Po Holanďanoch vylučovanie z eurozóny žiadajú Rakúšania

drachma/euro, Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Rakúsky minister zahraničných vecí v rozhovore pre Kurier zdôraznil, že o vylučovaní z eurozóny diskutoval s európskymi kolegami a viaceré štáty, vrátane Nemecka, podporujú túto myšlienku. Pred rokom podobný návrh nastolili holandský premiér Mark Rutte a minister financií Jan Kees de Jager.

Európska komisia ich návrh tvrdo odmietla. „Ani odchod, ani vylučovanie z eurozóny nie je podľa Lisabonskej zmluvy možné a členstvo v eurozóne je nezvratné,“ povedal v septembri 2011 novinárom hovorca Komisie Amadeu Altafaj Tardio (EurActiv, 09/09/2011).

„Musíme mať možnosť vyhodiť niekoho z menovej únie… krajiny, ktoré sa nedržia svojich záväzkov,“ uviedol šéf rakúskej diplomacie. Na otázku, či mal na mysli konkrétne Grécko, ktoré sa často v tomto kontexte skloňuje, odpovedal: „Ak by existovalo takéto pravidlo, už by boli vyvodené dôsledky.“

Spindelegger odhadol, že by trvalo päť rokov, kým by sa urobili nevyhnutné zmeny Lisabonskej zmluvy. Okrem spomínaného Holandska podľa jeho slov tento krok podporujú aj ostatné relatívne silné ekonomiky ako Nemecko, Luxembursko či Fínsko.

Minister je zároveň vicekancelárom a lídrom konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany, ktorá v súčasnosti čelí tlaku pre korupčný škandál (EurActiv, 17/08/2012).

Nad budúcnosťou Grécka v eurozóne neustále visí otáznik. Rakúske požiadavky len ďalej dokazujú frustráciu nad neschopnosťou Atén plniť podmienky.

Rakúsky sociálno-demokratický premiér Werner Faymann však varoval pred nákladmi, ktoré by sa s grexitom spájali. Ministerka financií Maria Fekterová, ktorá je tiež z Rakúskej ľudovej strany, však pripustila, že krajinu treba vylúčiť.

(EurActiv/Reuters)