Po Slovákoch sa budú zhromažďovať aj tisíce Čechov. Proti komunistovi Ondráčkovi

Protikomunistické protesty na Václavskom námestí v Prahe z roku 2013 [EPA/FILIP SINGER]

Do českých ulíc dnes po dlhej dobe vyjdú masy ľudí. Protestovať budú proti zvoleniu komunistu Zdeňka Ondráčka do čela jednej z parlamentných komisií. Ten v roku 1989 v službách štátnej bezpečnosti zasahoval proti demonštrantom na Václavskom námestí.

Poslanci dolnej komory českého parlamentu minulý piatok zvolili nového predsedu komisie pre kontrolu činnosti Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS). Stal sa ním poslanec za Komunistickú stranu Čiech a Moravy Zdeněk Ondráček.

Hlasovanie vyvolalo ostré reakcie opozičných poslancov ale aj niektorých predstaviteľov vládneho hnutia ANO.

Zvolenie Ondráčka do komisie, o ktorej existencii väčšina českej verejnosti donedávna ani netušila, v pondelok s najväčšou pravdepodobnosťou vyženie do ulíc desaťtisíce Čechov po celej krajine.

Dôvodom je Ondráčkova minulosť.

„Mlátička“ z Václaváku

Českú verejnosť nepoburuje len samotná skutočnosť, že sa šéfom GIBS stal člen komunistickej strany. Keď sa podpredsedom Poslaneckej snemovne stal predseda KSČM Vojtěch Filip, až na ostrú kritiku niektorých politikov sa to zaobišlo bez významnejšej reakcie verejnosti.

Rozhorčenie českej spoločnosti vyvoláva Ondráčkova minulosť. Ondráček nebol iba členom Komunistickej strany Československa, ale od roku 1988 aj príslušníkom Zboru národnej bezpečnosti (SNB).

Keď v januári 1989 stovky demonštrantov zaplnili Václavské námestie v Prahe pri príležitosti uctenia pamiatky upáleného študenta Jána Palacha (akcia je tiež známa ako Palachov týždeň), zhromaždenie násilne potlačili príslušníci Zboru národnej bezpečnosti.

O zásahu SNB vtedy informovala aj Československá televízia v rozhovore s mladým príslušníkom pohotovostného zboru . Tým bol devätnásťročný Zdeněk Ondráček.

Na archívnom videu hovorí o nevyhnutnosti zásahu pohotovostného pluku proti protestom na Václavskom námestí. Na otázku reportérky štátnej televízie, či bol zásah polície tak brutálny, ako opisujú zahraničné médiá, odpovedal:

„Hlas Ameriky alebo Slobodná Európa vysiela len to, čo povedia ich tunajší korešpondenti, ktorí sú za to platení. Čím viac budú urážať náš štát a hanobiť našich čelných predstaviteľov, tým dostanú viac peňazí“, hovorí na videu Ondráček v uniforme SNB.

„Ondráček čoby ´mlátička´ z demonštrácií roku 1989 je pochopiteľne veľmi citlivá emočná téma, symbol snahy o návrat pred november 1989,“ vysvetľuje českú náladu pre EURACTIV.sk politológ z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

Hnev verejnosti ešte znásobilo zverejnenie úryvku z dokumentu Českej televízie, v ktorom ako jeden z aktérov vystupuje poslancov otec Jaroslav Ondráček. V emotívnom vystúpení o Nežnej revolúcii tvrdí, že „ako hovorí moja žena, Prahu sme mali oplotiť a nechať vykapať.“

Sám poslanec Ondráček po piatkovej voľbe vyhlásil, že mu „nie je ľúto, že pracoval v SNB“ a že vo svojom „profesnom živote by žiadne veci nemenil“.

Protesty v jedenástich českých mestách

Okrem zhromaždenia v hlavnom meste, sa demonštranti stretnú ešte v ďalších desiatich mestách. Facebooková stránka protestov upozorňuje, že ide o čisto občiansku iniciatívu, za ktorou nestojí žiadna politická strana.

„Jeho zvolenie je odstrašujúcim pokračovaním trendu poslednej doby, kedy sú extrémistické názory legitimizované ako nová spoločenská norma; trendu, ktorému je podľa nás na čase sa postaviť, skôr ako bude neskoro,“ píše sa na oficiálnej facebookovej stránke udalosti.

