Podpísať nechce ani Klaus

Dvaja prezidenti sa stretli na zámku v Lánoch. Špekulovalo sa, že Kaczynski by mohol presvedčiť svojho hostiteľa Klausa, aby sa vzdal svojho odmietavého postoja voči Lisabonskej zmluve. Zdá sa ale, že sa prezidenti skôr dohodli na stratégii “počkáme a uvidíme” a odložili svoj podpis pod dokument až na čas, keď Írsko povie áno.

“Bez zmeny írskeho výsledku, nemá žiadny význam hovoriť o tom ďalej”, cituje Klausa tlačová agentúra ČTK.

Klausov poľský kolega znel o niečo prístupnejšie: “Kľúč leží v zmene pozície Írska. Nebude žiadna zmluva bez Írska, ale Poľsko nebude robiť obštrukcie pri ratitifikácii”, citujú mediá Kaczynského.

Poľský prezident pritom nedávno označil zmluvu za “bezpredmetnú”, pár dní na to už ale uisťoval Nicolasa Sarkozyho, že jeho krajina nebude stáť v ceste ratifikácii. Poľský veľvyslanec pri EÚ Jan Tombiński v interview pre EurActiv obhajoval poľský postoj tvrdením, že ústava vyžaduje, aby prezident podpísal medzinárodnú zmluvu “predtým, ako vstúpi do platnosti”. Poliaci musia teda čakať na Írov, aby vedeli, či vôbec má šancu vstúpiť do platnosti.

Francúzske predseníctvo EÚ, spolu s ďalšími členskými krajinami chce, aby všetkých 26 krajín ratifikovalo zmluvu čo možno najskôr. Dúfa, že sa tak vytvorí tlak na Írsko, ktoré by mohlo usporiadať nové referendum. Vyzerá to, že jedinými “problematickými krajinami” v tomto pláne sú práve Poľsko a Česká republika.

Ak sa Francúzskemu predsedníctvu nepodarí nájsť riešenie dnešnej situácie, ďalším predsedajúcicm štátom bude práve Česká republika.