Po Poľsku môže prísť rad na nás, obáva sa rumunský prezident

Klaus Iohannis

Rumunský prezident Klaus Iohannis. FOTO: TASR/AP/Darko Bandic

Veľvyslanci siedmich krajín EÚ vyzvali Bukurešť, aby neoslabovala nezávislosť súdnictva.

Veľvyslanci siedmich členských krajín Európskej únie – Francúzska, Nemecka, Belgicka, Dánska, Fínska, Holandska a Švédska – akreditovaní v Bukurešti upozornili vo štvrtok 21. decembra v spoločnom otvorenom liste Rumunsko, aby neoslabovalo nezávislosť súdnictva a boj proti korupcii návrhmi zákonov smerujúcimi k novelizácii legislatívnych noriem o justícii.

Reforma justície

Signatári rešpektujú fakt, že Rumunsko uskutočnilo v uplynulých desiatich rokoch vierohodné reformy v justičnej sfére.

Domnievajú sa však, že balík noviel legislatívy v oblasti justície, ktoré v tomto týždni schválil rumunský parlament, respektíve, ktoré sú predložené do parlamentu, môžu ohroziť výsledky uplynulého desaťročia.

Ambasádori navrhli, aby si Rumunsko vyžiadalo názor Benátskej komisie o predmetných návrhoch zákonov a iniciatívach.

Európska komisia očakáva od Bukurešti, aby v súvislosti s reformou justície konala “vypočítateľne a transparentne”.

Ministerstvo zahraničných vecí USA ešte na sklonku novembra požiadalo rumunský parlament, aby návrhy oslabujúce právny štát zamietol, pripomenula tlačová agentúra MTI. Rumunskí zákonodarcovia však v týchto dňoch predmetný balík zmien legislatívy schválili.

Iohannisove obavy

Riziko, že Európska komisia začne konať podľa článku č.7 aj proti Rumunsku, je evidentné, uviedol v stredu rumunský prezident Klaus Iohannis v reakcii na správy o iniciovaní konania voči Poľsku pre kontroverzne vnímanú reformu súdnictva.

Právne konanie proti Poľsku považuje Orbán za útok na strednú Európu

Slovensko venuje aktivácii článku 7 proti Varšave “náležitú pozornosť”.

Podľa jeho názoru by v prípade Rumunska mohol byť dôvodom fakt, že tamojšia vládna väčšina pokračuje – napriek upozorneniam partnerov zo zahraničia – v novelizácii justičnej legislatívy.

Najvyšší rumunský predstaviteľ sa k sporu medzi Bruselom a Varšavou nevyjadril, avšak podľa jeho slov je informácia, ktorá prišla zo sídelného mesta Európskej únie varovaním i pre rumunskú vládnu koalíciu.

“Iba tí, ktorí prišli z Mesiaca, môžu veriť tomu, že sa zaobíde bez dôsledkov, ak budú netransparentným spôsobom prijímať zákony,” vyhlásil najvyšší rumunský predstaviteľ. Iohannis zároveň poznamenal, že sa tým riskuje kredit krajiny a spochybňuje právny štát, pričom to ilustroval na konkrétnych prípadoch z nedávnej minulosti.