Podporovateľov Lisabonskej zmluvy čaká v Írsku „ťažká kampaň“

„Írsko je dnes veľmi rozdielne od stavu pred rokom. Finančná kríza nabúrala našu dôveru“, povedal bývalý predseda EP Pat Cox pre portál The Parliament.  Cox patrí v rodnom Írsku medzi hlavné osobnosti kampane za schválenie zmluvy v referende. V júni začal kampaň na podporu dokumentu, priznáva však, že ich pred referendom 2. októbra čaká ešte „ťažká kampaň“.

„Lisabon je životne dôležitý pre budúcnosť EÚ. EÚ je životne dôležitá pre budúcnosť Írska. Lisabon je (teda) životne dôležitý pre Írsko. Pre nás je to takto jednoduché“, povedal Cox. Po tom, ako Íri v referende v júni 2008 zmluvu odmietli, vytvoril skupinu Ireland for Europe. Jej hlavným cieľom je zabezpečiť pozitívny výsledok opakovaného referenda.

Keď Írsko odmietlo Lisabonskú zmluvu v referende prakticky zablokovalo jej ratifikačný proces. Koncom minulého roka lídri EÚ schválili niekoľko výnimiek, ktoré reagovali na najväčšie obavy Írov – strata suverenity v daňovej a kultúrnej oblasti. Vláda rozhodla, že sa referendum zopakuje 2. októbra 2009.