Podpredsedom EP bude kritik Slovenska

foto: hlasovanie v Európskom parlamente

Bývalý pastor v rumunskom meste Timsoara László Tökés, ktorý zohrával aktívnu úlohu pri zrode revolúcie v Rumunsku v roku 1989, je zároveň členom EP za ľudovcov (EPP). Vo funkcii podpredsedu parlamentu nahradí maďarského europoslanca Pála Schmitta, ktorého nedávno zvolili za hovorcu parlamentu v Budapešti.

Podľa zdrojov Maďarsko tvrdo lobovalo v kruhoch strany EPP za to, aby bol Tökés zvolený. To je v súlade s domácou politikou krajiny, ktorá od víťazstva Fideszu v parlamentných voľbách presadzuje posilnenie vzťahov s etnickými Maďarmi žijúcimi v susedných krajinách. Podľa Budapešti je zvolenie Tökésa signálom diaspore, že jej nová politika platí.

Rozhodnutie vymenovať Tökésa za podpredsedu Parlamentu podporili aj stredo- pravicoví rumunskí europoslanci, ktorých je 11, a traja parlamentári z rumunskej strany zastupujúcej etnickú maďarskú menšinu (UDMR).

Diplomati pre EurActiv povedali, že Rumunsko proti politike Maďarska nevznieslo žiadne námietky, lebo jeho politika v prípade Moldavska je rovnaká. Minulý rok totiž tamojší premiér Traian Basescu nariadil zjednodušenie procedúry získania občianstva pre etnických Rumunov žijúcich v Moldavsku. Podľa jeho slov už na rumunskej ambasáde v Kišineve čaká milión žiadostí.

Hlasovanie o Tökésovi však neprebiehalo hladko, uvádza rumunský EurActiv. Napokon však Tökés získal podporu 336 poslancov, 160 boli proti a 207 sa zdržalo hlasovania. „Toto je prvý deň, kedy sa hanbím, že som členom Európskeho parlamentu,“ povedal poslanec EP a člen rumunskej ultranacionalistickej strany Väčšie Rumunsko (PRM). Dodal zároveň, že Tökés je politik, ktorý neuznal Trianonskú mierovú dohodu, ktorá ukončila Prvú svetovú vojnu.

Tökés už v máji minulého roka povedal, že „politika dvoch krajín Európskej únie, menovite Rumunska a Slovenska, ukazuje, že sú nepriatelia Európy". Narážal tým na podľa neho nedostatočné riešenie menšinových práv v oboch krajinách. V roku roku 1994 na komárňanskom zhromaždení dokonca uviedol: „Nikto nás nemôže obviniť, že sme nevyskúšali všetky spôsoby a metódy na presadenie menšinových práv, a v dôsledku toho sme dospeli iba k jednej alternatíve, a to k samosprávnej autonómii."

Tökés zároveň ako predseda Rady pre autonómiu Karpatskej kotliny minulý rok žiadal pre menšinových Maďarov právo na sebaurčenie podľa kosovského modelu, uvádza denník Pravda.

Postoje

Rumunská senátorka Lia Olguta Vasilescu z opozičnej Sociálno- demokratickej strany (PSD) nazvala zvolenie Tökésa „poľutovaniahodným a hanebným“, cituje rumunská tlač. Vasilescu tiež uviedla, že rumunská europoslankyňa lobovala vo svojej parlamentnej skupine S&D proti jeho zvoleniu. Podľa nej zároveň zvolením Tökésa nedôjde „k historickej príležitosti zmierenia medzi Rumunskom a Maďarskom“ ako naznačovali niektorí europoslanci. Práve naopak, vzťahy medzi oboma krajinami tým utrpia, lebo podľa Vasilescu Tökés obhajuje autonómiu rumunských regiónov, kde žije etnická maďarská menšina.