Peter Pollák z OĽaNO sa pridáva k frakcii Európskej ľudovej strany

Na snímke novozvolený poslanec Európskeho parlamentu Peter Pollák (OĽaNO) [TASR/Jakub Kotian]

Novozvolený europoslanec sa chce venovať vyrovnávaniu regionálnych rozdielov medzi členskými krajinami či dostupnosti vzdelania a služieb pre všetkých občanov.

Peter Pollák z OĽaNO sa pridáva k frakcii Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá je najsilnejšou politickou skupinou v Európskom parlamente. Jeho predchodca, Branislav Škripek, ktorý bol zvolený za OĽaNO v roku 2014, pôsobil v skupine Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Škripek z OĽaNO pred eurovoľbami odišiel a dnes členom novej strany Kresťanská únia.

Vo frakcii EPP sa chce Pollák venovať najmä vyrovnávaniu regionálnych rozdielov medzi členskými krajinami či dostupnosťou vzdelania a služieb pre všetkých občanov. Informoval o tom v stredu hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

“Ďakujem za možnosť podieľať sa na práci frakcie Európskej ľudovej strany. Keďže mojimi prioritami sú najmä regióny, chcem pôsobiť vo Výbore pre regionálny rozvoj, z ktorého môžem pomôcť slovenským obciam a mestám získavať financie z Európskej únie,” uviedol Pollák.

Poukázal, že množstvo našich obcí nemá doteraz prístup k základnej infraštruktúre potrebnej pre plnohodnotný život, akou je kvalitná cesta, či pitná voda.

“Dôležitá je pre mňa aj otázka vzdelávania detí, najmä zo znevýhodneného prostredia. Európska únia môže aj v tomto smere pomáhať viac a efektívnejšie. Samozrejme, takto vynaložené prostriedky je potrebné dôkladne kontrolovať, či sa dostanú tam, kde je to naozaj potrebné. Aj na to chcem vo svojej práci klásť dôraz,” doplnil.

Podľa vedúceho slovenskej delegácie v EPP Ivana Štefanca (KDH) bude Peter Pollák významnou posilou pre zastúpenie Slovenska v Európskom parlamente aj z hľadiska obhajoby práv menšín.

“Som rád, že naša frakcia Európskej ľudovej strany kresťanských demokratov získava v tomto volebnom období v osobe Petra Polláka človeka, ktorý dokonale pozná problémy slovenských regiónov a potreby menšín, ktoré s nami na území Slovenska žijú,” uviedol Štefanec.

EPP si v stredu opätovne zvolila za svojho predsedu nemeckého europoslanca Manfreda Webera. V tajnom hlasovaní na ustanovujúcej schôdzi skupiny dostal 156 hlasov zo 160 prítomných poslancov, pričom oprávnenie hlasovať malo 180 poslancov zvolených do frakcie ľudovcov v novom zložení europarlamentu.

Znovupotvrdenie Webera na čele najsilnejšej frakcie v europarlamente mu má zvýšiť šance v súboji o post predsedu budúcej Európskej komisie.