Platformy vypínajú weby, mladí masovo protestujú: Nová legislatíva o copyrighte je na dosah

Jeden z protestnych banerov na nemeckých demonštráciách proti článku 13. [EPA-EFE/Jens Schlueter]

Europoslanci budú o novej legislatíve hlasovať už na budúci týždeň. Odporcovia tvrdia, že transformuje používanie internetu tak, ako ho poznáme dnes. K záväzku nepodporiť jej kontroverzný článok 13 sa zatiaľ prihlásili iba dvaja slovenskí zástupcovia, Monika Beňová a Richard Sulík.

Hoci nová celoeurópska legislatíva o autorských právach na webe zasiahne všetky krajiny Únie, spoločnosti aj občania západných krajín prežívajú jej tvorbu a prijímanie omnoho intenzívnejšie. Búria sa digitálne spoločnosti a virtuálne je s formou, na akej sa už dohodli inštitúcie a členské štáty EÚ, spokojní len málokto.

Od Helsínk až po Nikóziu sú na víkend naplánované masívne protesty a politické turbulencie kvôli nej prežíva najmä Berlín.

Ako upozornil Matej Grochal, člen predsedníctva OZ Wikimedia Slovenská republika, k nemeckej, francúzskej a českej Wikipédii sa vo štvrtok (21. marca) pridá aj slovenská verzia najväčšej internetovej encyklopédie a na celý deň ne na protest proti legislatíve dostupná.

Zmätok v nových copyrightových pravidlách na internete? Čo by priniesli? (INFOGRAFIKA)

Aké by boli výhody a nevýhody novej celoeurópskej legislatívy o autorských právach? Ktoré otázky vzbudzujú najviac nevôle a čo bude nasledovať?

Viac ako dvojročná diskusia o autorských právach na internete v Európskej únii sa dostala do finálnej fázy a už budúci týždeň majú europoslanci v Štrasburgu rozhodnúť, či príjmu text, ktorí už členské štáty a Európska komisia vyjednali.

Zo slovenských europoslancov sa k tomu, že kontroverzný článok 13 nepodporia, verejne prihlásili zatiaľ iba dvaja zástupcovia: Richard Sulík a Monika Beňová.

Najzásadnejšie problémy sú s článkami 11 a 13. Podľa prvého z nich musia mať online platformy, ktoré zverejňujú časti cudzích obsahov, výňatky z textov, hudby, videí či obrázkov, uzatvorené licenčné zmluvy s ich autormi alebo vydavateľmi.

Ešte kontroverznejším je článok 13, ktorý požaduje, aby platformy, na ktoré používatelia nahrávajú obsah, zabezpečili, aby sa na ich stránkach neobjavil nelicencované, originálne diela. Ak bude napríklad používateľ sociálnej siete na svojom profile zdieľať článok zo slovenského webového denníka, platforma by mala skontrolovať – fyzicky alebo prostredníctvom systému, ktorý kritici označujú za nahrávací filter – či medzi konkrétnym médiom a sociálnou sieťou existuje platná licencia. Online platforma totiž za svojich používateľov preberá právnu zodpovednosť, de facto teda môže rozhodnúť, čo sprístupní.

Odporcovia a celoeurópske protesty

Europoslancov od budúcotýždňovej podpory pre copyrightovú legislatívu odrádzajú firmy, asociácie, ale aj samotní občania. Svojim zástupcom v EP posielajú najmä mladí Európania správy a viac ako päť miliónov na protest podpísalo „petíciu za záchranu internetu“.

Na sobotu (23. marca) sú naplánované protesty vo viac ako sedemdesiatich európskych mestách. V Čechách sa má protestovať v deviatich mestách. Slovenskí aktivisti zatiaľ mobilizáciu neohlásili.

Naplánované protesty v Európskych mestách. [Foss Patents/Blogspot]

Viac ako 130 európskych technologických spoločností zo 16 krajín v otvorenom liste varuje pred kontroverznými článkami 11 a 13, ktoré podľa nich nepovedú k žiadúcej rovnováhe medzi spoločnosťami a autormi.

„Hoci cieľom týchto nariadení je obmedziť právomoci veľkých amerických internetových spoločností, ako Google alebo Facebook, navrhované právne predpisy by mali presne opačný účinok,“ tvrdia spoločnosti a asociácie prevažne nových firiem a startupov. Za Slovensko podporila otvorený list aj Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE).

