Poliaci a Slováci o osude Británie nerozhodnú

Zdroj: TASR/AP Photo/Thierry Charlier

Občania väčšiny členských krajín Európskej únie žijúci v Británii nebudú môcť hlasovať v referende o zotrvaní krajiny v EÚ, vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý britský parlament prerokuje už vo štvrtok. Britský denník the Guardian odhaduje ich počet až na približne 1 milión.

Volebné právo v referende budú mať iba tí, ktorí môžu hlasovať aj v britských parlamentných voľbách. V praxi to znamená, že rozhodovať o osude Británie budú môcť aj občania Írska, Malty a Cypru žijúci v Británii a tiež občania britského Spoločenstva národov (Commonwealthu) na Gibraltáre. Hlasovacie právo dostanú aj Briti, ktorí žijú v zahraničí menej ako 15 rokov.

Euroskeptici pred časom vyhlásili, že by v britskom referende mohlo hlasovať až 1,5 milióna ľudí z ďalších členských krajín EÚ, ak by sa hlasovalo podľa pravidiel pre voľby do miestnych vlád a Europarlamentu, ktoré umožňujú hlasovanie občanom ďalších členských štátov EÚ.

Očakáva sa, že Škótska národná strana (SNP), sa pokúsi prinútiť britskú vládu k zmene legislatívy, aby mohli hlasovať aj 16- a 17-roční, podobne ako v referende o nezávislosti Škótska v roku 2014. „Mladí ľudia sú naša budúcnosť. Je to ich Británia a ich Európa, preto musia dostať slovo," vyhlásil líder straníckeho klubu SNP v britskom parlamente Angus Robertson. Návrh zákona, ktorý má k dispozícii BBC však zatiaľ  s mladými neráta.

Britskí opoziční labouristi sa nepokúsia zablokovať referendum o zotrvaní Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Budú však tvrdo agitovať, aby sa voliči v plebiscite vyjadrili za zotrvanie Británie v európskej dvadsaťosmičke.

Osud Británie zatiaľ nejasný

Vládnuci konzervatívci sľúbili usporiadať referendum čo najskôr, najneskôr však do konca roka 2017. Britský premiér David Cameron svojim voličom prisľúbil, že sa pokúsi vyjednať lepšie podmienky pre občanov Spojeného kráľovstva prostredníctvom reformy vzťahov ostrovnej krajiny s EÚ.

O vrátení viacerých právomocí a to najmä v oblasti imigračnej politiky bude dnes Cameron rokovať s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom. V priebehu tohto týždňa sa v danej veci stretne aj s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, holandským premiérom Markom Ruttem, poľskou premiérkou Ewou Kopaczovou a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Očakáva sa, že britský premiér pripravované referendum využije ako páku na dosiahnutie priaznivejších podmienok.

Podľa nového prieskumu, ktorý dnes zverejnili noviny Sunday Times, by zotrvanie Británie v EÚ podporilo 44 percent voličov, zatiaľ čo 36 percent by hlasovalo za odchod z únie.

Rozdelený ostáva aj biznis sektor. Zatiaľ čo predseda Konfederácie britského priemyslu (CBI) Mike Rake vyhlásil, že „členstvo (Británie v EÚ) je v národnom záujme,“ iní predstavitelia súkromného sektora odchod Británie z únie nevidia až tak čierno. Napríklad výkonný riaditeľ  ťažobnej spoločnosti JCB Graeme MacDonald si myslí, že obchodné podmienky by sa pre jeho spoločnosť nezmenili.

EurActiv/TASR