Po rozhodnutí o brexite sú Európania voči Únii pozitívnejšie naladení

FOTO: Twitter

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko a jadro EÚ

Sentiment proti projektu Európskej únie sa odrazil pred takmer rokom na hlasovaní o brexite. Britskí voliči, ktorí sa tesnou väčšinou rozhodli, že ich krajina vystúpi z EÚ, ale podľa štatistík výrazne menia svoj názor.

Výsledky za jar 2017. Zdroj: Pew Research Center

„Európska únia sa dramaticky odrazila od svojho nedávneho poklesu verejného súhlasu,” píše sa v správe Pew Research Center.

Podpora narástla naprieč celou Európou, vrátane Slovenska, ktorého pro-/anti-európske nálady skúmala organizácia GLOBSEC Policy Institute.

Mnohí sú však za to, aby sa v ich krajine uskutočnilo referendum o členstve v EÚ.

Skeptickejší ostávajú južania

Podľa prieskumu Pew Research Center v deviatich krajinách EÚ je za odchod z bloku v priemere približne 35 percent obyvateľov.

Najmenej entuziazmu voči Únii stále prejavujú Taliani a Gréci. Pomerne pozitívne, a to aj napriek nacionalistickejším vládam, sú Únii naklonení Poliaci aj Maďari, u ktorých je za odchod z bloku 11 respektíve 13 percent obyvateľov.

Výsledky za jar 2017. Zdroj: Pew Research Center

Pozitívnejšie európske nastavenie sa už prejavilo vo voľbách naposledy vo Veľkej Británii, ale aj v očakávaných prezidentských voľbách vo Francúzsku a parlamentných voľbách v Holandsku.

Slováci sa necítia byť súčasťou Západu

Podľa prieskumu organizácie GLOBSEC Policy Institute až 52 percent Slovákov považuje členstvo Slovenska v Európskej únii za dobrú vec.

V prípade konania referenda o Slovenskom exite by až 59 percent respondentov hlasovalo za zotrvanie krajiny v Európskej únii.

Zdroj: GLOBSEC Policy Institute

Na otázku, či by Slovensko malo byť súčasťou Západu alebo Východu alebo by malo stáť niekde uprostred, len 21 percent respondentov odpovedalo, že Slovensko je súčasťou Západu, zatiaľ čo 42 percent vníma postavenie Slovenska niekde uprostred.  Uvádza to v správe Globsec, ktorý pripravoval prieskum v spolupráci s Andrejom Findorom z Fakulty sociálnych a ekonomických vied, Univerzity Komenského.

 

ČÍTAJTE .PDF ŠPECIÁL “SLOVENSKO A JADRO EÚ” TU >>>