Spravodajca pre ľudské práva OSN David Kaye sa rovnako nechal počuť, že návrh európskej legislatívy v článku 13 je vo svojej podstate nástrojom na filtrovanie online obsahu. „Takýto rozsiahly tlak na filtrovanie pred zverejnením nie je nevyhnutnou ani primeranou odpoveďou na porušovanie autorských práv online,“ tvrdí expert pre slobodu prejavu a názoru.

Schrödingerove nahrávacie filtre

Pravdepodobne najdiskutovanejšia je téma autorských práv na internete v Nemecku. Pochádza odtiaľ spravodajca Európskeho parlamentu, ale aj tvár jej odporcov, europoslankyňa Julia Reda.

Europoslankyňa J. Reda: Online filter na kontrolu copyrightu diela bude musieť mať takmer každý

Jedna z najaktívnejších europoslancov v boji za spravodlivé autorské práva na internete tvrdí, že nové znenie celoeurópskej smernice poškodí malé firmy. „Pýtajte sa vlády aj europoslancov, prečo zlý návrh podporujú. Vo voľbách ich ohodnotia najmä mladí voliči,“ hovorí JULIA REDA.

Nemecké vládne duo CDU a CSU vydalo minulý týždeň správu o možnostiach prenosu navrhovanej európskej legislatívy do nemeckej právnej úpravy. Podľa nej Bundestag prevezme legislatívu tak, aby sa v nej zmienka o nahrávacích filtroch nenachádzala.

Paradoxom je, že zmienka o filtroch nie je ani v súčasnom návrhu celoeurópskej legislatívy. Odborníci však upozorňujú, že formulácie takúto funkcionalitu od online platforiem de facto požadujú.

Nemci ešte minulý rok myšlienku nahrávacích filtrov zmietli zo stola. Pri vyjednávaní v Bruseli sa však dohodli s Francúzmi, ktorí určité formy filtrov požadovali. Nemecká vláda napriek tomu stále odmieta, že prijatím článku 13 sa v Únii zavedú aj uploadovacie filtre.

Až 41 z 91 europoslancov z Nemecka už potvrdilo, že článok 13 v budúcotýždňovom hlasovaní nepodporí.

O potrebe modernej legislatívy nepochybuje nikto

Cieľom zjednotených celoeurópskych pravidiel je najmä modernizovať zastaranú legislatívu o autorských právach a prispôsobiť ju modernému používaniu aj v online priestore.

Zlepšenie licenčných praktík, cezhraničné licencovanie naprieč Úniou, prístup k autorskému obsahu pre školy, vedcov a výskumníkov, či lepšia dostupnosť európskej produkcie na videoplatformách na vyžiadanie (VOD) ako Netflix či HBO Go boli tie návrhy, ktoré sa potešili optimistickému prijatiu.

O tom, ako budú pravidlá prijaté najmocnejšími technologickými spoločnosťami, ktoré na trhu s online obsahom hrajú prím, sa vedie najintenzívnejšia diskusia.

Ktorá strana teda nadržiava technologickým gigantom? Podľa tých, ktorí podporujú súčasné znenie pripravovanej legislatívy, sú to všetci, ktorí návrh odmietajú. Bránia totiž zjednoteniu digitálneho trhu a nechcú priznať dostatočné práva autorom diel. Podľa druhej strany však forma legislatívy dáva gigantom do rúk možnosti rozhodnúť o tom, komu za obsah platiť a koho z online sveta vytlačiť na okraj.

Európska komisia v blogu, ktorý medzičasom stiahla, označila protesty na internete a demonštrantov v uliciach za „bandu“. Ostré útoky medzi oboma stranami dokonca vyústili do vyhrážok zabitím pre spravodajcu a podporovateľa legislatívy, Axela Vossa.

Reforma copyrightu: Vojna autorov, technologických gigantov a europarlamentu

ŠPECIÁL / Nová celoeurópska legislatíva o autorských právach zahŕňa mnohé elementy, ktoré môžu transformovať spôsoby využívania internetu a sociálnych sietí naprieč kontinentom. Pri jej tvorbe sa ale ukázalo, že šedých zón je veľmi veľa.

O tom, v ktorý deň sa bude o záverečnom znení v europarlamente hlasovať, rozhodnú zajtra (21. marca) predsedovia politických frakcií v EP. Diskusia prebehne v pléne už v utorok (26. marca) a k voľbe by mali europoslanci pristúpiť buď v rovnaký alebo nasledujúci deň.

Europoslanci môžu prijať legislatívu ako celok, odmietnuť kontroverzné články 11 a 13, alebo zo stola zmietnuť celú súčasnú formu nariadenia. Téma copyrightu by sa tak dostala až pred nových europoslancov, ktorí vzídu z celoeurópskych májových volieb.