Podnikatelia očakávajú pokračovanie lisabonských reforiem

Krátka správa

Nemecký štátny tajomník pre hospodárstvo a technológiu Joachim Wuermeling na Európskom podnikateľskom summite 16. marca vyhlásil, že treba dosiahnuť posilnenie jednotného trhu, zníženie byrokracie a otvorenie medzinárodných trhov odstránením obchodných bariér.

Podľa Wuermelinga sa Európa predchádzajúcich 50 rokov pozerala do seba, nasledujúcich 50 rokov teda musí hľadieť navonok, aby bola schopná formovať globalizáciu.

Prezident Businesseurope Ernest-Antoine Seillière v komentári k oficiálnemu názoru podnikateľov na Berlínsku deklaráciu od lídrov Únie žiadal, aby pokračovali v reformách.

Podľa neho európski podnikatelia podporujú implementáciu reforiem pre rast a zamestnanosť, ďalšiu integráciu trhov a sú proti národnému protekcionizmu. Medzi ďalšími požiadavkami je pokračovanie v rozširovaní, zabezpečenie udržateľnosti sociálnych systémov a reforma inštitúcií.

Seillière zdôraznil, že reforma inštitúcií EÚ „nie je tak ťažkou úlohou“ a podčiarkol, že je úlohou vlád postarať sa o ňu. „Bez nej nebude žiadnej budúcnosti.“

Komisár pre podnikanie a priemysel Günter Verheugen podčiarkol, že stanovenie lepších rámcových ekonomických podmienok ostáva pre Barrosovu Komisiu „vrcholnou prioritou“. V súvislosti s krokmi, ktoré pre podporu rastu a pracovných miest, vyhlásil: „Viem, že to nestačí, ale aspoň sme začali.“

Verheugen povedal, že „rámcové politické podmienky nie sú prispôsobené 21. storočiu“. Ak chceme čeliť globalizácii, „musíme zlepšiť rozhodovanie a zabezpečiť, aby Európa dokázala navonok aj dovnútra hovoriť jedným hlasom“.