Podivná britská kampaň do eurovolieb

Pravdepodobný víťaz britských volieb do Európskeho parlamentu Nigel Farage na zjazde v Londýne. [EPA-EFE/Andy Rain]

Neočakávaná účasť Spojeného kráľovstva vo voľbách do Európskeho parlamentu výsledok mainstreamových strán dramaticky neovplyvní. Výsledkom však podľa prieskumov bude nárast počtu euroskeptikov a brexitérov v Parlamente.

So Spojeným kráľovstvom sa v nadchádzajúcich voľbách už nepočítalo. Pôvodne mala krajina z Európskej únie odísť 29. marca 2019. Nakoľko Theresa Mayová nebola schopná v národnom parlamente pretlačiť svoju dohodu s Úniou, Únia a Británia sa dohodli na odložení vystúpenia o pol roka. Mimo iného to tiež znamená, že Briti musia usporiadať riadne voľby do Európskeho parlamentu.

Voliť si budú 73 europoslancov v dvanástich volebných obvodoch. Deväť z nich je v Anglicku, po jednom v Škótsku, Walese a Severnom Írsku.

Podivné voľby

Kampaň do volieb sa na britských ostrovoch vedie v podivnej atmosfére. Tradičné strany, konzervatívci a labouristi, sú hlboko ponorení do vlastného politického boja o samotnú povahu brexitu. Obe strany sú vnútri rozdelené a voľby do Európskeho parlamentu pre nich nie sú prioritou.

Toryovci na čele s Theresou Mayovou dúfali, že k voľbám nikdy nedôjde. Premiérka verila, že národný parlament napokon schváli jej verziu dohody s Úniou a Británia do konca mája naplní výsledok referenda z júna roku 2016. Mnoho z kandidátov už dnes v Európskom parlamente pôsobí. Známymi menami sú Ashley Foxová, Daniel Hannan či Sajjad Karim.

Labouristi do kampane investovali o niečo viac energie ako konzervatívci. Aj druhá najsilnejšia britská strana je ale poznačená vnútorným rozkolom o podstatu brexitu. Strana rešpektuje výsledky referenda o brexite, ale žiada, aby Spojené kráľovstvo ostalo súčasťou jednotného trhu a colnej únie. Dohodu premiérky Mayovej labouristi odmietajú. Pokiaľ sa s toryovcami nedohodnú na prijateľnej dohode, strana presadzuje národné voľby, v ktorých by podľa prieskumov vyhrali so 40 percentným volebným ziskom.

Brexit ide do druhého predĺženia, Británia môže byť členom EÚ ďalšieho polroka

Po 29. marci a 12. apríli je novým oficiálnym dátumom brexitu 31. október. Ide o kompromisné riešenie odkladu britského vystúpenia, ktoré zohľadňuje obavy francúzskeho prezidenta, že Británia ako odchádzajúci člen EÚ bude blokovať unijný rozhodovací proces.

Šéf strany Jeremy Corbyn verí, že labouristi uspejú aj v eurovoľbách. Prieskumy ale naznačujú opak. Dve najväčšie strany by podľa odhadov mali skončiť až na treťom, respektíve štvrtom mieste. Prieskum agentúry BMG uverejnený včera (22. mája) Labouristom predpokladá 18 percent, Konzervatívcom 13. Agentúra YouGov dokonca namerala iba 13 percent labouristom a 7 percent toryovcom.

Oživený Farage

Prieskumy naznačujú, že dominantným víťazom volieb sa stane nová strana Nigela Faraga Brexit Party, ktorá cieli na zisk okolo 35 percent. Program strany, založenej vo februári tohto roku, stojí na jednoduchej myšlienke „Rešpektujte referendum, dostaňte nás z Únie.“ Farage vedie kampaň v tradičnej populistickej rétoriky. Hovorí o elitách, ktorým nemožno veriť, o politikoch sabotéroch, či zradcoch, ktorí sa infiltrovali do najvyšších miest štátnej správy.

„Nežijeme v demokratickej krajine,“ povedal Farage na jednom zo svojich zhromaždení. „Dajte nám brexit,“ dodal.

Za Faragom v prieskumoch nasledujú proeurópski liberálni demokrati, ktorí by mohli získať okolo 18 percent hlasov. Liberálni demokrati vedú kampaň v ostrom kontraste s Faragom. Ich hlavný heslom je „Každý hlas pre liberálnych demokratov znamená hlas proti brexitu“.

Pokiaľ sa prieskumy naplnia európska frakcia Socialistov a demokratov z britskej účasti nebude dramaticky profitovať. Labouristi do skupiny v prípade volebného zisku podobného predpokladom

prieskumov prinesú iba osem alebo deväť poslancov. Labouristi mali v uplynulom cykle v Európskom parlamente 24 poslancov.

Konzervatívci a reformisti, ktorých súčasťou sú britskí konzervatívci získajú ešte menej. Liberáli z ALDE by však od britských Liberálnych demokratov mohli dostať až 15 mandátov, v súčasnosti majú iba jedného.

Nigel Farage so svojou bývalou stranou UKIP vyhral už minulé eurovoľby so ziskom 18 poslancov. Teraz mieri na zisk približne 27. Jeho európska frakcia Európa slobody a priamej demokracie bola v uplynulom období s 42 poslancami druhou najmenšou parlamentnou skupinou. Okrem jeho Brexit Party je v nej začlenené talianske hnutie piatich hviezd, nemecká AfD či českí Svobodní.

Pokračovanie Európy slobody a priamej demokracie v budúcom Parlamente je ale nepravdepodobné. Významné euroskeptické sily pod vedením Mattea Salviniho a Marine Le Penovej sa snažia prilákať podobne zmýšľajúcich partnerov do svojej novej skupiny, čo pravdepodobne zmení politickú mapu na krajne pravicovom strane politického spektra.

Voľby do Európskeho parlamentu sa v Spojenom kráľovstve konajú už dnes (23. mája). Na Slovensku sa uskutočnia túto sobotu, 25. mája.