všetky najdôležitejšie posty v inštitúciách EÚ. Preto prichádzajú do úvahy ministri z tábora sociálnej demokracie, liberálov či zelených.

Do skupiny favoritov podľa Politico okrem Kažimíra patrí Pierre Gramegna z Luxemburska, Mário Centeno z Portugalska a Dana Reizniece-Ozola z Lotyšska.

Kažimír: Mám záujem

Slovenský minister v pondelok potvrdil, že má záujem kandidovať na pozíciu šéfa Euroskupiny. Pripomenul však, že tomu musí predchádzať dohoda na úrovni skupiny eurosocialistov, ktorej členom je aj strana SMER-SD.

„Ja ako osoba, mám svojím spôsobom záujem o túto pozíciu zabojovať. V skutočnosti sú tu však isté hodnoty, istý spôsob komunikácie, najprv v rámci politických rodín. Takže čakám na dohodu,“ uviedol v oficálnom stanovisku minister.

Podľa Kažimíra je dôležité ujasniť si, ako bude post predsedu Euroskupiny v budúcnosti vyzerať.

„Sú tu teoretické návrhy na to, aby budúci šéf Euroskupiny bol zároveň členom Komisie, máme tu možnosť pokračovania v tzv. móde permanentného alebo trvalého šéfa Euroskupiny, alebo tak ako sme boli zvyknutí fungujúceho ministra financií,“ pripomenul v Bruseli minister financií.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/dijjselbloem-grecko-musi-byt-opat-financne-nezavisle/

 

V prospech Kažimíra, ktorý je považovaný za umierneného politika z tábora sociálnej demokracie, nahráva skúsenosť nadobudnutá počas vlaňajšieho predsedníctva v Rade EÚ. Podľa Politico mu to môže pomôcť pri presvedčovaní ostatných stredoeurópskych krajín, aby vstúpili do eurozóny.

Nevýhodou je jeho „mediálna plachosť“ a podobne ako u Dijsselbloema striktný postoj voči zadlženému Grécku a ďalším krajinám, ktoré porušujú pravidlá EÚ, uviedol portál.

Ďalší kandidáti

Gramegna je liberál, pochádza z malej krajiny, je veľmi obľúbený. Jeho nevyýhodou môže byť fakt, že z Luxemburska je aj súčasný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Centeno má výhodu, že je členom „najúspešnejšej európskej socialistickej vlády“ a tiež pochádza z malej krajiny. Jeho šance podľa Politico znižuje skutočnosť, že jeho krajina len nedávno vystúpila zo záchranného programu EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/eurokomisar-zachranny-program-pre-grecko-bol-demokraticky-skandal/

Reizniece-Ozola by sa v prípade zvolenia stala prvou ženou na tomto poste a vôbec prvým predstaviteľom pobaltských krajín v dôležitej európskej funkcii. Jej nevýhodou je, že pochádza z malej strany Zelených, pričom politiku v EÚ udávajú skôr väčšie politické zoskupenia.

Podľa agentúry Reuters má o post záujem aj francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Ten dnes odcestoval na prvú oficiálnu návštevu Berlína po nemeckých parlamentných voľbách. Okrem reformy eurozóny má podľa Reuters s nemeckými politikmi hovoriť aj o možnosti, že by prebral funkciu predsedu Euroskupiny. V neprospech Le Maira však však hrá fakt, že pochádza z veľkej krajiny, ktorá navyše čelí svojím vlastným finančným problémom.

Okrem toho má francúzsky prezident Emmanuel Macron údajne zálusk na post predsedu eurokomisie pre svoju krajinu po tom, čo post opustí Jean-Claude Juncker.

Výpočet kandidátov dopĺňa taliansky minister Carlo Padoan. Jeho pozícia je však veľmi podobná tej Le Mairovej. Bývalý taliansky politik Mario Draghi navyše šéfuje Európskej centrálne banke.