V rámci zhromáždení budú môcť účastníci podujatia podpísať petíciu „Nie Zdeňkovi Ondráčkovi do čela komisie pre GIBS,“.  Vyzývajú v nej Komisiu a poslancov k opätovnej voľbe nového predsedu.

To, či má petícia šancu zvrátiť rozhodnutie českých poslancov, bude podľa politológa Josefa Mlejnka, závisieť od toho, aká veľká masa ľudí sa demonštrácií zúčastní. Podľa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity protesty splnili čiastočne svoj účel už pred ich samotným konaním.

„Viď dnešná zmena postoja Andreja Babiša, ktorý avizuje, že chce podporiť Ondráčkovo odvolanie, čo je obrat o stoosemdesiat stupňov. Či to ale bude stačiť k odvolaniu, to neviem,“ uviedol Kopeček pre EURACTIV.sk

Babiš: „Nech sa ospravedlní“

Predseda vlády v demisii Andrej Babiš počas víkendu na svojom facebooku uverejnil status, v ktorom vyhlásil, že on a minimálne polovica hnutia ANO bola proti zvoleniu Ondráčka. Naznačuje tým, že k jeho zvoleniu do čela GIBS prispeli hlasy poslancov „demokratického bloku“.

Demokratický blok je združenie poslancov štyroch stredopravých strán (ODS, TOP09, KDÚ-ČSL a Starostova a nezávislí), ktoré vzniklo tesne po minuloročných parlamentných voľbách za účelom spoločného postup pri voľbe vedenia Poslaneckej snemovne.

„Rád by som vyzval pána Ondráčka, nech sa ospravedlní, alebo nech rezignuje. Bolo by to na mieste,“ píše v statuse predseda hnutia ANO.

Babiš je podľa vlastných slov ochotný spolu s celým poslaneckým klubom ANO hlasovať za odvolanie Ondráčka z čela komisie v prípade, že to navrhne niektorá z politických strán demokratického bloku.

Na Babišovu výzvu už zareagoval predseda občianskych demokratov ODS Petr Fiala.

Podľa politológa Josefa Mlejnka je ale za Babišovym postojom jeho strach z demonštrácií, pričom svojim vyhlásením sa ich snaží „utlmiť“.

„Nebyť jeho strachu z pádu preferencií, tak by, bohužiaľ, demonštrácie asi rozhodnutie Poslaneckej snemovne nezvrátili. Ale Babiš je chameleón, takže ťažko odhadnúť, čo bude hovoriť dnes poobede alebo zajtra,“ uviedol Mlejnek pre EURACTIV.sk.

Facka demokracii

Ondráček sa v Poslaneckej snemovni o zvolenie do čela GIBS pokúsil viackrát. Podarilo sa mu to až na piaty pokus, keď za neho ruku zdvihlo 76 hlasov poslancov dolnej komory. Pre zvolenie potreboval nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných zákonodarcov. Pri neúčastí päťdesiatich poslancov na piatkovom hlasovaní, mu tak stačilo 75 hlasov.

Na Ondráčkovo zvolenie okamžite zareagovalo množstvo opozičných poslancov ale aj ministrov vlády Andreja Babiša v demisii.

Kým predseda ODS Petr Fiala to označil za „neuveriteľné“ šéf Starostov Peter Gazdík to rovno označil za „facku demokracii“.

Líder Slobody a demokracie Tomio Okamura, podľa ktorého mali poslanci jeho hnutia pri voľbe voľnú ruku, označil výber Ondráčka za nešťastný. „Nad druhú stranu som rád, že sa tá agónia nejakým spôsobom skončila“ doplnil po hlasovaní Okamura.

Minister spravodlivosti Róbert Pelikán to označil za „facku všetkým, ktorí stáli na druhej strane, ktorých Ondráček svojim obuškom umravňoval“. Primátor Ostravy a člen hnutia ANO Tomáš Macura „za hlasovanie svojich kolegov hanbí.“

Inšpekcia GIBS začala fungovať v roku 2012. Jej hlavnou náplňou je vyšetrovanie trestných činov príslušníkov bezpečnostných zborov medzi ktorých patria policajti, väzenská  služba, či colníci.