Po historickom víťazstve nad konzervatívcami smeruje Slovinsko k progresívnej vláde

Nové liberálne hnutie zaznamenalo v nedeľu v parlamentných voľbách jasné víťazstvo. [TASR-AP/Darko Bandic]

Zelené progresívne Hnutie Sloboda malo najlepší výsledok v histórii Slovinska. Koalíciu chce vyskladať so sociálnymi demokratmi a ľavičiarmi a ich prvým krokom bude zrušenie zákonov predchádzajúcej vlády.

Slovinci v nedeľu (24. apríla) masovo zahlasovali za zmenu a ukončili vládu Janeza Janšu. Osud krajiny odovzdali Robertovi Golobovi, lídrovi ekologického Hnutia Sloboda, ktorý chce viesť progresívnu koalíciu.

Po sčítaní takmer všetkých hlasovacích lístkov získalo Hnutie Sloboda 34,5 percenta hlasov, čo mu dáva 41 kresiel v 90-člennom Národnom zhromaždení. To je najlepší výsledok, aký doteraz získala jedna politická strana. Janšova Demokratická strana získala 23,5 percenta, čo je takmer o 1,5 bodu menej ako vo voľbách v roku 2018. Zvýšila však počet svojich kresiel o dva, celkovo ich teda bude mať 27.

Iba päť strán totiž splnilo štvorpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu, čo je najnižší počet od získania nezávislosti. Strana Nové Slovinsko, Janšov koaličný partner v odchádzajúcej vláde, získala 6,9 percenta a osem mandátov, teda o jeden viac ako v predchádzajúcich voľbách.

Sociálni demokrati získali 6,7 percenta hlasov a získali sedem kresiel, čo je o tri menej ako v predchádzajúcich voľbách, a ľavica sa len tesne zmestila do parlamentu so ziskom 4,4 percenta hlasov a získala päť kresiel, čím sa jej počet kresiel znížil o polovicu.

Slovinsko konečne nominovalo ochrancov eurofondov, napriek tvrdeniam vlády natrvalo

Navrhnutí prokurátori pred rokmi vyšetrovali obvinenia z korupcie súčasného slovinského premiéra. Ten ich mandát dlho blokoval a vláda aj teraz tvrdí, že nominácia je iba dočasná. Taký pojem ale legislatíva nepozná, európska prokuratúra tak bude mať plný stav.

Splnili sa sny Slovinska

Výsledok znamená, že Slovinsko je na ceste k stredoľavej vláde s pohodlnou väčšinou, keďže sa očakáva, že Robert Golob, líder Hnutia Sloboda, vytvorí koalíciu so sociálnymi demokratmi a ľavicou, ktorá bude mať spolu 53 kresiel.

„Dnes sa splnili sny, a to nielen naše, ale aj veľkej časti Slovinska,” povedal Golob v diaľkovom príhovore, keďže pre COVID-19 je v karanténe, „veríme, že moc v skutočnosti patrí ľuďom, a nie stranám, ktoré si ju uzurpovali posledných 30 rokov.”

Golob aj ďalší lídri stredoľavicových strán vyzdvihli vysokú volebnú účasť, ktorá dosiahla 69,7 percenta. Je to podľa nich signál, ako veľmi si Slovinci želali koniec stredopravej Janšovej vlády. Tá bola často kritizovaná za to, že využila pandémiu ako zámienku na obmedzenie osobných slobôd a nezávislosti súdnictva a médií.

K vysokej účasti prispela aj občianska spoločnosť, povedal Golob a dodal, že bez nej by Slovinsko za posledný rok a pol slobodu ani nevidelo.

On aj ostatné stredoľavicové strany opakovane uviedli, že ich prvým krokom bude podpora návrhu zákona, ktorý predložila občianska spoločnosť a ktorý zruší škodlivé zákony a opatrenia prijaté odchádzajúcou vládou.

Nečinnosť Komisie pri slovinskom ohrozovaní eurorozpočtu sa jej môže vypomstiť

Slovinsko ako jediná zapojená krajina stále nevymenovalo delegovaných európskych prokurátorov, eurokomisia pritom za podobné prípady môže zmrazovať eurofondy. Za nečinnosť jej už hrozí žaloba a o dva roky proces, ktorý v minulosti viedol k jej odstúpeniu.

Janša sa cíti posilnený

Janša zablahoželal Golobovi a jeho Hnutiu Sloboda k víťazstvu, ale zhodnotil, že jeho strana vyšla z volieb silnejšia. Prvýkrát totiž zvíťazila v mnohých volebných, napríklad v časti Velenje, známej aj ako červená pevnosť vďaka svojej tradičnej podpore ľavicových strán.

Aj Janša vyzdvihol vysokú volebnú účasť, ale povedal, že voľby ukázali nespokojnosť ľudí s opozíciou, ktorá bola podľa neho „prakticky vymetená z parlamentu”.

Golob, 55-ročný energetický expert zo západného regiónu Primorska, sa rozhodol vyzvať Janšu vo voľbách po tom, čo koncom minulého roka nezískal podporu na ďalšie funkčné obdobie generálneho riaditeľa spoločnosti GEN-I. Na čele nepriamo štátom vlastnenej energetickej firmy bol 15 rokov.

Na kongrese koncom januára prevzal malú zelenú stranu a premenoval ju na Hnutie Sloboda. Spolu s niekoľkými odborníkmi, ktorí za súčasnej vlády stratili kariérne posty prisľúbili, že sa zamerajú na ekologický program, otvorenú spoločnosť, normalizáciu a moderný sociálny štát.

Víťazstvo Hnutia za slobodu znamená pokračovanie modelu, v ktorom voľby vyhrá nová strana, a ktorý na Slovinsku platí už od roku 2011. Vtedy zvíťazila strana Pozitívne Slovinsko, ktorú založil primátor Ľubľany Zoran Janković a ktorej súčasťou bol aj Golob, ale strane sa vtedy nepodarilo zostaviť vládu.