Pew Research Center: Euroskepticizmus je v Európe na vzostupe

Zdroj: TASR/AP (Phil Nijhuis)

Euroskepticizmus je na starom svetadiele na vzostupe. Vyplýva to z prieskumu americkej expertnej skupiny Pew Research Center, ktorú v stredu 8. júna citovala stanica BBC. Prieskum sa konal menej než dva týždne pred historickým hlasovaním Britov o zotrvaní svojej krajiny v EÚ.

Napriek tomu tesná väčšina respondentov v desiatich členských štátoch EÚ podľa zistení uvedenej inštitúcie úniu stále podporuje a 49 percent opýtaných si praje, aby sa do hlavných miest ich krajín vrátili väčšie právomoci. Väčšina Európanov tiež chce, aby Británia zostala v únii.

Prieskum ďalej odhalil, že voči Európskej únii prechováva záporný postoj väčšina ľudí v Grécku (71 percent) a vo Francúzsku (61 percent). Vo Francúzsku ide o pokles obľúbenosti EÚ voči vlaňajšku o 17 percent, v Španielsku o 16 percent, v Spojenom kráľovstve o osem percent a v Taliansku o šesť percent.

Najsilnejšiu podporu má 28-členný euroblok medzi Poliakmi (72 percent) a Maďarmi (61 percent).

Prieskum Pew Research Center sa uskutočnil na vzorke vyše 10.000 respondentov medzi 4. aprílom a 12. májom. Podľa prieskumu agentúry TNS má zotrvanie Británie v Európskej únii najväčšiu podporu v Nemecku – 79 percent.