Po tesnom víťazstve prezidenta Dudu ostalo rozdelené Poľsko

Poľský prezident Andrzej Duda s manželkou a dcérou počas volebnej noci. [EPA-EFE/Leszek Szymanski]

Oficiálne výsledky poľských prezidentských volieb potvrdili tesné znovuzvolenie Andrzeja Dudu za hlavu štátu. Volebná mapa ukazuje rozdelenú krajinu. 

Staronový prezident Andrzej Duda udržiava úzke väzby s prezidentom USA Donaldom Trumpom. V kampani sa zaviazal podporiť sprísnenie už aj tak veľmi reštriktívneho zákona o potratoch a bojoval proti právam LGBT komunity.

Trump v pondelok zablahoželal Dudovi k jeho „historickému znovuzvoleniu“.

„Tešíme sa na pokračovanie našej dôležitej spolupráce,“ napísal americký prezident na Twitteri.

Duda získal ďalšie päťročné funkčné obdobie vďaka 51,03 percentám hlasov. Jeho protivník, varšavský liberálny starosta Rafala Trzaskowski dostal 48,97 percent hlasov.

Trzaskowski sľuboval najmä opraviť vzťahy s Európskou úniou.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen zablahoželala Dudovi k víťazstvu a napísala, že „sa teší na spoluprácu v mnohých výzvach, ktorým musí Európa a Poľsko čeliť“.

Podľa odborníkov tesný výsledok znamená, že vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) bude stáť proti sebavedomejšej opozícii. PiS čelí doma aj v zahraniční kritike za reformy súdnictva, ktoré sú považované za narušenie princípov právneho štátu.

„Prezident Duda zvíťazil vo voľbách, ale skutočný úspech patrí Rafalovi Trzaskowskému a opozícii, ktorá získala pôdu pod nohami,“ uviedol Kazimierz Kik, politológ z univerzity v Kielcach.

Politologička z Varšavskej univerzity Anna Materska-Sosnowska hovorí, že existuje „reálne“ riziko, že sa Poľsko začne podobať Maďarsku premiéra Viktora Orbána pokiaľ ide o posun smerom k autoritárstvu.

Poľsko rozdelené na dve časti

Po tom, čo Trzaskowski Dudovi zablahoželal, prezidenta vyzval, aby sa „oslobodil od svojej politickej strany“. „Dúfam, že prezident prejaví väčšiu nezávislosť v druhom funkčnom období,“ dodal.

Trzaskowski chce podľa vlastných slov tvrdo pracovať, aby krajinu opäť spojil. Podobne sa vyjadril aj Duda, keď svojich stúpencov požiadal stúpencov, aby mu „pomohli zlepiť Poľsko dohromady“.

Poľská vláda sa musí vysporiadať s následkom pandémie koronavírusu, ktorá tlačí Poľsko do recesie, prvej od pádu komunizmu pred troma desaťročiami.

„Poľsko je rozdelené na dve časti,“ poznamenal Witold Orlowski, profesor varšavskej technickej univerzity. Predpovedá „veľmi ťažké obdobie“.

„Na jednej strane je aj toto malé víťazstvo úspechom PiS a umožní to strane, aby pokračovala vo vládnutí, aspoň technicky,“ povedal Orlowski.

„Na druhej strane sa zhorší sociálna a ekonomická situácia a veľká časť voličov bude obviňovať PiS.“

Z medzinárodnopolitického hľadiska môže byť pre Dudu problém, ak Trump prehrá v novembrových amerických prezidentských voľbách.

Dudova podpora bola obzvlášť silná medzi staršími voličmi vo vidieckych oblastiach, malých mestách a na východe krajiny. Trzaskowskému sa darilo u mladších voličov vo väčších mestách a západných regiónoch na hranici s Nemeckom.

„Výsledkom týchto volieb je Poľsko rozdelené na dve časti s nie úplne ružovou budúcnosťou, pretože bude ťažké zmierniť rozdelenie a obnoviť vzťahy medzi oboma stranami,“ uviedol Kazimierz Kik pre agentúru AFP.

Bielo-červená vs. dúha

Prezidentské voľby sa pôvodne mali konať v máji. Pandémia COVID-19 si vynútila ich presun.

Štyri dni pred prvým kolom volieb sa stal Duda prvým zahraničným lídrom, ktorý od vypuknutia pandémie navštívil Biely dom a Trump ho pochválil za „vynikajúcu prácu“.

Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro charakterizoval druhé kolo hlasovania ako „stret dvoch vízií Poľska, bielo-červenej a dúhovej farby,“ odkazujúc na farby poľskej národnej vlajky a symbol, ktorý používa komunita LGBT.

Duda bojuje proti tomu, čo volá „ideológia LGBT“, prirovnal ju k novej forme komunistického vymývania mozgov a zaviazal sa zmeniť ústavu, aby zabránil adopciu párom rovnakého pohlavia.