Podpredsedom europarlamentu môže byť prvýkrát Slovák

Michal Šimečka sa môže dostať na druhú najvyššiu pozíciu v europarlamente. [TASR/Jaroslav Novák]

Europoslanca Michala Šimečku z Progresívneho Slovenska nominovala jeho liberálna frakcia Obnovme Európu. Slováci zatiaľ v europarlamente najvyššie dosiahli na pozíciu kvestora a kvestorky, ktorí sú členmi širšieho predsedníctva.

Na národnosti europoslanca pri jeho práci v inštitúcii nezáleží. Majú totiž zastupovať všetkých Európanov a združovať sa podľa politických názorov.

Pre Slovákov však môže byť zaujímavé, že sa ich krajan môže prvýkrát dostať do predsedníctva Európskeho parlamentu. Frakcia Obnovme Európu totiž na pozíciu podpredsedu nominovala europoslanca Michala Šimečku z Progresívneho Slovenska.

Europoslanci budú o predsedníctve hlasovať budúci utorok (18. januára). Podľa Šimečku jeho nominácia potvrdzuje, že „Slovensko má vďaka členstvu v EÚ možnosť ovplyvňovať európske dianie, a byť rovnocenným partnerom Nemecku, Francúzsku a ďalším členským krajinám.“

Wiezik po prechode k progresívcom: Klimatické ciele ľudovcov sú len póza

Najväčia europarlamentná frakcia ho politicky blokovala, chcela udržať status quo v lesníctve. Posilnenie Spolu by bol politický zázrak. Pre členov, ktorí odmietli spájanie s PS, boli tŕňom v oku práva sexuálnych menšín a žien, hovorí v rozhovore europoslanec MICHAL WIEZIK.

Jeden zo štrnástich

Legislatívnu inštitúciu Európskej únie čakajú voľby do predsedníctva pravidelne vždy v polovici päťročného mandátu.

Tentokrát budú europoslanci hlasovať v tieni smutnej udalosti, ktorou bola nečakaná smrť predsedu Davida Sassoliho (S&D).

Post pravdepodobne získa maltská europoslankyňa Roberta Metsola z najväčšej frakcie, Skupiny Európskej ľudovej strany (EPP).

Ako podpredsedníčka s najvyšším prednostným poradím po Sassoliho smrti, ktorá prišla iba niekoľko dní pred koncom jeho mandátu, dočasne prebrala aj vedenie.

V predsedníctve je však okrem najvyššej pozície aj 14 kresiel pre podpredsedov a podpredsedníčky. A o túto pozíciu sa bude budúci týždeň uchádzať aj Slovák.

„Som presvedčený, že na tieto nové úlohy som plne pripravený. Mám skvelý tím a podporu kolegov v Bruseli aj na Slovensku,“ povedal Šimečka.

https://twitter.com/RenewEurope/status/1481623681558265858

 

Na pozíciu môže europoslanca nominovať buď 36 jeho kolegov alebo jeho domáca frakcia. Šimečku, spolu s dvoma europoslankyňami, nominovala frakcia Obnovme Európu. Ďalšími kandidátkami sú dve europoslankyne, ktoré sa budú uchádzať o znovuzvolenie, pretože momentálne už ako podpredsedníčky pôsobia. Sú nimi Češka Dita Charanzová a Nemka Nicola Beer.

Kto je Roberta Metsola, najhorúcejšia kandidátka na vedenie europarlamentu

Maltská europoslankyňa vyhrala kandidatúru európskych ľudovcov, ktorým by malo prislúchať predsedníctvo v druhej polovici mandátu. Metsola by bola len treťou ženskou predsedníčkou v histórii, cestu jej však môže skrížiť kandidatúra súčasného predsedu Davida Sassoliho.

Je aj podpredsedom frakcie

Europoslanci sa pri voľbe predsedníctva snažia reflektovať zloženie europarlamentu, čo sa týka členstva vo frakciách. To znamená, že frakcii Obnovme Európu by mali aj naďalej prislúchať dve podpredsednícke kreslá. Predsedníctvo by však malo byť vyvážené aj rodovo.

Ako podpredseda europarlamentu by sa Šimečka mohol dostať napríklad k vedeniu schôdzí, alebo zastupovaniu inštitúcie navonok.

Šimečka je v europarlamente od januára 2019, venuje sa najmä téme právneho štátu. Minulý rok mu europarlament odhlasoval iniciatívnu správu o mechanizme EÚ pre demokraciu, právny štát a základné práva, ktorej bol spravodajcom. Navrhoval v nej zlúčenie a zjednodušenie existujúcich nástrojov na ochranu základných hodnôt Únie.

Tiež pôsobí ako podpredseda liberálnej frakcie Obnovme Európu, ktorá je v europarlamente tretia najväčšia. V tej sú momentálne združení až štyria slovenskí poslanci.

Šimečka a Martin Hojsík (PS) boli jej členmi od začiatku ich mandátu, Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS) a Michal Wiezik (PS) prestúpili z iných frakcii počas volebného obdobia.

Šimečka: Európsky projekt si musí zachovať sebaúctu aj v nepríjemnom spore s maďarskou vládou

Decembrový kompromis ohľadom podmienenosti eurofondov právnym štátom bol politickou hrou. „Dáva karty do rúk Viktorovi Orbánovi, aby žiaden postih neprišiel pred maďarskými voľbami,“ hovorí europoslanec MICHAL ŠIMEČKA.

Najvyššie bola doteraz Beňová

Najvyššie postavenými Slovákmi vo vedení Európskeho parlamentu boli zatiaľ dvaja nominanti strany Smer-SD.

Zastávali pozíciu kvestora a kvestorky, ktorí sú členmi širšieho predsedníctva. Týchto pozícii je päť a obsahujú organizáciu administratívy práce europoslancov.

Medzi rokmi 2017 a 2019 to boli Vladimír Maňka a v súčasnom volebnom období je to Monika Beňová. Obaja pôsobili vo frakcii socialistov a demokratov (S&D).

Aj Beňová je znovu nominovaná na pozíciu kvestorky.

https://twitter.com/TheProgressives/status/1481234775616757770

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte