Pohľad do roku 2011 v EÚ

J. W. Waterhouse: Crystall Ball

Schvaľovanie zmeny Lisabonskej zmluvy potrebnej pre stály euroval

Lídri EÚ sa na poslednom tohtoročnom summite dohodli na úprave Lisabonskej zmluvy, ktorá je nevyhnutná na vytvorenie stáleho protikrízového mechanizmu. Európska centrálna banka, Európsky parlament sa k zmene vyjadria do marca budúceho roka. Ak na marcovom summite lídri dohodnuté zmeny potvrdia, bude nasledovať schvaľovanie v individuálnych členských štátoch a v Európskom parlamente. Cieľom je ratifikáciu ukončiť do 1. januára 2013. Mechanizmus bude možné potom použiť od júla 2013.

Decembrový summit EÚ: Rekapitulácia

Britský boj o obmedzenie úniového rozpočtu zintenzívnie

Európska komisia zverejní návrh viacročného finančného rámca po roku 2013 a nové zdroje rozpočtu až v polovici roka 2011. Rokovania o spoločnej európskej pokladnici sú už tradične veľmi komplikované a náročné a obyčajne trvajú dva roky. Prvé slovné prestrelky už prebehli  na októbrovom summite Európskej rady, kde britský premiér začal tvoriť alianciu najmä v radoch čistých prispievateľov, ktorá bude presadzovať obmedzenie viacročného úniového rozpočtu. Súčasťou návrhu by mali byť aj inovatívne vlastné zdroje, väčšina členských štátov však odmieta akúkoľvek formu úniových daní.

Cameron hľadá spojencov na obmedzenie rozpočtu EÚ

Pri tvorbe rozpočtov si krajiny budú pozerať cez plece

Od 1.januára 2011 si budú členské štáty v rámci tzv. európskeho semestra vzájomne pozerať cez plece pri tvorbe rozpočtov. Takto by sa mali vzájomne kontrolovať, či vyvíjajú dostatočnú snahu pre udržanie zdravých verejných financií. Európskym semestrom to však nekončí. Do júna 2001 by mali prijať aj šesť legislatívnych návrhov o správe ekonomických záležitostí vychádzajúcich z odporúčaní expertnej skupiny na čele so stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. Týkajú sa posilnenia Paktu stability a rastu a skorého odhaľovania hospodárskych nerovnováh (realitné bubliny), ktoré by mohli viesť k systémovým problémom.

EÚ chce trestať aj za nekvalitné štatistiky

Bude novým prezidentom Európskej centrálnej banky Nemec?

V októbri 2011 vyprší mandát súčasnému viceprezidentovi Európskej centrálnej banky Jeanovi-Claudeovi Trichetovi. Eminentný záujem zaujať jeho miesto majú Nemci a Taliani. Východiskovú pozíciu pre guvernéra talianskej Banca d’Italia Maria Draghiho však sťažil fakt, že tento rok bol za viceprezidenta zvolený Portugalec Vitor Constancio. Pri obsadzovaní postu však platí nepísané pravidlo – ak je viceprezident z južnej Európy, prezident nesmie pochádzať z juhu. Väčšie šance získať kreslo má teda guvernér nemeckej Bundesbank Axel Weber.

Nemecko má plán ako získať kreslo prezidenta ECB

Pustia Rumunov a Bulharov do Schengenu?

Rumunsko a Bulharsko plánovali rozšíriť Schnegenský priestor bez hraničných kontrol o svoje územia  už v marci budúceho roka. Francúzsko s tým má však problém a tvrdí, že krajiny nespĺňajú formálne podmienky. Mnohí pozorovatelia to dávajú do súvisu s obavami pred rómskou migráciou z týchto krajín.

Rumunsko zúri nad francúzsko-nemeckou blokádou Schengenu

Predsedníctva strednej Európy: Problematické Maďarsko, pripravené Poľsko

Analytik SFPA Vladimír Bilčík tvrdí, že Poľské predsedníctvo, ktoré pripadá na druhú polovicu roka 2011 je veľmi dobre pripravené a bude „jedno z najlepších“, pochybnosti panujú o maďarskom. S Budapešťou a počínaním tamojšej vlády spájajú niektoré kontroverzné kroky. Ide predovšetkým o schválený mediálny zákon a znárodnenie druhého piliera dôchodkového poistenia. Okrem toho sa mnoho popredných, nemeckých a rakúskych energetických firiem sťažovalo na počínanie maďarskej vlády Európskej komisii.

Veľké firmy sú nervózne z nových maďarských zákonov a daní

Jednotné nabíjačky na mobily

Na záver niečo prakticky každodenné. Najväčší výrobcovia mobilných telefónov sa dohodli, že všetky nové produkty budú od roku 2010 používať na európskom trhu jeden univerzálny typ nabíjačky. Ide o ústretový krok voči zákazníkom, ale i voči životnému prostrediu.

Mobilné telefóny budú používať rovnaké nabíjačky